בזכות תרומתו של משה צוק, צעירים על הספקטרום יכולים להתגייס לצה"ל לשירות חובה - 0404
בזכות תרומתו של משה צוק, צעירים על הספקטרום יכולים להתגייס לצה Pixabay

בזכות תרומתו של משה צוק, צעירים על הספקטרום יכולים להתגייס לצה"ל לשירות חובה

נערים ונערות, שמצויים על הרצף האוטיסטי, בדרך כלל מקבלים הודעה על פטור אוטומטי משירות צבאי בצה"ל, ולבחירתם נתונה האפשרות להתנדב לשרת בצה"ל בתנאים המותאמים למגבלות שלהם או להתנדב לשירות לאומי. לאלו מהם, שנחשבים כבעלי תפקוד גבוה ומבקשים להתגייס לצה"ל על אף הפטור שניתן להם, ניתנת האפשרות להתגייס לשירות חובה בפרופיל 45 (בגין ליקוי נפשי).

גיוס הצעירים על הרצף האוטיסטי נעשה במסגרת התכנית "רואים רחוק", שמעניקה הכשרות מסובסדות במקצועות שונים, ביניהם פענוח תצלומי אוויר, ניהול מערכות מידע גאוגרפיות, פיתוח תוכנה, מידענות, אלקטרוניקה וטכנאות מחשבים. בוגרי התכנית, שעוברים הכשרה לימודית בת 3 חודשים, זכאים להשתלב כמתנדבים במערכת הצבאית, אך לא מובטח לכל בוגר שיתקבל לתכנית המתנדבים, כך שעד לתום ההכשרה ותהליך המיון הם שרויים באי וודאות באשר לעתידם במערכת הצבאית.

משה צוק, יזם ואיש עסקים, שפועל למען שילוב הנוער האוטיסטי בצה"ל תרם חצי מליון ש"ח לתכנית "גדולים במדים", שהצליחה לגייס בעשור האחרון למעלה מ –  400 חיילים וחיילות בעלי מוגבלויות, שמשרתים ב – 30 מבסיסי צה"ל ברחבי הארץ כולה. תרומתו נועדה להקים את יחידת קלרה, יחידה מסווגת, שעבורה אותרו 18 צעירים וצעירות על הספקטרום בעלי מוטיבציה ורצון עז להשתלב במערכת הצבאית. הם עברו את שרשרת החיול, את הטירונות ואפילו מסע כומתה, והרוויחו בזכות את מקומם במערכת הצבאית כחיילים מן השורה. הם לא התקבלו לצה"ל כמתנדבים או כאזרחים עובדי צה"ל, אלא השתלבו במערכת כמו כל חייל מן המניין.

משה צוק פועל למעלה מ -30 שנה בזירה העסקית בתחום השיש ובתחום הפיננסי. בבעלותו מצויה קבוצת צוק, שתחתיה פועלות מספר חברות ברחבי העולם. בתחום המסחר בשיש ובאבן טבעית, החברות פועלות בישראל, בסין ובאיטליה. החברות בישראל מתמחות בייצור, שיווק ויבוא אריחי שיש ומדרגות שיש, גרניט ואבן טבעית, והחברות בסין ובאיטליה עוסקות ברכש מקומי וייצוא לרחבי ארה"ב ואירופה.

בזירה הפיננסית משה צוק הוא הבעלים של מותג גלובלי בשם " Zuk Finance", תחתיו פועלות חברות, שמעניקות שירותים פיננסיים ופתרונות מימון בתחום הרכב והנדל"ן ברומניה, גיאורגיה וארה"ב.

בשנים האחרונות פנה משה צוק אל עבר אפיקי השקעה חדשים, ובחר לאתר יזמים צעירים, שזקוקים להון עבור פיתוח והקמה של מיזמים טכנולוגיים מתקדמים. הוא השקיע, בין היתר, בחברת " Samsara Luggage", שהחלה להיסחר בבורסה בארה"ב. החברה מפתחת מזוודות חכמות, שניתן לאתר על ידי חיבור לאפליקציה. המזוודות גם מספקות תאורת לילה ומאפשרות להטעין מכשירים ניידים.

כמו כן, משה צוק השקיע גם בחברת Algo wix"", שפיתחה משאפים רפואיים, המיועדים לשימוש בקרב החולים, שנוטלים קנאביס רפואי, ויכולים כעת לשלוט במינון ובכמות התרופה שהם נוטלים.

האמונה שכל אדם יכול וזכאי להצליח, לממש את יכולותיו ולהגשים את חלומותיו, מובילה את משה צוק בכל צעד בחייו, הן בזירה העסקית והן בחייו האישיים, ולכן בחר לתרום דווקא לנוער על הספקטרום, במטרה להעניק להם את שוויון ההזדמנויות שמגיע להם, והם אכן מוכיחים, שאם רק ניתנת להם ההזדמנות, הם אוחזים בה בשתי הידיים.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]