אזרחות פורטוגלית בחמישה צעדים פשוטים - 0404
אזרחות פורטוגלית בחמישה צעדים פשוטים pixabay

אזרחות פורטוגלית בחמישה צעדים פשוטים

הוצאת אזרחות זרה נראית לכם כמו משימה ארוכה ומפרכת? הגיע הזמן להתעדכן: את האזרחות והדרכון הפורטוגלי יכולים לקבל לא מעט ישראלים – במאמץ מינימלי מצידם (אבל עם הרבה סבלנות)

ישראלים רבים רוצים אזרחות אירופאית – ואפשר להבין אותם. אחרי הכל, אזרחות אירופאית היא כרטיס כניסה למדינות האיחוד האירופי – ולא רק במעבר מהיר וקל בשדות התעופה, אלא גם בהיבטים נוספים אחרים: לימודים חינם או בסבסוד במוסדות אוניברסיטאיים, האפשרות לעבוד באיחוד האירופי וליהנות ממלוא הזכויות הסוציאליות, הנחות במיסוי ועוד ועוד.

עם זאת, לא מעט מאלה שחולמים על דרכון פורטוגלי-אירופי לא פועלים כדי לממש את החלום. מדוע? אולי כי הם שמעו מחברים שהתהליך מסורבל, ביורוקרטי, ארוך ומייאש; אולי כי הם קראו שיש צורך בשליטה בשפת מדינת היעד או להוכיח בקיאות בתרבותה; ואולי כי הם פשוט אינם יודעים איך להתחיל…

עבור כל אלה, כדאי לדעת שהדרכון הפורטוגלי הוא אחד הדרכונים הנגישים ביותר לישראלים הזכאים לכך, הודות לחוק הפורטוגלי שנחקק בשנת 2015 הקובע כי צאצאי מגורשי ספרד ופורטוגל זכאים כיום לקבל את האזרחות. למעשה, מדובר בישראלים שמשפחותיהם הגיעו ממרוקו, טוניס, לוב, אלג'יר, מצרים, יוון, טורקיה, בולגריה, ארצות הבלקן, סוריה, לבנון ודרום אמריקה. בנוסף, מדובר בתהליך קל ופשוט יחסית – שאינו דורש הוכחת ידע בשפה או בתרבות.

נעזרנו בעו"ד יוסי יצחק, מייסד ומנכ"ל חברת פורטוגליס המתמחה בהוצאת אזרחות לזכאים, כדי להבין מהם השלבים בדרך לקבלת הדרכון המיוחל:

  1. איסוף מסמכים

השלב הראשון הוא שלב איסוף מסמכים המוכיחים את זיקת המבקש למגורשי ספרד – למשל, הקשר של משפחתו לאחת הארצות אליהן הגיעו המגורשים (כגון תעודה המוכיחה את ארץ המוצא ושם המשפחה). בנוסף, בשלב זה בונים עץ שורשים משפחתי הכולל את פרטיהם של בני המשפחה.

  1. פנייה לקהילה היהודית

ממשלת פורטוגל הסמיכה את הקהילות בפורטוגל (פורטו וליסבון) להוות סמכות אישור או דחיה לקשר של המבקש למגורשי ספרד. במסגרת זו יש צורך להגיש לקהילה היהודית בקשה רשמית להכרה, הכוללת מסמכים המעידים על הקשר המשפחתי. כאן כדאי להדגיש שהבקשה לקהילה כרוכה בתשלום "אגרת קהילה".

לדברי עו"ד יצחק מנכ"ל פורטוגליס: "ניתן להקל על התהליך על ידי פנייה לחברה המתמחה בהוצאת אזרחות פורטוגלית בפרט. חברה שתדע לטפל ביצירת קשר עם הקהילה היהודית, שתעביר לקהילה מסמכים דרושים ומתורגמים וכן תשלם את האגרה הנדרשת. אצלנו בפורטוגליס, בממוצע, מרגע שכל המסמכים הדרושים הגיעו אלינו – נדרש בממוצע כחודש לקבלת אישור הקהילה היהודית".

  1. הכנת הבקשה לאזרחות

זהו אחד מהשלבים החשובים ביותר בתהליך – שלב בו מכינים את הבקשה הרשמית לממשלת פורטוגל לצורך קבלת האזרחות. "חשוב לצרף לבקשה את כל המסמכים הרלוונטיים והדרושים יחד עם כלל האישורים מכל הרשויות הנדרשות (כגון משרד הפנים ומשטרת ישראל) וכמובן בתרגום לפורטוגזית עם אישור נוטריון פורטוגזי", מדגיש עו"ד יצחק. "כשאנו עובדים על בקשה כזו עבור לקוחותינו, התהליך מתרחש בישראל ובפורטוגל במקביל, ונמשך כשלושה חודשים. פורטוגליס היא כיום החברה היחידה בישראל שיש לה רשת סניפים גם בפורטוגל!".

  1. הגשת הבקשה לאזרחות

בשלב זה מכינים ומגישים את הבקשה הרשמית לממשלת פורטוגל. הגשת הבקשה כרוכה גם היא בתשלום אגרות. שלב זה הוא השלב הארוך בתהליך ואורך בדרך כלל כשנה וחצי-שנתיים ולכן צריך להתאזר בסבלות ולחכות…

  1. קבלת האישור

מזל טוב, בשלב זה אתם אזרחים פורטוגלים לכל דבר ועניין! המבקש מקבל תעודת לידה פורטוגלית אשר תקנה לו גם את הדרכון המיוחל. בהצלחה!

 

 

 

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]