״פגיעה באויב בזמן קצר״ - הרמטכ״ל הקים יחידה חדשה וראשונה מסוגה בעולם | כל הפרטים - 0404
״פגיעה באויב בזמן קצר״ – הרמטכ״ל הקים יחידה חדשה וראשונה מסוגה בעולם | כל הפרטים דובר צה"ל

״פגיעה באויב בזמן קצר״ – הרמטכ״ל הקים יחידה חדשה וראשונה מסוגה בעולם | כל הפרטים

היחידה הרב מימדית, בשמה הזמני, היא היחידה הקרבית החדשה שעל הקמתה הורה הרמטכ״ל אביב כוכבי. על היחידה יפקד סגן אלוף ע׳.

מדובר ביחידה חדשנית שכמותה לא קיימת ברחבי העולם. היחידה תשולב באוגדה 98. לוחמי היחידה בעלי כושר גבוה והיא תפעל לאיתור, חשיפה ותקיפה של אויב בכל יכולת אפשרית ובדרך הקצרה והמהירה ביותר.

עד לרגע זה לא נקבע שם ליחידה ובצה״ל ייבחרו שם בזמן הקרוב.

גורם צבאי מסר כי, ״אנחנו מדברים על יחידה מתמרנת, רב מימדית עם יחודייות של כושר גבוה, של איתור חשיפה ותקיפה של אויב בכל היכולות והיעוד השני שלה הוא להיות קטר מטכ״לי תוך מיקסום יכולות מטכ״ליות. זו יחידה חדשה בצה״ל ולהבנתנו גם בעולם שמביאה לידי ביטוי יכולות מאוד גבוהות, באיוש מודיעיני, אווירי ותקשובי כאשר הליבה הם לוחמי חי״ר עם יכולות אש. תפקיד היחידה יהיה לממש את תפיסת הפעולה של פגיעה באויב בזמן קצר״.

הגורם הצבאי הוסיף: ״התחלנו לצבור סד״כ לוחמים. היום אנחנו כמעט שנה מתעסקים בתהליך תכנון ועיצוב של היחידה עם עבודות מטה, גרעין המפקדים פועל מספר חודשים ותהליך צבירת היחידה מתחיל היום בפעימה שניה, גרעין המפקדים והמטה כבר התייצבו, הצבנו אבני דרך ב-2020 אימונים והתנסויות כדי להביא את היחידה למבצעיות״.

בצה״ל הסבירו על מבנה היחידה:
יחידה מיקרו טקטית, השיטות והתפיסות שאנו בוחנים מקווים שבחודשים הבאים נצליח לבחון אותם הלכה למעשה.

היום אנחנו מזיזים למעשה כמות נכבדת של לוחמים לסד״כ היחידה, חשוב לנו לעשות את זה את הקו היום לשם הדיוק.

יחידה שהיא חדשנית, אין לה מודל עולמי. שלושת מרכבי החדשנות הם: התפיסה, המבנה והארגון המרכיב האחרון הוא אמצעי הלחימה.

ההקמה של היחידה היא חלק משינוי תפיסתי בצבא וכחלק מתר״ש תנופה, לאחר שינוי עיצוב של עשור קדימה שתחמנו אותו ל-20-30 שנים ולחמש השנים הקרובות.

להקמת היחידה יהיו השלכות על מבנה וארגון של גופים קרביים נוספים בצבא , דרך היחידה נשנה את המבנה של יחידות נוספות.

היחידה מתכתבת עם מנהלת המטרות המטכ״לית, הטרנספורמציה הדיגטלית וחטיבת השילוח.

לרמטכ״ל יש עשר משימות שהוא מוביל באופן אישי, אשר נקראות ״גלגלי תנופה״ והיחידה הרב מימדית היא אחד מעשרת הגלגלים ובראייתו היא קטר מטכ״לי יחד עם אמל״ח חדשני שיכנס לצה״ל.

שני נושאים יחודיים:
חטיבת השילוח – לוקחת ומפתחת שיטות לחימה רב זרועיות, ביחד עם עולם האקדמיה, מפאת ותשתיות ברעיון תאורטי, במטרה לבחון את הרעיון בשטח. עושים תהליך ביחידה שהוא תהליך תכנוני עיצובי ומורידים אותה ליחידה הרב מימדיתית. משלבים את החיכוך עם התאוריה בשטח.

למה אוגדה 98? הוורסטיליות למגוון תרחישים, יכולות האוגדה, הDNA של אנשי האוגדה שהוא מורכב מאנשים שמבינים מה זה רב זרועיות.

בצה״ל סיפרו על תהליך הקמת היחידה: ״התחלנו לצבור סד״כ לוחמים, היום אנחנו כמעט שנה מתעסקים בתהליך תכנון ועיצוב של היחידה עם עבודות מטה, גרעין המפקדים פועל מספר חודשים ותהליך צבירת היחידה מתחיל היום בפעימה שנייה, גרעין המפקדים והמטה כבר התייצבו, הצבנו אבני דרך ב-2020 אימונים והתנסויות כדי להביא את היחידה למבצוע.

יחידה מיקרו טקטית, השיטות והתפיסות שאנו בוחנים מקווים שבחודשים הבאים נצליח לבחון אותם הלכה למעשה.

היחידה כפופה ישירות לאוגדה והסד״כ מגיע מיחידות קיימות מובחרות, מצנחנים, גולני, 401, דובדבן, נח״ל, יהלם ועוקץ – בדרך שבה הוקמו יחידות בעבר.

אנחנו לא לוקחים סד״כים שפוגעים ביחידה, לקחנו סדר גודל של צוות וכנראה יגוייסו לוחמים מהיחידות הקיימות עד שנבין את המשך את היחידה.

תפקיד היחידה יהיה לממש את תפיסת הפעולה של פגיעה באויב בזמן קצר, לשלול את יכולותיו והתרחישים יהיו שכלל הצבא יפעל בהם. תוך כדי ההתנסיות נגלה איך אפשר למצות את היכולות בצורה יותר טובה.

גודל היחידה, והיכולות יהיו משמעותיות ללא קשר לסד״כ, השוני הוא ברב זרועיות. יכולות ברמות גבוהות, יכולות אמל״ח, יכולות פיקוד ושליטה איכותיות, יכולות של אוגדה שיהיו ברמה של יחידה מיקרו טקטית.

היחידה הולכת להיות אורגנית ככוח אחוד בשגרה וגם בפעילות. אנשי האוויר יהיו טייסים ואנשי מטה, והתפקיד שלהם יהיו לדאוג שהלחימה תהיה רב זרועית משותפת. היחידה תכלול גם כוחות שיריון והנדסה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com