בלוף הגדודים המעורבים נחשף | מפקדת: ״לא עושות כלום, ישנות בג׳יפ. בנות שלא טווחו ולא זרקו רימון קיבלו 07״ | האזינו - 0404

בלוף הגדודים המעורבים נחשף | מפקדת: ״לא עושות כלום, ישנות בג׳יפ. בנות שלא טווחו ולא זרקו רימון קיבלו 07״ | האזינו

מזה תקופה שדובר צה״ל מנסה למכור לעם ישראל כי הגדודים המעורבים הם הצלחה צה״לית ומבצעית והם חשובים מאוד. צה״ל, מקפיד להציג כתבות וסדרה בטלוויזיה, ידיעות ותמונות באתרים באינטרנט ומצייר כביכול תמונה כאילו מדובר בגדודים איכותיים בסטנדרט הקרבי הנדרש.

מפקדת ו״לוחמת״ בגדוד אריות הירדן החליטה לספר על המציאות העגומה ותרבות השקר של צה״ל בכל הנוגע לשירות המשותף ביחידות המוגדרות קרביות. לטענת המפקדת, החיילות לא עושות כמעט שום דבר במשך כל השירות, הן ישנות בגי׳פים שיוצאים לסיורים מיותרים בכבישים אזרחיים, נשלחות לנקודת תצפית שבה אין ולא מתוכנן להיות שום דבר, צריכות להגיע לבחנים וריצות (מד״ס) עם בגדי ספורט, אבל לא ממש חייבות לרוץ, מבצעות מטווחים רעים (״צריך לירות ישר ומעבירים אותך״), יש שזורקות רימון ויש שלא, אך כולן בסופו של דבר יעברו את המסלול ויזכו לקבל רובאי 07 וכל זאת כדי להציג תמונה שהכל בסדר.

המפקדת סיפרה ל״אחים לנשק״ כי אי אפשר לסמוך על החיילות האלה ובגדוד המעורב בעייה מבצעית קשה מאוד ואסור ואי אפשר לסמוך עליו במקרה של אמת. ״איחורים של שעתיים״ להגעה ל״משימה״ ומקרים נוספים וקשים שהתרחשו בגדוד, שבו הרמה המבצעית של החיילות גרועה ושל החיילים – נמוכה מאוד.

עוד סיפרה המפקדת כי ההכשרה של הבנות קלה עד מצחיקה והדבר היחידי שאולי הפריע והיה לה קשה – הוא מזג האוויר הקריר. ״לא עשינו מעצרים״, ״עם הג׳יפ יצאנו לפיקניק או לקנות גלידה״, סיפרה המפקדת וחשפה את האמת מאחורי הגדודים המעורבים.

על פי צה״ל, בגדודי חי”ר הגבולות (חי”ר קל) מבצעים יחד בנים ובנות משימות מבצעיות, הכוללות הגנה על גבולות המדינה. התפקיד כולל ביצוע סיורים ומארבים, מרדפים, תצפיות ואבטחת ישובים, אלא שעל פי המפקדת וחברות נוספות שלה מהשירות – אף אחד מאלה לא בוצע ע״י הגדוד מעולם.

באתר צה״ל צוין כי, ״לוחמי ולוחמות גדוד אריות הירדן מוכשרים ברמת רובאי 07 בדיוק כמו שאר גדודי החי”ר. עם זאת, סרגל המאמצים בהכשרה המתקיימת בתוך הגדוד מותאם להבדלים הפיזיולוגיים שבין נשים לבין גברים״. על פי הדברים שהובאו בפני חדשות 0404, הרי שסיפור ההצלחה של הגדודים המעורבים הוא בדיוק כמו סיפור ההצלחה של הבנות בטנקים – שקר ומרמה וכשלון אחד גדול.

זו כתבה ראשונה בסדרת כתבות שבהן נביא הקלטות של חיילות שמשרתות ושירתו בגדוד מעורב ואשר חושפות את כל האמת מהשירות הצבאי.

המפקדת סיפרה: ״אומרים דברים שלא קורים במציאות. כל כבתה שנכתבת על הגדוד ומפי חיילים שמשרתים שם עוברת דרך המון סינונים של דוברי צה״ל וכל מי שנבחר להתראיין, נבחר ע״י המפקדים שלו״.

על האופי המבצעי בשירות בבקעת הירדן סיפרה: ״כתוב מעצרים אבל באמת שלא עשינו מעצרים. התעסוקה היתה בעיקר תורנות מטבח, שמירות מסביב לבסיס עצמו. כלום ושום דבר… התעסוקה עצמה היתה בכל הבסיסים – שמירות, מטווח, סיורים שכללו בעיקר לשבת באוטו ולסוע על כביש אזרחי. לפעמים היינו עושים דברים שקראו להם טשטושים. אנחנו אמורים לעשות אבל לא עשינו. ישבנו עם גשש – הגשש ישן ואנחנו ישנו והנהג נהג. היינו אמורים לעשות טשטושים אבל מעולם לא עשינו״.

המפקדת הגיעה לגדוד היישר מעוקץ: ״ההכשרה שלי בעוקץ היתה ממש קלה. צחקתי מזה. היה עד כדי כך קל. לא חוויתי קושי. היה לי ממש קל. אולי הקושי היה לישון בחוץ בקור.

סיורים, שמירות והיו לנו פעולות יזומות שהיינו עושים. היו שולחים אותנו לשום מקום – סתם לאיזה נ.צ. כדי לשבת ולתצפת ולא היה שם כלום. זה פשוט אף פעם… זה לא שלרוב לא היה שם כלום ותופסים משהו… אף פעם לא היה שם כלום״.

המפקדת נשאלה ׳האם הגדוד יודע לתפקד׳? והשיבה: ״מה זה יודע לתפקד? לא. בנות שם לא רצות 3 ק״מ ב-20 דקות״.

על איחורים לאירועים שאליהם נדרש הגדוד להגיע, סיפרה: ״החמ״ל מקבל דיווח, יוצר קשר עם המ״פ שהקשר שלו תמיד דולק, אבל זה לא תמיד היה כי הקשר היה מקולקל – ואין תקציב. לא יודעת איך הגיעו מנקודה א׳ לב׳ אבל לא הגיעו כי זה לקח שעתיים לפחות״.

לגבי מצב הפציעות: ״אין כל כך פציעות בתוך הקו כי לא עושים כלום. הפציעות אצל בנות הן לא באמת פציעות. אני יודעת ששיעור הפציעות אצל בנות הוא נורא גבוה אבל זה לא באמת. זה בגלל שהבנות לא בנויות להיות לוחמות מבחינה מנטלית ומתלוננות על דברים שלא באמת… ואני גם מכירה המון בנות שפשוט לא רצו לעשות בר אור (בוחן ריצה) והתלוננו שכואבות להן הרגליים ושלחו אותן וקבעו שיש להן שברי מאמץ בלי לעשות צילום אפילו כי פשוט מגיעים לנקודת הנחה שלבנות יש שברי מאמץ. זה לא באמת נכון. יש חלק שכן, אבל רוב הבנות לא ואני יודעת בוודאות שיש בנות שמשקרות שכואבות להן הרגליים. יש אחרות שהן פשוט לא יכולות להגיע לכושר שנחוץ כדי להיות לוחמת בזמן שמוקצב להן לדיאטה ולרמת הכושר… מעט נשרו מהטירונות. נאחזו שם בכל נפש חיה. אמרתי לך על אחת שהיתה איתי בכיתה שפשוט היא היתה האדם הכי גרוע בתוך המערכת שראיתי. עזוב חיילת… בנאדם שפשוט ישב בחדר, סרב פקודות וקילל וצעק והרביץ למפקדים ופשוט רצתה ללכת והכניסו אותה לכלא ואיימו עליה בעונשים והיא כל חודש היתה בשיחת מג״ד על איומים. היא לא עשתה לילה אחד בשטח והיא עברה 07! היא לא זרקה רימון, היא לא טווחה. טווחה מעט מאוד. לא רצה בר אור, לא בחמ״ס, לא כלום. אני לא יודע איך זה קרה מבחינה חוקית ועל איזה מסמכים חתמו שם כי צריך לאשר כל חייל. בטוח היה שם שקר כזה או אחר. זה פשוט נורא״.

על הפעילות והזלזול הצה״לי תוך כדי הקו, סיפרה המפקדת: ״מד״ס פעם ב… אין באמת ציפיות. צריכים שתגיע עם בגדים ונעלי ספורט ואם אתה יושב שם או הולך מאחורי כל הקבוצה שרצה, אז זה בסדר כל עוד הגעת וכל עוד אתה רשום כנוכח. מטווחים יש לנו, אבל לא למדנו שום דבר, לא התמקצענו. לא הייתי סומכת על רוב החיילים שיתפקדו בזמן אמת. כולם יודעים לפרק את הנשק לפרטי פרטים ולעשות את זה מהר אבל לכוון? אתה לא צריך לדעת לכוון. אתה צריך לדעת לירות ישר ויעבירו אותך. אלא אם אתה ממש סוטה אז יעשו עוד פעמיים שלושה ויעבירו אותך. אין דבר כזה. לא מפילים אנשים בגלל שהם לא יכולים.

אנשים לא יודעים ולא מבינים את המציאות. נותנים לבנות אשלייה שהן עוברות. אני עברתי בזמן של בנים והייתי בפער של שלוש-ארבע דקות מהבת שהגיעה אחריי מתוך 90 בנות בפלוגה. זה ממש שטיפת מוח של ״אתן טובות״, ״אתן יכולות״. זה כמו גיבוש חברתי: בואו תנסו וגם אם ניסיתן ולמרות שלא השגתן את המטרה – לפחות ניסתן. הגענו להיות לוחמים…״.

המפקדת ציינה עוד: ״היינו הולכים ופשוט חמש-שש שעות ישנים. אנשים בדכאון היו ישנים המון. לא עושים כלום. היו מסתגרים בחדרים או יוצאים לעשן סיגריות. היינו נוסעים סתם לנקודת תצפית, או היינו הולכים לקנות גלידה. חיילים תמיד ישנו, לפעמים ערים ונהג – נהג. הרבה פעמים גם הנהג עצר לישון. נהגים שלנו – נהגים לוחמים. רמת המפקדים היתה נמוכה, כמו של החיילים. חלק נכבד מכל המפקדים רצו לברוח מהשגרה של הבט״ש״…

מארגון ״אחים לנשק״ נמסר: ״עדות החיילת מאריות הירדן שחשפנו היום בחדשות 0404 היא הוכחה נוספת לעיוות המידע והנתונים שמעביר דובר צה”ל לציבור בלחץ של הארגונים הקיצוניים. המידע החדש הזה מעיד פעם נוספת על חוסר ההתאמה של הבנות לתפקידי הלחימה אליהם דוחפים אותן, ועל חוסר ההתאמה של התפקידים לבנות, בצורה שפוגעת בהן. אנו קוראים לחברי הכנסת לקיים באופן מיידי דיון בועדת חוץ ובטחון ולבדוק את שילוב הבנות בתפקידי לחימה, את היכולות, רמת המקצועות, הרמה המקצועית ויכולת התפקוד, בצורה מקצועית ויסודית, בלי העלמת מידע ונתונים״.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com