מנדלבליט נפגש 71 פעמים עם עיתונאים - נסו לנחש עם מי לא נפגש | הנה התשובה המעלה חשד לשוחד - 0404
מנדלבליט נפגש 71 פעמים עם עיתונאים – נסו לנחש עם מי לא נפגש | הנה התשובה המעלה חשד לשוחד

מנדלבליט נפגש 71 פעמים עם עיתונאים – נסו לנחש עם מי לא נפגש | הנה התשובה המעלה חשד לשוחד

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נפגש 71 פעמים עם עיתונאים שונים מאז פברואר 2016 ועד הגשת כתב החשדות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בסוף פברואר 2019 – לפני הבחירות הראשונות – כך פרסם העיתונאי אלי ציפורי, אלא שמנדלבליט לא ציין ביומנו ולא פירט שמות של העיתונאים שאיתם נפגש וזאת כדי לשמור על עמימות. ביומנו צוין רק ״פגישה עם איש תקשורת״. שיחות טלפוניות נוספות שלכאורה ביצע עם עיתונאים – לא מתועדות כלל ביומן ולכן נראה ששיחותיו עם עיתונאים היו רבות אף יותר.

מאחר והיועמ״ש מנדלבליט בחר לשמור על עמימות ולא רצה שיידעו עם מי מכלי התקשורת נפגש, פנינו בחדשות 0404 לכמה עיתונאים מוכרים, המזוהים יותר עם הימין ונוהגים שלא ללטף את היועץ המשפטי לממשלה.

מבדיקת חדשות 0404 עולה כי מנדלבליט נוהג שלא להפגש עם עיתונאים המצדדים בממשלת הימין וככל הנראה בחר רק את אלה הנוחים לו ולסיקור האוהד שיקבל מהם. הבדיקה מעלה שמנדלביט נהג ב״אכיפה בררנית״ גם מול עיתונאים ובחר את אלה אשר הוא מעוניין ביקרם – במקלדת הטובה שלהם.

עוד עולה מהבדיקה, כי אף היו כאלה שביקשו להפגש עמו, אך הוא סרב לבקשתם.

שאלנו את העיתונאים האם נפגשו או זומנו לפגישה עם מנדלבליט. הנה התשובות:

אראל סג״ל: ״מעולם לא״.

שמעון ריקלין: ״ממש לא״.

יערה זרד: ״לא״.

אלי ציפורי שפרסם את דבר הפגישות: ״ברור שלא״.

אמיר איבגי: ״ממש לא״.

ליטל שמש: ״לא״.

ינון מגל: ״לא״.

יעקב ברדוגו הגיב בצחוק: ״לא, למרות שביקשתי להפגש״.

אלירן טל: ״לא״.

יואב יצחק: ״ממש לא״.

עמית סגל מחדשות 12 ענה: ״פעם, פעמיים״.

גם עבדכם הנאמן (בועז גולן), מעולם לא נפגש לשיחת רקע או עדכון עם היועמ״ש מנדלבליט.

כאמור, הבדיקה מעלה כי מנדלבליט בחר שלא לשבת עם עיתונאים בכירים המזוהים עם הימין ולעומת זאת נפגש לפחות 71 פעמים עם עיתונאים המתאימים לו ולסיקור האוהד שהוא אוהב לקבל.

פגישות אלה מעלות חשש כבד כי מדובר בשוחד בגין סיקור אוהד ופעילות של איפה ואיפה בין כלי תקשורת – העדפת כלי תקשורת ועיתונאים שונים על פני עדכון של אחרים. מדובר בפעילות המצדיקה חקירה.

ציפורי כתב: ״מנדלבליט אמנם מקפיד בשקיפות בכל הנוגע ליומן הפגישות שלו אבל דווקא בפגישות עם אנשי תקשורת הוא מתעקש לשמור על עמימות ולא מפרט אם איזה עיתונאי ומאיזה כלי תקשורת הוא נפגש אלא רק מצויין ביומן "פגישה עם איש תקשורת". יש לציין כי מדובר בפגישות וכמובן זה לא כולל את שיחות הטלפון של מנדלבליט עם עיתונאים. מנדלבליט, כאמור, מתעקש שלא לפרסם את שמות העיתונאים איתם הוא נפגש.

אין כל ספק שבמהלך הפגישות הללו תדרך מנדלבליט את העיתונאים על תיקי נתניהו ואף הדליף להם פרטים מהחקירה כפי שאפשר לראות בדיווחים של אמנון אברמוביץ', דנה וייס, גיא פלג, אביעד גליקמן ועוד. זו אחת הסיבות שמנדלבליט סירב בתוקף לכל חקירה על ההדלפות בתיקי נתניהו וסירב גם לבקשתו של שר המשפטים אמיר אוחנה לבדיקת פוליגרף של בכירי הפרקליטות.

הפגישה שבה מנדלבליט נפגש עם דנה וייס (הכתבה שודרה ב-19.1.2019) לקראת הדיונים בתיקי נתניהו בתחילת 2019 וההחלטה על כתב החשדות נגד ראש הממשלה (פגישה שכללה הדלפות ותדרוכים על תיקי נתניהו ומהלכי החקירות בגינם) כלל לא מצויינת ביומן ונראה כי לאחר הפגישה הזו, שגררה ביקורת ציבורית רבה, בין היתר של ראש הממשלה נתניהו, מנדלבליט החליט לדלל את פגישותיו עם עיתונאים ונפגש במהלך 2019 (עד חודש יולי) 6 פעמים "בלבד" עם אנשי תקשורת. כזכור, משרד המשפטים סירב למסור לאמיר לוי מאתר "מידה" אם נערכו פגישות מוקדמות עם וייס לקראת הכתבה שבה הודלפו פרטים מחקירות נתניהו ונראה כי התדרוכים הללו פשוט נעלמו מיומן הפגישות.

בתוך כך, בסוף השבוע הגיש עו"ד יעקב כהן תלונה נגד אביחי מנדלבליט למ"מ פרקליט המדינה (שלא מונה עדיין בפועל) על חשד לעבירות של הדלפה והטיה לסיקור אוהד מחדשות 12 על-ידי דנה וייס. בתלונה דורש עו"ד כהן לזמן את מנדלבליט לחקירה משטרתית תחת אזהרה, על מנת לברר את פשר קיום הראיון בעת תקופת בחירות וזמן קצר בטרם פרסום כתב החשדות מטעמו״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]