הפרקליטות החלה בבחינת החומרים בפרשיית המימד החמישי-בני גנץ - 0404
הפרקליטות החלה בבחינת החומרים בפרשיית המימד החמישי-בני גנץ

הפרקליטות החלה בבחינת החומרים בפרשיית המימד החמישי-בני גנץ

 

פרקליטות המדינה החלה בבחינת החומרים בתיק המימד החמישי – בני גנץ. בחינת החומרים מגיעה בעקבות עתירה לבג"צ אותה הגיש ארגון לביא לזכויות אדם ומינהל תקין בדרישה להורות למשטרה לפתוח בחקירה בנושא. בתגובת המקדמית למדינה הודיעה הפרקליטות כי משכו את חומרי החקירה ממש לאחרונה מלשכת יועמ"ש מבקר המדינה והחלו בבחינת החומרים.

בעתירה דרשו בארגון לביא מבית המשפט העליון להורות ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה לפתוח בחקירה פלילית בפרשייה וזאת "בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה, ממנו עלה לכאורה כי במהלך משא ומתן עם המשטרה ביחס לפרויקט טכנולוגי שלמשטרה היה עניין בו, הציגו אנשי "המימד החמישי" מצגים כוזבים בפני המשטרה. לפי הדו"ח חברת "המימד החמישי" הציעה למשטרה להתקשר בחוזה רחב היקף למכירת טכנולוגיה ייחודית״. נכתב בעתירה.

כאמור בעקבות העתירה של ארגון לביא, בתגובה שהוגשה בסוף השבוע שעבר לבית המשפט הודיעה הפרקליטות כי "החומרים המבוקשים הועברו מלשכת המבקר והתקבלו בלשכת המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים רק ביום 22 באוקטובר 2019, היינו לאחרונה ממש. חומרים אלו ייבחנו ולאחר מכן תתקבל ההחלטה המתאימה״.

החומרים הועברו מידי יועמ"ש המבקר ביום האחרון שהוקצב לעניין על ידי בית המשפט, והפרקליטות מתחה את החבל עד קצהו האחרון. בעקבות התגובה בית המשפט ביקש מארגון לביא להודיע בתוך שבוע ימים האם בכוונתם לעמוד על העתירה.

כזכור, מדו"ח מיוחד של מבקר המדינה בעניין מערך הרכש במשטרת ישראל, עלה כי בשנת 2016 פנתה "המימד החמישי" אל המשטרה והציעה לה לרכוש מערכת טכנולוגית מתקדמת שהיא מפתחת. לאחר בדיקות שונות היה צורך לבצע פיילוט על מנת לבדוק את יכולות המערכת, דבר שהצריך אישור ועדת פטור במשרד האוצר לפי תקנה 11 לתקנות חובת מכרזים. לוועדת המכרזים שדנה בעניין הפטור הוצגו נתונים ביחס לחברה, יכולותיה ולקוחותיה אשר בעקבותם אישרה הוועדה את הפטור ממכרז.

לוועדת המכרזים הוצגה חוות דעת של מנהל הטכנולוגיות של משטרת ישראל. חוות הדעת כללה לכאורה פרטים כוזבים ביחס לחברת המימד החמישי, ניסיונה וללקוחותיה. על-פי חוות הדעת שהוגשה לוועדת המכרזים ב-2016, החברה הייתה קיימת ארבע שנים, אף שהיא התאגדה רק בשנת 2014. בנוסף נאמר, כי לחברה חמישה לקוחות שהנם גופים ביטחוניים וכי קיים אצלה זה שנה וחצי מוצר מדף – מבדיקת המבקר עולה לכאורה כי מדובר בפרטים שאף הם כוזבים. ולכאורה לחברה לא היה מוצר מדף ולא היה לה שום לקוח שהינו ארגון בטחוני.

עו"ד יצחק בם אשר הגיש את הבג"צ מטעם ארגון לביא מסר כי "משמח לראות שחומרים ומסמכים ממבקר המדינה הגיעו לפרקליטות ביום שנקבע לכתחילה המועד לתגובה לעתירתנו. חבל שצריך לעמוד על היועמ"ש ועל פרקליט המדינה עם שוט של בג"צ כדי שהם יטרחו לעיין בממצאי דו"ח מבקר המדינה המעלה חשדות לפלילים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]