הרמטכ"ל הנחה להתקדם שלב בבחינת שילוב נשים בטנקים וקבע: בטנק לא יישבו יחד חיילים וחיילות - 0404
הרמטכ דובר צה"ל

הרמטכ"ל הנחה להתקדם שלב בבחינת שילוב נשים בטנקים וקבע: בטנק לא יישבו יחד חיילים וחיילות

הרמטכ״ל רב אלוף אביב כוכבי, הנחה את צה״ל להתקדם שלב נוסף בבחינת שילוב נשים בטנקים למשימות של הגנת הגבולות. החיילות לא ייקחו חלק בטנקים בעת מבצע או מלחמה. הרמטכ״ל קבע כי חיילות לא יישבו יחד עם חיילים באותו הטנק ולמעשה, הרמטכ״ל כוכבי הותיר את הזירה הקרבית לחיילים בלבד.
 
המשמעות הישירה היא כי ניסיון ארגוני השמאל לשלב חיילות וחיילים יחד באותה משימה – כשל. כוכבי, פועל על פי הצורך המבצעי והמשך בחינת חיילות בטנקים יהיה רק לטובת משימות הגנתיות – בט״שים וכד׳ וללא בנים בטנק.
 
מצה״ל נמסר כי, ״תרומתן של הנשים בצה״ל הייתה ותמשיך להיות משמעותית ביותר. שילוב נשים בצה"ל בכלל, לרבות בפעילות מבצעית, הוא חשוב ומתבקש, זאת לצד ההכרח בשמירה על הדרישות המקצועיות לכל תפקיד״.

במרוצת השבועות האחרונים ובהמשך לפיילוט לשילוב נשים בטנקים במערך הגנת הגבולות, קיים הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, סדרת דיונים בפורום נרחב, שכלל חברים במטה הכללי וקצינים בכירים בחיל השריון, לצורך בחינת יכולת שילובן של נשים בטנקים בהגנת גבולות.

הדיונים כללו: בירור יסודי של ההישגים ותוצאות הפיילוט, העמקה בתובנות הפיילוט, ניתוח נתונים רפואיים ותובנות ממערכים אחרים של נשים לוחמות בצה"ל.

היום (א'), 5 בינואר 2020, סיכם הרמטכ״ל כי הפיילוט הצביע על פוטנציאל לשילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות, אך גם הצביע על פערים בעמידה בכשירויות הנדרשות.

על מנת להשלים את כלל הנתונים הנדרשים לקבלת החלטה קבע הרמטכ״ל כי נכון יהיה להמשיך ולהתקדם לשלב הבא בתהליך בחינת שילוב נשים בטנקים במשימת הגנת הגבולות.

השלב הבא של הבחינה יתבסס על העקרונות הבאים:

א. קביעת פרמטרים רלוונטיים למיון בהתבסס על תובנות הפיילוט.
ב. הרחבת היקף הלוחמות והרחבת פרק ההתנסות המבצעית.
ג. הכשרה מותאמת לנשים בהיבטי הרפואה, התזונה והאימון הגופני.
ד. טנקים מגדריים (קרי צוות הטנק יהיה במגדר זהה).
ה. בשלב הפעילות המבצעית השייכות הארגונית תהיה למערך הגנת הגבולות באוגדה 80.
ו. השלב הבא יחל במהלך שנת העבודה הנוכחית.
 
בתום תקופת ההכשרה והפעילות המבצעית תבוצע הערכת מצב ותקבענה החלטות להמשך. כל ההחלטות יתקבלו לאור שיקולים מקצועיים ומבצעיים בלבד ובהתאם לצורכי הצבא.
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com