סמוטריץ׳: ״לא ארצה להיות בכל מחיר חלק מרשימה שתסתכן סביב אחוז החסימה״ - 0404
סמוטריץ׳: ״לא ארצה להיות בכל מחיר חלק מרשימה שתסתכן סביב אחוז החסימה״ יח"צ, פייסבוק

סמוטריץ׳: ״לא ארצה להיות בכל מחיר חלק מרשימה שתסתכן סביב אחוז החסימה״

יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ', מעוניין לחבור לרשימות הבית היהודי ועוצמה יהודית, אך הציג דרישות כדי שהמהלך יתקיים.

סמוטריץ׳: ״כפי שבוודאי שמתם לב, בשבוע וחצי האחרונים גזרתי על עצמי שתיקה. סברתי, ואני עדיין סבור, שהמחלוקות והמריבות מזיקות לנו ומאוד לא נכון לנהל אותן בתקשורת, בתדרוכים והאשמות הדדיות.

אני יכול לאכזב את מי שרוצה אחרת – הציונות הדתית לא תימחק! לא בפוליטיקה ולא בכל מקום אחר בו היא משפיעה. הרוח הגדולה של התנועה הנפלאה שלנו לא תיסוג אחור.

עם זאת, אין זה סוד שהנציגות הפוליטית של הציונות הדתית, נמצאת במשבר ובתקופת בירור גורלית שכמוה לא היתה שנים רבות.

דרשתי מפקד רחב ופריימריס – אך לצערי סורבתי. קראתי לבצע מיזוג מלא של מרכזי המפלגות כדי להגיע למפלגה אחת ורשימה מאוחדת באמת שתשקף בהרכבה את רצונו ומאוויו של הציבור – אך לצערי לא נענתי.

הגעתי להבנה כי אם רצוננו להמשיך ולייצג ציבור, עלינו להתאחד באופן אמיתי, ובמקביל לקבל מנדט מהציבור.

בשבועיים האחרונים שמעתי ש"סמוטריץ' רוצה מקום גבוה יותר ברשימה", "רוצה תפקיד בכיר", ועוד שמועות חסרות יסוד. אני לא מבקש את המקום הראשון, גם לא את המקום השני או השלישי, אפילו לא מבקש מקום ריאלי. אני גם לא מבקש תפקיד בכיר או זוטר או כלשהו. כל שאני מבקש ודורש הוא – לקבל מנדט מהציבור.

 

לצערי, בשל הסירוב, מריחת הזמן וגרירת הרגליים הגענו לנקודת זמן בה פריימריס מלאים הם כבר לא דבר מציאותי בהתחשב בסד הזמנים. אבל אם המפלגה שלנו חפצת חיים, יש לחתור כמה שיותר קרוב אל המגמה הזו – ועכשיו!

הצעתי לצאת אל הציבור במהלך פומבי, מוסכם ומשותף, באמצעות עריכת "משאל גדול", סקר רחב שיבחן את עמדתם ורצונם של עשרות אלפי מצביעים פוטנציאלים שלנו, שיערך על ידי מכון סקרים מוסמך. נציגים ואישי ציבור מוסכמים ינהלו את הסקר יחד עם מכון סקרים מקצועי. תיעשה הכנה בקרב הציבור להבנת הסקר, השאלות יפורסמו מראש, וכך גם המתודולוגיה. הכל יעשה בגילוי ובשקיפות במדגם גדול בהרבה מהרגיל – וכולנו נהיה מחוייבים לתוצאות. זה האופן האמין, המדוייק, והקרוב ביותר לפריימריס מלאים. אני מעריך שכשלב ביניים הציבור יתן בזה אמון ויצביע לרשימה כזו בבחירות לכנסת.

אפשרות נוספת, שעדיפה גם היא על המצב הקיים, היא איחוד מרכזים של המפלגות ואיחוד מלא של מנגנוני המפלגות ואז עריכת בחירות דמוקרטיות ליו"ר ולרשימה במרכז המשותף״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]