רובי ונונו : אפשר למזער נזקי לכלוך רחוב בחגים ובחופשות - 0404
רובי ונונו : אפשר למזער נזקי לכלוך רחוב בחגים ובחופשות PIXABAY

רובי ונונו : אפשר למזער נזקי לכלוך רחוב בחגים ובחופשות

רובי ונונו, מייסד חברת ר.ג.א המתמחה בניקיון ואיכות הסביבה, מסביר מדוע רשויות מוציאות תקציבי עתק על הניקיון העירוני ומה חדש בתחום ניקיון העיר. אחד התחומים החשובים ביותר הקשורים לניהול עיר, הוא תחום ניקיון ופני העיר ולפניכם הסקירה המלאה על כל החידושים בתחום.

ממכונות שטיפת וטאטוא מתקדמות, מכונות להורדת מסטיקים וגרפיטי, ניקיון ספסלים, שטיפת פחי אשפה ועד למערכת פנאומטית מתקדמת לאיסוף אשפה.

מדוע הניקיון מקבל תקציב עירוני גבוה? רובי ונונו מסביר
למרות שהיעלמותם של מנקי הרחוב עדיין לא נראית באופק, תחום הניקיון העירוני תופס תאוצה מוגברת בשנים האחרונות ובמיוחד בהיבטי התפעול והטכנולוגיה.
עוגת התקציב העירוני מחולקת בהתאם לצורך והחשיבות של כל תחום פעילות עירוני, שני התחומים המתוקצבים ביותר הינם תחומי החינוך והניקיון, תחומים בהם המדידה ואפקט הביצוע נראים לעין.
מייסד חברת שירותי הניקיון ואיכות הסביבה ר.ג.א, רובי ונונו, מסביר כיצד תחום הניקיון ושיפור פני העיר הפך לאחד מתחומי התקצוב הגבוהים ביותר בתקציב העירוני השנתי: "כאשר באים לממן פרויקטים חד-פעמיים, אירועים או סדנאות…קשה למדוד את האפקט הישיר לטווח הקצר, תחומים נמדדים ובעלי אפקטים והיבטים משמעותיים על חיי התושבים בראש הפירמידה הם חינוך ושיפור פני העיר. כפי שניתן למדוד את תוצאות מערכת החינוך העירוני במספרים ברורים, את הניקיון העירוני ופני העיר ניתן לבחון גם בכלים כמותיים וגם באמצעים נוספים".

רובי ונונו מנתח את חוזקו של תחום הניקיון העירוני ומסביר מדוע כל אזרח הוא כלי מדידה: "בתחום הניקיון כל תושב ובכל גיל יכול לבחון האם הרחוב נקי, תושב יכול לראות כיצד מפנים את הזבל, תושב יכול לבדוק אם יש בדלי סיגריות על המדרכה, האם מנקים את העלים ברחובות, לבחון אם מנקים את המסטיקים הישנים הדבוקים ללבנת הרחוב, תושב יכול לעקוב אחר מצב ניקיון צואת הכלבים ועוד מדדים רבים שהופכים תחום ניקיון העיר ושיפור פני העיר, לתחום החשוב ביותר וכמעט המתוקצב ביותר".
כדי לעשות מלימון התלונות לימונדה, על כל רשות מומלץ לנטר ולפלח תלונות תושבים כדי לבצע מעקב אחר נושאים הקשורים לניקיון העיר, באמצעות מעקב זה ניתן לראות אילו פעולות חשוב לשמר, אילו פעולות רצוי לשפר, אזורים בעיר בהם יש לשים דגש על פעולות ניקיון ועוד.

PIXABAY

                                 רובי ונונו – ניקיון עירוני

רובי ונונו: "הטכנולוגיה קיימת, השאלה אם התקציב העירוני קיים"
בהיסטוריה הלא רחוקה של המהפכה התעשייתית, ניקיון הרחוב בוצע בעיקר בזכות הגורם האנושי שדאג לניקיון נקודתי, עם הגבלת יכולת אנושית וככזה שאינו ידע להתמודד עם אתגרים רבים.
כיום, למרות שמערך ניקיון העיר עדיין תלוי על הגורם האנושי, אנחנו עדים לשלטון ברור של המכונות המסייעות לעובדי ומנהלי הניקיון לגבש תוכניות פעולה ולעמוד באתגרים רבים.
רובי ונוני מציג את הלהיטים בתחום ניקיון העיר: "רשות המשקיעה בתושביה ושמה את ניקיון העיר בראש סדר העדיפויות, תמיד תחפש כיצד ניתן לשדרג את מערך הניקיון ואילו חידושים טכנולוגיים קיימים בתחום. אחד הלהיטים הגדולים בניקיון העיר בעידן הנוכחי הוא האפשרות לניקיון וטאטוא מהירים באמצעות טכנולוגיות טאטוא ויניקה למשטחים רחבים, מכונה חדשנית המאפשרת להתמודד עם אתגרים רבים ומאפשרת הורדת מסטיקים, גרפיטי, ניקיון אדניות וניקיון ספסלים.
מכונה מעניינת נוספת מספקת שטיפה חיצונית ופנימית של פחי האשפה המזוהמים, לשיפור פני העיר, איכות ובריאות הסביבה". ונונו מוסיף: "כל פעולת ניקיון מתקדמת ממסטיק דבוק, צואת כלבים, גרפיטי ועד כתמים עקשניים – ניתנת לפתרון באמצעות עשרות סוגי מכונות בגדלים שונים ומותאמים לצרכים שונים. אי אפשר להתחמק מפתרון, הטכנולוגיה לאתגרי ניקיון עירוני קיימת, השאלה היחידה אם התקציב העירוני קיים".

בזכות המערכות האלו, הממונים על הניקיון ברשות המקומית יכולים לתכנן ימים ושעות מסודרות של ניקיון ולעמוד באתגרים המספקים שיתופי פעולה לניקיון העיר יחד עם התושבים.
כך למשל גורמי המקצוע בעיר יכולים לתכנן באילו ימים יאספו את האשפה מהפחים הירוקים, באילו ימים מפחי המחזור ואפילו לדייק בהתאם לשעות הפנוי.
במידה והתושבים מחונכים למערך איסוף האשפה, ניתן לתכנן את מערך ניקוי הרחובות בימים הנותרים ובשעות הנוחות לגורמי המקצוע בתחום ניקיון העיר.
לאחר תכנון ניקיון העיר, המכונות המתקדמות לניקיון, היניקה ושטיפה יסייעו למנהלי הניקיון בעיר בזמן ובמקום אותם הם יבחרו.

איסוף אשפה מתחת לפני השטח
במידה ומתכננים רחוב חדש או אפילו עיר חדשה, אסור לוותר על ההיתרון שבמערכת  הפנאומטית לאיסוף אשפה.
המערכת המבוקשת בקרב מתכנני הערים וגורמי המקצוע בתחום ניקיון העיר, מאפשרת פתרון המעלים את פחי האשפה הירוקים, מונעת ריחות רעים וכן מרחיקה את משאיות איסוף האשפה מאוכלוסייה.
רובי ונונו מתרגש מהעתיד שנמצא כבר כאן: "זה נשמע כמו חלום, יורדים לזרוק את האשפה במיכל משותף לתושבי הרחוב, המערכת שואבת את האשפה באמצעות לחץ אוויר, שינוע האשפה מבוצע ללא מגע אנושי, ללא רעשים, פקקים וריח רע – הזבל עובר מרגע הזריקה עד לנקודת האיסוף מבלי נגיעה אנושית אחת, הפעולה מבוצעת כל יום, כל השנה. כל מתכנן עיר חולם על עיר שלמה ללא מגע יד אדם, תחזוקה פשוטה ושלום על ישראל".
על הייעוד של המערכת ונונו מוסיף: "למרות שהמערכת מתאימה לבנייה חדשה ותכנון אזורים חדשים ומתקדמים, בהשקעת כסף נוספת ועבודות תכנון וביצוע מורכבים, ניתן לשלב את מערכת איסוף האשפה הפנאומטיות גם באזורים קיימים. אמנם זה בהחלט לא פשוט לשלב מערכת חדשנית כזו על אזור קיים, אבל עם קצת תכנון ותעוזה הדבר יכול להתאפשר".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]