תיעוד בלעדי מפיילוט הטנקיסטיות: חיילות טוענות פגז במשך 38 שניות. קצין: ״בזמן הזה הטנק יושמד״ - 0404

תיעוד בלעדי מפיילוט הטנקיסטיות: חיילות טוענות פגז במשך 38 שניות. קצין: ״בזמן הזה הטנק יושמד״

תיעוד מטריד מפיילוט הטנקיסטיות שהגיע לידי ערוץ 20 וחדשות 0404 מבהיר כי חיילות אינן יכולות לשרת בטנק ובמקביל לעמוד בתקן המבצעי.

הסרטון, שצולם בבוחן מסכם צוות בפיילוט החיילות בשיריון, מציג חיילת בטנק שמנסה לטעון פגז. החיילת מתקשה מאוד לבצע את המשימה ולבסוף, היא מצליחה לטעון פגז בודד רק לאחר 38 שניות! טעינת פגז ללוחם שיריון לוקחת שתי שניות בלבד (2 שניות) ובמקרה הרחוק יותר – 5 שניות. בעת שהחיילת טוענת פגז אחד – חייל בשריון יטען פגזים רבים. במציאות של השריון – לוחמים נדרשים לטעון בין 10-20 פגזים, עם הפסקות, בתוך כחמש דקות (5 דקות).

החיילת שלקחה חלק בפיילוט התקשתה להרים פגז בודד ועשתה זאת בפער זמן מטריד מאוד. אין ספק שאת הפגז הבא היא כבר לא היתה מצליחה להרים ולבטח שלא לטעון. אותה חיילת הוכשרה ונקבעה כ״הצלחה״ בפיילוט.

קצין בשיריון לחדשות 0404: ״אני תופס את הראש כשאני רואה את הסרטון. למעשה, כולנו יודעים שהפיילוט הזה יועד לכשלון עוד לפני שהחל. עם כל הצער שבדבר, נשים לא מסוגלות לעשות עבודה של גברים, כמו שגברים לא מסוגלים לעשות דברים שונים שנשים עושות. לצערי, אין לי מנוס מלומר שאם טנק ימתין כחצי דקה ויותר להוציא פגז ואפילו 15 שניות, בזמן הזה הטנק פשוט יושמד. חיילות לא יכולות לשרת בטנקים. הגיע הזמן לעשות לזה סוף״.

מאחים לנשק נמסר: ״בדיון כ״כ משמעותי וחשוב שכבר הפך לציבורי והגיע גם לבג”צ מצופה שהתפקוד והיכולות המקצועיות של הלוחמות ידון בצורה גלויה ושקופה, ולא רק על ידי הדלפות חשאיות של סרטונים. אנחנו מצפים שנתוני הפיילוט יהיו חשופים לעיני הציבור. תפקיד הצבא הוא לנצח וסביב זה בלבד צריך להתקיים הדיון״.

מדובר צה”ל נמסר בתגובה: ״הסרטון אינו מייצג את כשירותן ויכולותיהן של לוחמות בטנקים כפי שעולה מממצאי הפיילוט.

שליש מהלוחמות אכן לא הוסמכו, אך סיכום הפיילוט הצביע על פוטנציאל לשילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות.

עם זאת, הצביע הפיילוט על פערים מסוימים בעמידה בכשירויות הנדרשות, לפיכך קבע הרמטכ”ל כי נכון להמשיך ולהתקדם לשלב הבא בתהליך בחינת שילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות.

נציין כי סיכום פיילוט הלוחמות בשריון נעשה על-ידי כלל המפקדים וגורמי המקצוע בצורה עניינית ומעמיקה, תוך הסתכלות על מכלול השיקולים המקצועיים הנדרשים״. (הצילום באדיבות: אחים לנשק).

 

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com