זעם על היועמ"ש שלא פסל את יזבק: "רוח גבית לתמיכה בטרור״ - 0404
זעם על היועמ

זעם על היועמ"ש שלא פסל את יזבק: "רוח גבית לתמיכה בטרור״

החלטתו של אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, שלא לפסול את ח"כ היבא יזבק התומכת בטרור באופן גלוי, זכתה לתגובות קשות מצד מפלגות הימין. מנדלבליט החליט שלא לפסול את יזבק למרות כל הדברים שאמרה וזאת לאחר שאמרה אמש כי היא איננה מצטערת על שום דבר שאמרה אך "לא תומכת באלימות". 

במפלגת עוצמה יהודית הגדילו לתקוף את מנדלבליט ואמרו כי בעקבות ההחלטה ההזויה – "יש להדיח את מנדלבליט מתפקידו".

מטעם היועמ"ש נמסר: "היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיש ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-23, את עמדתו בבקשות שלא לאשר את התמודדותה לכנסת של ח"כ היבא יזבק, וזאת בהתאם לחוק יסוד הכנסת. בפתח העמדה מבהיר היועץ המשפטי לממשלה, כי בהתאם להוראתו הברורה של חוק היסוד, אין מקום בכנסת ישראל למי שתומך במאבק מזוין של מדינת אויב או של ארגון טרור נגד מדינת ישראל. בכלל זה, אין מקום בכנסת ישראל גם למי שתומך בפגיעה בחיילי צה"ל, במסגרת מאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל.

עוד מבהיר היועמ"ש, כי הוא סבור שחלק מן הראיות שהוצגו הן התבטאויות חמורות ומעוררות שאט-נפש, לרבות כאלה שמהן משתמעת הזדהות עם מחבלים נפשעים אשר ביצעו פעולות טרור ורצחו אזרחים ישראלים רבים, ובהם ילדים. לאחר בחינת הדברים בכובד ראש, היועץ המשפטי לממשלה סבור כי הגם שחלק מההתבטאויות של יזבק, כפי שפורטו בבקשות, מקרבות אותה קירבה של ממש לרף הפסילה, הרי שלנוכח הצהרותיה והבהרותיה בפני ועדת הבחירות, אין מדובר בתשתית אשר מצדיקה את פסילתה, בהתאם לאמות המידה הנוקשות שנקבעו בפסיקת ביהמ"ש העליון.

זאת בפרט, לאחר שיזבק הבהירה בתצהיר שהגישה לוועדת הבחירות כי היא מתנגדת לאלימות, ואף הבהירה בהמשך באופן מפורש כי היא לא קראה ולא התכוונה לפגיעה באזרחים או בחיילי צה"ל. כל זאת, בשים לב לכמות המועטה של הראיות המהותיות, פרישתן בזמן, היעדר ביסוס בדבר פעילות חוזרת ונשנית, ובפרט כאמור – הבהרות והצהרות מפורשות של יזבק, המגובות בתצהירים אישיים, לצד החרטה שהביעה על חלק מההתבטאויות החמורות, וההסברים שנתנה ביחס לאחרות.

לפיכך, סבור היועץ המשפטי לממשלה כי במקרה דנן לא הצטברה "מסה ראייתית קריטית" של ראיות חד משמעיות, ברורות ומשכנעות, הנדרשות לפי פסיקת בית המשפט העליון לשם פסילתה מלהתמודד בבחירות לכנסת".

ממפלגת ימינה נמסר בתגובה: "‏רוח גבית לתמיכה בטרור! החלטה אומללה וחסרת-צדק לאפשר לתומכת המחבלים היבא יזבק להפוך לחברה בכנסת ישראל. חופש הביטוי אינו מצדיק קידומה של תומכת טרור. יזבק מתאימה יותר לייצג את חמאס מאשר את אזרחי ישראל. נפעל על מנת למנוע את כניסתה לבית המחוקקים הישראלי".

ממפלגת עוצמה יהודית נמסר: "הגיע הזמן לשים סוף לקרקס ולאכיפה הבררנית: יש להדיח את מנדלבליט מתפקידו. אותו יועץ משפטי שהמליץ לפסול את מיכאל בן ארי, את בנצי גופשטיין ואת ברוך מרזל עושה איפה ואיפה ומתאמץ ככל יכולתו להלבין תומכת טרור מובהקת, על אף ראיות חד משמעיות וברורות, ולמרות שיזבק מבהירה למנדלבליט כי היא עומדת מאחורי רוב אמירותיה, הוא נותר איתן בעמדתו להכשיר את מחבקת המחבלים – לא צריך להישאר דקה אחת נוספת בעמדתו.

יש להדיח אותו עוד היום. הגשנו לועדת הבחירות וליועץ המשפטי לממשלה מאסה קריטית של עשרות ראיות המעידות על תמיכתה בטרור ובמחבלים, אולם היועץ התעלם מכל אלה. חוץ מיזבק, מנדלבליט שוב הכשיר רשימה שלמה של תומכי טרור מובהקים: עודה, טיבי, שחאדה ועוד ועוד. למעשה, מנדלבליט מבהיר כי תמיכה בטרור נגד מדינת ישראל היא אינה עילת פסילה".

ח"כ אופיר כץ מהליכוד: ‏"חוות הדעת של היועמ"ש מקוממת. לפי עמדתו, כל אחד יכול להלל רוצחים, לטעון שדבריו הוצאו מהקשרם ולהמשיך לכהן כחבר כנסת כרגיל. השבוע שוחחתי עם חלק מהמשפחות השכולות שמצפות מאיתנו את המובן מאליו – למנוע ממי שתמכה ברוצחי יקיריהם לשבת בכנסת ישראל. זו חובה מוסרית ומשפטית וכך מצופה גם מבג"ץ".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com