יש פתרון לבעיית עזה | יאיר אנסבכר - 0404
יש פתרון לבעיית עזה  | יאיר אנסבכר

יש פתרון לבעיית עזה | יאיר אנסבכר

על חיסולו המדוייק של מנהיג הג'יהאד האיסלמי מגיע "יישר כוח" למערכת הבטחון הישראלית, אבל זו גם תזכורת לכך שאיש אינו רוצה לעסוק בבעיית עזה האמיתית.

עזה היא אכן בעיה עמוקה, קשה וסבוכה. מאלה שאי אפשר להעלים באמצעות מבצע סיכול ממוקד ואלגנטי. זוהי גם בעיה שאת פתרונה אי אפשר להמשיך לדחות לנצח בתור אסטרטגיית על, כיוון שהיא גובה בדרכה מחירים לא פשוטים מישראל.

לבעיה הזו דווקא יש פתרון עקרוני, הוא יקר ופשוט ויש לו שני חלקים. החלק הראשון הוא לקבל החלטה ישראלית ברורה ונחרצת, למוטט את שלטון חמאס, הג'יהאד האיסלמי, הפלסטיני ויתר הארגונים הסוררים שהפכו את עזה למחסן נשק עצום ואת תושבי עזה לבני ערובה.

ברגע שתתקבל החלטה כזאת היא תחלחל מטה הן כלפי צה"ל על כל דרגיו והן אל האויב ותהפוך את המבצע לפשוט הרבה יותר.
בספרו " להכיר את החמאס" כתב שלומי אלדר כי בזמן מבצע "עופרת יצוקה" הוא שוחח עם בכיר חמאס שהיה היסטרי לחלוטין משום שהיה משוכנע שהפעם צה"ל הולך עד הסוף. משהבין הבכיר שהתבדה, חזר אליו בטחונו העצמי.

החלק השני עומד בפני עצמו ותלוי אף הוא בהחלטה ישראלית נוספת: הרצון לכונן בעזה משטר מקומי המתאים לרצונה.

בספר " קוברה 2" המסקר את כיבוש עיראק של סדאם חוסיין על ידי האמריקנים במהלך מלחמת המפרץ השניה (2003) מתואר השלב שלאחר המלחמה זה שבו נדרשו האמריקנים לסייע לעירקים בתהליך "בניין האומה" שלהם ככישלון קולסיאלי. האמריקנים, שלא הבינו כלל את התרבות של המקום שאליו פלשו עשו פשוטו כמשמעו את כל הטעויות האפשרויות. כתוצאה מכך הם קיבלו במקום יציבות גינויים בינלאומיים, מלחמת דת וטרור בלתי פוסק.

השלטת שלטון חיובי ופרו ישראלי בעזה היא סיפור אחר מהמון סיבות שהחשובות שבהן הן שבניגוד לארה"ב לישראל יש הבנה תרבותית מצויינת של המתרחש שם ושלמרות כל הקיטורים זהו הדבר שהעזתים הכי מייחלים לו.

מקרה הבוחן שצריך לשמש אותנו אינו זה של עיראק, אלא של משהו קרוב ומוצלח הרבה יותר: הרשות הפלסטינית באיו"ש, שם, תחת השגחה ישראלית קפדנית חיים ערבים בשקט ובתנאים כלכליים שעליהם יכולים אחיהם בעזה רק לחלום.

מלבד כל זה, חשוב לזכור כי ההסלמה הנוכחית היא רק קצה קצהו של האיום האירני (הקונבנציונלי וזה שאינו קונבנציונלי), על מערכת הבטחון לפעול בעוצמה רבה , לנצל את ההזדמנות ולהוציא אחת ולתמיד מאות אלפי ישראלים ממעגל האיום הרקטי העזתי תחתיו הם בני ערובה.

יאיר אנסבכר הוא יועץ בטחוני וחוקר את תחום המלחמות החדשות

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]