״הסרחון עולה לשמיים״: היועמ״ש לא יכול לעסוק בענייני אשכנזי וכחול-לבן בגלל ניגוד עניינים חריף | בועז גולן - 0404
״הסרחון עולה לשמיים״: היועמ״ש לא יכול לעסוק בענייני אשכנזי וכחול-לבן בגלל ניגוד עניינים חריף | בועז גולן איציק הררי, דוברות הכנסת

״הסרחון עולה לשמיים״: היועמ״ש לא יכול לעסוק בענייני אשכנזי וכחול-לבן בגלל ניגוד עניינים חריף | בועז גולן

לא צריך להיות משפטן גדול בכדי להבין שהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לא יכול לעסוק בענייני כחול-לבן בגלל ניגוד העניינים שלו עם ח״כ גבי אשכנזי.

המדליפן מנדלבליט מפרשת הרפז לא ראוי כלל לשמש בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה ולעניות דעתי כלל לא בתפקיד ציבורי. האיש מסר גרסאות שונות בחקירתו בפרשת הרפז, הדליף מדיונים סגורים לאשכנזי, ייעץ כיצד לפעול ובמשך יום שלם הסתיר מידע על המסמך שידע שהוא ברשות גבי אשכנזי.

יש עוד דברים. הקלטות מנדלבליט הביאו אותי להבין עד כמה הוסתרה האמת מהציבור. אזרחי ישראל זכאים לקבל את כל המידע על היועמ״ש ועל נבחרי הציבור שלהם – גבי אשכנזי ואם תרצו, גם סגלוביץ׳ מכחול-לבן, שגם הוא היה קשור בפרשה.

מנדלבליט ואשכנזי קשורים זה בזה ואם תרצו, שומרים זה על זה מאז פרשת הרפז. לשניהם אינטרס משותף שההקלטות לא יחשפו לציבור ושניהם אף קשורים יחדיו בעתירה המתנהלת כיום בדרישה להסרת צו איסור הפרסום ושמם מתנוסס יחדיו בפרוטוקול בית המשפט (ראו תמונה מחודש אפריל השנה).

אוסיף ואסביר: אם אשכנזי יחליט לדבר, הוא עלול לסבך את מנדלבליט. מנדלבליט רוצה להתקדם לבית המשפט העליון ולשמר עצמו בימים אלה כיועמ״ש. גם לצד השני, המשחק זהה: אם מנדלבליט ידבר, הוא ייפגש באמינותו של אשכנזי. איך שלא תסכלו על זה – אחד צריך את השני וכמו שנוהגים לומר בצבא – שם הכירו השניים היטב – כל אחד צריך לשמור על התחת של השני.

המצב הזה מביא את מנדלבליט לניגוד עניינים מוחלט עם גבי אשכנזי. היועמ״ש, לא יכול לעסוק בנושאים הקשורים באשכנזי ומשכך, לא יכול כלל לעסוק בנושאים הקשורים בכחול-לבן. מישהו חייב לתת את הדין בעניין זה ולמנוע מהיועמ״ש לפעול בנושאים אלה, שכן, לעולם לא נדע האם היועמ״ש פועל בדרך נקייה או שמא יש לו אינטרס משותף עם החבר גבי, לדוגמא – להפיל את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

אני מאמין במוסדות המשפט, אך אין ספק כי במערכת הזאת יש גם פתוחים רקובים. מבחינתי, לאחר שנחשפתי לחומרים מפרשת הרפז – כאלה שמונעים מכלל הציבור להחשף אליהם, איבדתי לחלוטין את האמון ביועץ המשפטי לממשלה.

מי שהדליף אז בניגוד לחוק, מצטייר בעיני כמי שעלול היה להדליף גם מחקירות ראש הממשלה.

בדיקה שעשיתי העלתה שגם חברי וועדת האיתור לתפקיד היועמ״ש, שהמליצו בזמנו על מנדלבליט, לא נחשפו להקלטות מנדלבליט. אם היו נחשפים אליהן, בטוחני שלא היו ממליצים עליו. עד לרגע זה לא הגיבו במשרד המשפטים לפנייתי בנושא, אלא ענו בכללית כי נקבע שבמנדלבליט ״לא דבק רבב״.

לי אין כל ספק שהגיעה העת להקמת וועדת בדיקה רצינית שתחקור את מינויו של מנדלבליט לתפקיד היועמ״ש, תחקור את התנהלותו הכללית ואת הקשר בין הפרקליטות לעליון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]