כשל טכני בגלגל שיניים גרם להתלקחות הממסר: ממצאי דו"ח הביניים של תחקיר התקלה במסוק היסעור - 0404
כשל טכני בגלגל שיניים גרם להתלקחות הממסר: ממצאי דו תיעוד מבצעי כבאות והצלה

כשל טכני בגלגל שיניים גרם להתלקחות הממסר: ממצאי דו"ח הביניים של תחקיר התקלה במסוק היסעור

ממצאי דו"ח הביניים של צוות תחקיר המומחים לבדיקת נסיבות תקלת מסוק היסעור במהלך טיסת אימונים בתאריך ה-26.11.19 הוצגו הבוקר (חמישי) למפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין.

ממצאי הביניים של צוות התחקיר מצביעים כי, התקלה נגרמה ככל הנראה בעקבות כשל טכני בגלגל שיניים המצוי בממסר המחובר למנוע השמאלי של המסוק, ולא כתוצאה מהתפרצות שריפה במנוע עצמו. בעקבות החום הגבוה שנוצר התלקח הממסר, דבר שהביא להתלקחות המסוק.

כזכור, הטייסים הצליחו להנחית את המסוק בשטח פתוח וכלל הלוחמים ואנשי הצוות הצליחו להמלט מהמסוק בטרם עלה באש ונשרף כליל. 

הסיבות לכשל הטכני נחקרות בשיתוף גורמי מקצוע, חילות אוויר עמיתים שמטיסים גם הם מסוקי CH-53, יצרן המסוק וגורמי התעשייה הישראלית. הצוות קבע עוד כי הפעולה המקצועית והתכליתית של הטייסים הביאה להנחתה מהירה, לפינוי הלוחמים והצוות ומנעה פגיעה בנפש.

כאמור מדובר בממצאי ביניים בלבד והחקירה המקצועית נמשכת. 

מפקד חיל-האוויר הדגיש את חשיבות האיכות והמקצועיות של עבודת צוות התחקיר, הביע הערכה לעבודת הצוות והנחה על המשך התחקיר: "בשלב זה, כשבוע בלבד מאז האירוע, אנחנו מבינים מה אירע, אך לא את הגורמים שהביאו לכשל הטכני. הצוות ימשיך בתחקיר עד להשלמתו ומערך מסוקי היסעור בשלב זה עדיין מקורקע".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]