עשור לניסוי היירוט המוצלח הראשון של מערכת "כיפת ברזל", משרד הביטחון ביצע ניסויים בגרסה מחודשת | צפו - 0404
צילום: מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון

עשור לניסוי היירוט המוצלח הראשון של מערכת "כיפת ברזל", משרד הביטחון ביצע ניסויים בגרסה מחודשת | צפו

מנהלת 'חומה' במפא"ת (המנהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) של משרד הביטחון, השלימה בהצלחה סדרת ניסויי יירוט של מערכת הנשק "כיפת ברזל". הניסויים בוצעו בהובלת חברת רפאל משדה ניסויים בדרום הארץ. הצלחת הסדרה מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה, כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה.

בסדרת הניסויים נבחנו יכולות המערכת, בגרסת פיתוח חדשה ומתקדמת, במספר תרחישים, אשר מדמים איומים עתידיים, שעימם עשויה המערכת להתמודד בזמן עימות. סדרת הניסויים התקיימה 10 שנים לאחר ניסוי היירוט הראשון של מערכת "כיפת ברזל" בחודש ינואר 2010.

מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון

"כיפת ברזל" הינה מערכת הגנה אווירית בעלת שיעור הצלחה גבוה מאוד, המוכיחה את יעילותה המבצעית באופן יומיומי, בהגנה על תושבי מדינת ישראל. עד היום ביצעה המערכת יותר מ-2,400 יירוטים מבצעיים מוצלחים.

מערכת הנשק 'כיפת ברזל' הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית, שאת פיתוחה מוביל משרד הביטחון באמצעות מנהלת 'חומה' שבמפא"ת. הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק "כיפת ברזל" הוא חברת רפאל. מכ"מ ה-MMR מפותח ע"י אלתא – חטיבה וחברת בת של התעשייה האווירית. את מערכת השליטה והבקרה מפתחת חברת mprest.

מערך ההגנה הרב שכבתית מבוסס על ארבע שכבות הגנה מבצעיות: מערכת 'כיפת ברזל', מערכת 'שרביט קסמים', מערכת 'חץ 2' ו-'חץ 3'.

ראש מנהלת 'חומה' במפא"ת שבמשרד הביטחון, משה פתאל: "סדרת הניסויים המוצלחת שהשלמנו במערכת כיפת ברזל, בוצעה עשר שנים בדיוק לאחר ניסוי היירוט הראשון במערכת. לאורך העשור האחרון ביצענו עשרות יירוטים במסגרת ניסויים ויותר מאלפיים יירוטים מבצעיים. המערכת שנבדקה בסדרת הניסויים הנוכחית היא מערכת משודרגת ומשופרת בהשוואה למערכת המבצעית היום. כשנמסור אותה לצה"ל היא תאפשר לחיל האוויר להתמודד הרבה יותר טוב עם האיומים הצפויים בזירה".

סמנכ"ל בכיר וראש חטיבת הגנה אווירית בחברת רפאל, פיני יונגמן: "סיימנו את סדרת הניסויים במאה אחוזי הצלחה. המערכת יירטה את כל האיומים, ששוגרו לעבר האזורים שהגנו עליהם במסגרת הניסוי. היום אפשר לומר שמדינת ישראל מוגנת יותר, מעבר למה שמערכת כיפת ברזל יכלה לספק לפני סדרת הניסויים שהשלמנו זה עתה".

מנהלת חומה במפא"ת, משרד הביטחון

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com