"צדק היסטורי", "פרק חדש בהיסטוריה" | כל התגובות להכרזת ארה"ב שההתיישבות אינה מנוגדת לחוק - 0404
הבית הלבן

"צדק היסטורי", "פרק חדש בהיסטוריה" | כל התגובות להכרזת ארה"ב שההתיישבות אינה מנוגדת לחוק

שרים, חברי כנסת ואנשי ההתיישבות הגיבו על ביטול מסמך הנסל על ידי ארה"ב שהכריזה הערב (שני), באמצעות מזכיר המדינה האמריקאית מייק פומפאו, כי ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה מנוגדת לחוק הבינלאומי

שר התחבורה וחבר הקבינט בצלאל סמוטריץ': "תודה ענקית לידידתנו הגדולה ארה"ב על העמידה לצד ישראל. ארה"ב עושה היום צדק היסטורי. בשבוע שעבר נפגשתי בלשכתי עם אנשיו של השגריר מר דייויד פרידמן והעליתי בקשה שארה"ב תתייצב לצד ישראל אל מול פסק הדין הצבוע של בית המשפט האירופאי ובתגובה הולמת תבטל את מסמך הנסל ותקבע כי ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה בלתי חוקית. אני מודה לאנשי השגרירות, למזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו ולנשיא טראמפ על נשיאת לפיד של צדק בעולם.

יו"ר הימין החדש ח"כ איילת שקד: "החלטה חשובה ומשמעותית. אכן עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא. ההתישבות ביו"ש איננה סותרת את החוק הבינלאומי וטוב שהמעצמה הגדולה בעולם אומרת את האמת ומתקנת עוול ארוך שנים".

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "הצהרה חשובה זו מצטרפת להצהרת בלפור וההכרה ברמת הגולן. שתיהן הכירו בקשר העמוק והבל יינתק של העם היהודי למולדתו. הצהרה זו כמו קודמותיה רושמת פרק חדש בהיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל. מהלכים היסטוריים אלו הם תולדה וביטוי של ברית אמיצה בין ארה"ב לישראל ובין טראמפ לנתניהו".

יו"ר סיעת הבית היהודי – האיחוד הלאומי ח"כ אופיר סופר: "אי הכניעה ללחצים ולוויתורים הזוים לצד האמונה בצדקת הדרך מוכיחה את עצמה. יהודה ושומרון איננו שטח כבוש אלא חלק ממדינת ישראל והעולם מבין ויבין זאת. זו ההזדמנות לומר מילה טובה לרה"מ בנימין נתניהו שהכשיר את הקרקע להצהרה האמריקאית וכמובן תודה לידידיתנו הגדולה ארצות הברית".

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ: "צעד גדול לריבונות. אנו מברכים על החלטת הממשל האמריקני להכיר בזכות העם היהודי להתיישב, לנטוע ולבנות בכל רחבי יהודה ושומרון. עכשיו הגיעה העת שממשלת ישראל תכריז על החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון".

מועצת יש"ע: "אנחנו מברכים את ממשל טראמפ על חשיפת האמת בנוגע למעמדם של היישובים הישראלים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. כבר מעל ל-50 שנה אנו טוענים כי יש למדינת ישראל זכות היסטורית וחוקית על האזור, והגיע הזמן שבעולם כולו ידעו ויבינו כי זה שלנו. זוהי החלטה דרמטית, ואנו מברכים את כל העוסקים במלאכה. עכשיו זה ברור לכולם – יהודה, שומרון ובקעת הירדן הם חלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. לאחר ההכרה האמריקאית עלינו להתקדם לשלב הבא – החלת הריבונות על ההתיישבות הישראלית".

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי: "הערב מסתיים עוול היסטורי, הערב מגיע תיקון גדול לנזק של שנים ארוכות שהפכו אותנו ללא לגיטימים וכתוצאה מכך קיפחו ורמסו אותנו. אנו מברכים ושמחים על ההחלטה המובנת מאליה. כן, ההתנחלויות לא מפירות חוק וכולם צריכים להתייחס לכך. אני קורא לממשלה הבאה שתקום לאמץ את ההחלטה של ממשל טראמפ ביישום מיידי של ועדת השופט אדמונד לוי המתבססות על אותן עובדות הסטוריות ובמקביל להכיל וליישם זאת גם במערכת המשפט הישראלית. תודה טראמפ, תודה ארצות הברית!".

שר התיירות יריב לוין: "עוד צעד היסטורי של הממשל הידידותי ביותר שהיה לישראל אי פעם. ההכרה בחוקיותן של ההתיישבויות ביהודה ושומרון, היא עוד אבן דרך משמעותית בדרך לריבונות ישראלית בכל חבלי ארץ ישראל. זוהי הוכחה נוספת כי יחסי ארה"ב וממשלת ישראל חזקים וטובים מאי פעם. הגיע הזמן שגם בקרב חוגים בשמאל הישראלי יכירו בעובדה שארץ ישראל שייכת לעם ישראל".

תנועת הריבונות: "דבריו אלה של הנשיא האמריקאי מבטאים נאמנה את האמת ההיסטורית ואת המשפט הבינלאומי הקובע כי יהודה ושומרון הם חלק מהשטח שיועד להקמת בית יהודי לעם היהודי עוד בוועידת סן רמו ובעקבותיה גם במגילת האו"ם. נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, ממשיך בדרכו העקבית ועומד לימין ישראל ולימין הצדק והאמת".

ראש המועצה האזורית גוש עציון שלמה נאמן: "העולם החופשי החליט בזמנו כי אל למדינה כובשת ליישב אוכלוסיה אזרחית על אדמות אותם כבשה במהלך מלחמה. נוהג זה הפך, לכאורה, את הישוב היהודי בחברון, את כפר עציון, את בית אל ומעלה אדומים, יחד עם כלל הישובים שלנו ביהודה ושומרון למפרי חוק. הייתה זו קביעה הזויה ומקוממת שהרי לא כבשנו אדמות מדינה שכנה, אלא החזרנו את ארצנו שלנו לשליטת העם. וכעת ארצות הברית עושה צעד נוסף לכיוון האמת והצדק ומקרבת אותנו למציאות בה מדינת ישראל לא רק תשלוט ביהודה ושומרון, אלא גם תהיה הבעלים היחידים של ארץ ישראל על ידי החלת הריבונות המלאה. אשרינו ואשרי ממשלת ישראל בראשות בנימין נתניהו, שבעת שהשמאל נמצא בהיסטריה היא ממשיכה לעשות הסטוריה".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן: "זהו יום היסטורי, המוסר והצדק ניצחו, גם המעצמה הגדולה בעולם אומרת בפירוש שארץ ישראל שייכת לעם ישראל, ולב הארץ הוא לא שטח כבוש. דבר זה נוגע בשאלה הבסיסית, האם זו הארץ שלנו או שחלילה אנחנו כובשים. ההחלטה הזו הייתה צריכה להיות מובנת מאליה משום שהיא אכן נכונה גם משפטית, על פי סעיף 80 בחוקת האו"ם, אולם היא מגיעה אחרי שנים של חרפה ואין ספק שאם אכן תבוא ההצהרה הזו של ארה"ב זוהי הצהרה חשובה.

בשנתיים האחרונות נפגשנו עם יועצים בכירים של הנשיא וסגן הנשיא בבית הלבן, עם ראשי הארגונים האוונגליסטים בארה"ב, עם חברי קונגרס והסנאט ושוחחנו איתם על הסכנות שבכל תוכנית מדינית כולל זו המכונה תוכנית המאה ועל זכותנו על הארץ שהיא הבסיס לכך. לכן אי אפשר להפריז בחשיבות אמירה מהסוג הזה. יחד עם זאת צריך לחדד כי אין בהכשרה של הישובים הקיימים, כדי לאפשר תוכנית של נסיגה משטחים ביו"ש בהם אין ישובים כרגע".

חברת הכנסת קטי שטרית: "העם היהודי קשור בחבל טבורו ביהודה ושומרון וההכרזה של ארה"ב הערב רק מחזקת את הקשר. החלטת ביטול מסמך הנסן היא מבורכת ומצטרפת לשורה ארוכה של החלטות ששינו את ההיסטוריה. צריך לומר בפה ברור – לולא הקשרים המצוינים של רה"מ נתניהו עם ממשל טראמפ, זה לא היה קורה".

שר החינוך, הרב רפי פרץ: "התקדמנו היום צעד נוסף בדרך להחלת הריבונות ביהודה ושומרון. הלגיטימציה של הממשל האמריקאי להתיישבות בכל חבלי ארץ ישראל היא עובדה מוגמרת. לכשתוקם ממשלה עלינו להעביר את ההחלטה ולהחיל את הריבונות בהקדם. "וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך" (דברים כח י')".

יו"ר כחול לבן, רא"ל (מיל') בני גנץ: "אני מברך את הממשל האמריקאי על ההצהרה החשובה, המצביעה שוב על עמידתו האיתנה לצד ישראל ומחויבותו לביטחון ועתיד המזרח התיכון כולו. גורלם של היישובים והתושבים ביהודה ושומרון צריך להיקבע בהסדרים העומדים בדרישות הביטחון ושיוכלו לקדם את השלום. הסדרים שישרתו את שני הצדדים, וישקפו גם את המציאות בשטח".

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין: "הודעת הממשל האמריקאי היא ניצחון ישראלי מובהק אל מול פסה"ד השערורייתי של בית הדין האירופי שהורה על סימון מוצרים של יהודים בלבד. זהו צדק היסטורי ומוסרי ממדרגה ראשונה, שמחזק את ישראל. אני מברך את הנשיא טראמפ על האמירה החד משמעית והאמיצה הזו. הצעד הבא-החלת ריבונות ישראלית ביו"ש".

השרה לשוויון חברתי, ח"כ גילה גמליאל: "אי אפשר לנתק את הקשר העמוק בין עם ישראל לארצו! כמה חשוב שיש לנו את ארה"ב כבעלת ברית שמחזקת ומבססת את זכותנו ההיסטורית על ארץ ישראל ועל ההתיישבות. כמה חשוב שיש לנו מדיניות חסרת פשרות, אותה מוביל ראש הממשלה נתניהו".

שר המשפטים וחבר הקבינט המדיני ביטחוני אמיר אוחנה: "בשורה אמיתית המסמלת את ההכרה בקשר בין עם ישראל לארץ ישראל, ולא פחות מכך – את הקשר העמוק בין שני המנהיגים נתניהו וטראמפ. מהלך זה, שללא ספק יועיל למדינת ישראל בהתמודדות המשפטית בזירה הבינלאומית על זכויותינו בארצנו, מצטרף לשורה של מהלכים משמעותיים שביצע ממשל טראמפ בשנים האחרונות. זוהי עדות נוספת לכך שהיחסים בין ישראל לארה"ב מעולם לא היו טובים יותר".

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי: "תודה לידידתנו ארצות הברית שבחרה לעמוד לצד האמת ההסטורית והמשפטית ולהוביל שינוי מהותי ביחס להתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. משרד החוץ הישראלי נלחם למען ההכרה בזכותנו הטבעית כיהודים לגור בנחלת אבותינו. בארבע השנים האחרונות במשרד החוץ הובלנו תהליך של שינוי הסטורי ביחס למפעל ההתיישבות, וההכרזה האמריקאית הערב היא הוכחה לכך שהעמידה על העקרונות והזכויות של העם היהודי תוביל להכרה בינלאומית.

זה התחיל בירושלים, נמשך ברמת הגולן ועכשיו, אחרי שנים ארוכות של תעמולה פלשתינית שקרית על ״כיבוש״, הגיעה גם ההכרה בהתנחלויות כחוקיות על פי החוק הבינלאומי. מודה לנשיא טראמפ, לשר פומפאו, ולשגריר דיוויד פרידמן, ידידי אמת של ישראל".

ח"כ גדעון סער: "‏מברך על הצהרתו ההיסטורית של מזכיר המדינה האמריקני פומפיאו בענין ההתיישבות ביהודה ושומרון. לעם היהודי הזכות הטבעית לחיות במולדתו ההיסטורית ולישבה. ההכרה בזכות זאת מתקנת עוול ויוצרת תקדים מדיני חשוב לעתיד".

שר החוץ ישראל כ"ץ: "‏אני מברך על הודעת מזכיר המדינה פומפאו‎ בדבר חוקיות התישבות היהודית ביו"ש. אין עוררין על זכותו של עם ישראל בארץ ישראל. אני מודה על תמיכתו העקבית והאיתנה של ממשל טראמפ בישראל. הודעה חשובה זו היא מענה הולם להחלטת בית הדין האירופאי נגד ההתיישבות היהודית וניסיונות החרם נגד מדינת ישראל".

ראש העיר אריאל אלי שבירו: "ראש הממשלה המנוח, מנחם בגין אמר 'גם המובן מאליו צריך שייאמר לפעמים'. אני מברך את נשיא ארה"ב והממשל האמריקאי על ההכרה הנכונה וההיסטורית בהתיישבות. זו התשובה המוחלטת להחלטה המופרכת של האיחוד האירופאי לסימון מוצרים מיו"ש מהשבוע שחלף. ההתיישבות היא עובדה חיה בשטח וזוהי העת להמשיך ולפתח אותה".

שר הפנים ח"כ אריה מכלוף דרעי: "אני מברך על הצהרת הממשל האמריקאי כי ההתנחלויות אינן מהוות הפרה של החוק הבינלאומי. זהו צדק היסטורי, ותמיכה חשובה בזכותם הטבעית של יהודים להתגורר ביהודה ושומרון. זהו גם ניצחון ישראלי על פסק הדין של האיחוד האירופאי נגד ההתנחלויות".

שר העלייה והקליטה ח"כ יואב גלנט: "ארה"ב הבהירה היום באומץ את המובן מאליו – ההתיישבות אינה מפרה את החוק הבינלאומי. על הרי יהודה ושומרון קמה ממלכת בית דוד, שם התנבאו הנביאים ושפטו השופטים. זוהי חגורת הביטחון המזרחית של ישראל – המחזיק בהר שולט בבקעת הירדן ובחוף. נמשיך ונחזק את ההתיישבות".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]