תוכנית השלום של טראמפ: ריבונות ישראלית בכלל ההתיישבות היהודית ומדינה "פלסטינית" שבירתה מזרח ירושלים - 0404
תוכנית השלום של טראמפ: ריבונות ישראלית בכלל ההתיישבות היהודית ומדינה קובי גדעון, לע"מ

תוכנית השלום של טראמפ: ריבונות ישראלית בכלל ההתיישבות היהודית ומדינה "פלסטינית" שבירתה מזרח ירושלים

באירוע מיוחד, בו התכנסו שגרירים ממדינות ערב, נציגים יהודים בארה"ב ובכירי ממשל אמריקניים, הציג הערב (שלישי) נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את "תוכנית המאה" שלו כשלצידו עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו. 

ברקע הצגת פרטי התוכנית, שוחחו אסמאעיל הנייה, ראש הלשכה המדינית של ארגון הטרור חמאס ונשיא הרשות אבו מאזן, והחליטו לשתף פעולה על מנת לסכל את התוכנית של הנשיא טראמפ. 

מדובר בתוכנית הטובה ביותר שהוצעה לישראל אי פעם במהלך שיחות השלום לאורך השנים. התוכנית תכלול החלת הריבונות הישראלית על כלל ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, בקעת הירדן וצפון ים המלח. בנוסף, התוכנית תכלול הכרה של הערבים כי בירתה הבלתי מאוחדת של ישראל היא ירושלים. אך עם זאת, תכלול גם הקמת מדינה "פלסטינית" שבירתה תהיה מזרח ירושלים. 

הנשיא אמר כי מדובר בתוכנית המפורטת ביותר שנעשתה אי פעם וגם הטובה ביותר. על פי התכנית, ארה"ב תכיר בהתיישבות היהודית, וישראל מצדה תידרש להקפיא את הבנייה באזור במשך ארבע שנים בהן יתנהל משא ומתן בנושא הקמת המדינה ה"פלסטינית".

טראמפ פנה לאבו מאזן ואמר: "אם תחליט ללכת אל השלום – ארה"ב תהיה שם בשביל לעזור בכל צעד בדרך". 

התכנית מפורטת לאורך 80 עמודים: 50 מהם מציגים את המתווה הפוליטי ו-30 נוספים מתייחסים לתכנית הכלכלית שהוצגה בחודש יולי האחרון. על פי התוכנית, המדינה ה"פלסטינית" תכפיל את השטח שבבעלותה כיום ותחובר באמצעות גשרים, מנהרות וכבישים. האישור הישראלי למדינה הזו תלוי בהסכמים ביטחוניים שיבטיחו היפרדות של הערבים מהטרור בצורה מוחלטת והסכמה של הערבים לוותר על זכות השיבה. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה לנשיא טראמפ, אמר כי מדובר ביום היסטורי ובהזדמנות גדולה לשלום ואמר כי ישראל תחיל את הריבונות על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, בקעת הירדן וצפון ים המלח בתוך שבוע. נתניהו הוסיף ואמר כי הוא מוכן להיכנס למשא ומתן עם הערבים על בסיס התוכנית של הנשיא טראמפ, זאת במידה ויסכימו לכלל הסייגים של התוכנית. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]