9 שנים לאסון הכרמל: לשירותי הכבאות עדיין אין סמכויות אכיפה בבנייני מגורים גבוהים - 0404
9 שנים לאסון הכרמל: לשירותי הכבאות עדיין אין סמכויות אכיפה בבנייני מגורים גבוהים 27 לפברואר 2018

9 שנים לאסון הכרמל: לשירותי הכבאות עדיין אין סמכויות אכיפה בבנייני מגורים גבוהים

היום (שני) בתאריך ה-2.12 בדיוק לפני 9 שנים פרצה שריפת אסון הכרמל. בגלל הלקחים מאותה שריפה ארורה, עלינו תמיד להיערך ולמנוע את השריפה הבאה מבעוד מועד.

מבדיקה של חדשות 0404 עולה, כי סכנת השריפות בבנייני מגורים במדינת ישראל לא מקבלת את תשומת הלב והטיפול הדרוש. בחודש פברואר 2018 פנה השר לביטחון פנים, ח"כ גלעד ארדן, אל יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת, ח"כ יואב קיש, בבקשה דחופה לכנס את הועדה שתאשר לשר סמכות אכיפה על ידי תקנות בדבר נקיטת אמצעי בטיחות אש והצלה, זאת לשם מניעת דליקות והתפשטותן בבנייני מגורים גבוהים (בגובה עשר קומות ומעלה) במדינת ישראל.

חדשות 0404

 

נכון להיום לשירותי הכבאות במדינת ישראל אין שום סמכות אכיפה בבנייני מגורים, פרט לביצוע ביקורת והוצאת דו"ח כתוב. כתוצאה מכך, כל מי שאינו עומד בחוקי הכבאות בבנייני מגורים לא נענש, אלא רק לאחר שריפה עם פגיעות בגוף ובנפש.

מפברואר 2018 ועד היום עברו כמעט שנתיים, אבל עד כה יו"ר ועדת הפנים בכנסת לא מצא את הזמן לכנס את הועדה ולטפל בכל הסוגיות על מנת שלמשרד לביטחון פנים ולשירותי הכבאות וההצלה תהיה אפשרות לאכוף ולחייב את קיום סידורי בטיחות האש בבנייני המגורים.

בכל אותה תקופה היו שריפות רבות בבנייני מגורים, אשר גבו את חייהם של אזרחים רבים ועדיין נפגעים אזרחים מדליקות בבנייני מגורים כמעט בכל יום. בחודשים האחרונים, למרות תקופת ממשלת המעבר, ראינו שועדות בכנסת יכולות להתכנס באישור חריג. לצערינו נושא השריפות בבנייני מגורים עדיין לא קיבל את תשומת הלב.

מלשכת ח"כ יואב קיש, יו"ר ועדת הפנים בכנסת נמסר: "יואב אינו יו"ר הועדה מאז פיזור הכנסת ואין ועדה. לאחר שתקום ממשלה ויוקמו ועדות נראה כיצד אפשר לפעול בנושא. אין שום דיון כי אין ועדה. עד שלא תקום ממשלה לא תקום ועדת פנים".

Tammi davarashvili

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]