צה"ל על התקיפה בדיר אל באלח: "בוצעה פעילות צבאית במתחם - ההערכה הייתה כי לא ייפגעו אזרחים" - 0404
צה אנתוני הרשקו

צה"ל על התקיפה בדיר אל באלח: "בוצעה פעילות צבאית במתחם – ההערכה הייתה כי לא ייפגעו אזרחים"

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, קיבל את ממצאי תחקירי מבצע 'חגורה שחורה' וסיכם לאורם שורה של הנחיות בתחום בניין הכוח והפעלתו. הרמטכ"ל שיבח את אופן התחקור המקצועי והנוקב המהווה דוגמא לתחקיר בצה"ל, אשר מנתח הצלחות וטעויות ומבטא מחויבות ללמידה ולשיפור.

על פי ממצאי התחקיר, שבדק בין היתר את תקרית הפגיעה באזרחים באחת התקיפות שבוצעו בדיר אל באלח, עולה כי המטרה הייתה מתחם צבאי של ארגון הטרור הג'יהאד האסלאמי בו התקיימה פעילות צבאית כנגד ישראל. למרות איסוף המידע הרב שבוצע, בצה"ל לא זיהו כי המתחם הינו פתוח וכי במקום נמצאים גם אזרחים – דבר שהתגלה רק בדיעבד לאחר התקיפה. 

מדובר צה"ל נמסר: "תחקיר 'חגורה שחורה' נוגע ל-12 ול-13 בנובמבר 2019, שני ימי הקרב לאחר סיכולו של בהאא אבו אל-עטאא, בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי. מוקדי התחקיר עסקו בתהליך ההכנה, בתוכניות ההגנה, במודיעין, בהפעלת האש ובמאמץ העורף. התוכנית התבססה על נוהל קרב מטכ"לי ופיקודי איכותי שכלל למידה והפקת לקחים מימי הקרב האחרונים ברצועת עזה.

המסקנה המרכזית הנובעת מהתחקיר היא כי תוכנית 'חגורה שחורה' עמדה בתכלית שהוגדרה לה – יצירת תנאים לשיפור המציאות ברצועת עזה, וזאת באמצעות סיכול בהאא אבו אל-עטאא, פגיעה קשה בפעילי טרור של ארגון הטרור גא"פ ותשתיותיו הצבאיות, צמצום הפגיעה באזרחי ישראל והימנעות מהיגררות למערכה רחבה.

בשתי יממות הקרב, סוכלו כ-25 פעילי טרור שעסקו בהוצאה לפועל של פעילות טרור במתווה ירי רקטות ושל פיגועים מורכבים יותר. בנוסף, הותקפו כ-100 מטרות תשתית של הארגון, בהן מתחמי ייצור אמל"ח ומוצבים במתחמים צבאיים. כתוצאה מפעולה זו שנסמכה והתבססה על תהליכי הכנה מודיעיניים מורכבים ואינטנסיביים שננקטו בחודשים האחרונים, הוסב נזק משמעותי לארגון הגא"פ.

בהיבט הפעלת האש, התחקיר מעלה כי בוצעו ברמת הפיקוד והאוגדה תהליכים איכותיים לשיפור אפקטיביות תאי התקיפה. בהיבטי ההגנה, לוחמי ההגנה האווירית יירטו את רובן המוחלט של הרקטות שנורו לעבר תושבי מדינת ישראל בשיעור הצלחה של כ-90%. במקביל, מאמצי ההגנה בהובלת אוגדת עזה מנעו פיגועים מורכבים במרחב הגדר.  

במסגרת התחקירים, תוחקרה גם תקיפת המטרה בדיר אל באלח שבמהלכה נהרגו, למרבה הצער, שמונה אזרחים בלתי-מעורבים. מהתחקיר עולה כי המטרה זוהתה כמתחם צבאי של ארגון הטרור גא"פ, אשר מבוצעת ממנו פעילות צבאית. ליבת התחקיר עסקה בפעולות, אשר יכלו להביא לידיעה על אודות פעילות אזרחית במתחם, בנוסף לפעילות הצבאית אשר בוצעה ממנו.

התחקיר מצביע כי המטרה הופללה על פי פעילות האיסוף והמחקר, כמתחם צבאי של ארגון הטרור גא"פ וכי בוצעה ממנו פעילות צבאית בעבר וכן במהלך ימי הקרב של 'חגורה שחורה'. עוד מלמד התחקיר כי בעת תכנון וביצוע התקיפה, ההערכה בצה"ל הייתה כי לא ייפגעו אזרחים כתוצאה ממנה. עוד נמצא, כי המטרה אושרה מודיעינית בפיקוד הדרום ביוני האחרון בהתאם לתו"ל המודיעיני הרלוונטי בצה"ל, ולאחר מכן, בהתאם לתהליך הנהוג בצה"ל, תוקפה מספר פעמים, האחרונה שבהן מספר ימים טרום תקיפתה.

בתחקיר התברר כי במתחם שהותקף אמנם בוצעה פעילות צבאית, אך הוא לא היה מתחם סגור ובפועל נמצאו בו גם אזרחים. בסיכום התחקיר התקבלו מספר המלצות שתכליתן לצמצם ככל הניתן את האפשרות שאירועים חריגים שכאלה יחזרו על עצמם. 

ככלל, הפעלת האש ב'חגורה שחורה' הייתה מדויקת ולאורך ימי הלחימה הושקעו מאמצים רבים בצמצום הפגיעה בבלתי מעורבים, זאת בעוד שארגון הטרור מולו נלחם צה"ל ניצל את האוכלוסייה האזרחית, בכך שהטמיע בקרבה את נכסיו הצבאיים ופעל במכוון מתוך סביבה אזרחית צפופה.

גם כאשר צה"ל נדרש לפעול בתנאים מורכבים אלה, הוא ימשיך לתחקר אירועים בהם נפגעים אזרחים בלתי-מעורבים ולהפיק לקחים כנדרש.

הרמטכ"ל סיכם כי ימי הקרב השיגו את מטרתם, הביאו להסרת איום מיידי על תושבי מדינת ישראל ויצרו תנאים טובים יותר להתמודדות של צה"ל ברצועת עזה. לקחי התחקיר האיכותי שבוצע, מהווים בסיס להמשך תהליכי שיפור המוכנות למלחמה בצה"ל בכלל ובפיקוד הדרום בפרט".

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]