הכבודה שלכם חשובה! האם ביטוח הנסיעות לחו"ל יבטח גם את כל מה שאתם לוקחים איתכם? - 0404
הכבודה שלכם חשובה! האם ביטוח הנסיעות לחו Shutterstock

הכבודה שלכם חשובה! האם ביטוח הנסיעות לחו"ל יבטח גם את כל מה שאתם לוקחים איתכם?

בימינו קשה למצוא ישראלים היוצאים את גבולות הארץ, מבלי שדאגו לרכוש פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל – בין אם נסעו לחופשה, או לכל צורך אחר. ולא רק זאת – אם בעבר רבים מאיתנו היו מסתפקים בהפעלה של ביטוח הנסיעות מטעם חברת כרטיס האשראי הבינלאומי שברשותנו, הרי כיום כבר ידוע שכיסוי כזה אינו מספיק – ואנו בוחרים פוליסת ביטוח נסיעות שמציעות חברות ביטוח, מהן כאלה המתמחות בפוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל.

למרות שהפכנו זהירים יותר, עדיין קורה לא פעם שישראלים השוהים בחו"ל נתקלים בבעיות שהם סברו שיש להם כיסוי כנגדן ורק אז מגלים שהמצב לא בדיוק כך, ושהם נדרשים להוציא סכומים נכבדים מכיסם כדי להתמודד עם הבעיה. מעניין לציין שדווקא בתחום הכיסוי הרפואי ישנם יחסית מעט מצבים של פער בין מה שחשבנו שהפוליסה מכסה, לבין המצב בפועל. אכזבה מן הכיסוי שמעניק ביטוח הנסיעות בו בחרנו מתרחשת, בדרך כלל, בעיקר במצבים שאינם קשורים לבעיות בריאות. כך למשל אבדן כבודה, איחור טיסה, צורך לקצר את השהייה בחו"ל, גניבת ארנק וכדומה.

בפסקאות הבאות תמצאו מידע מועיל אודות מרכיב ביטוח הכבודה בפוליסות ביטוח נסיעות לחו"ל. בין היתר נענה על שאלות כגון – איך יודעים אם היקף הכיסוי מתאים לערך החפצים שאנו עלולים לאבד? מה עושים אם אנו לוקחים עימנו דברים יקרי ערך? האם חברות הביטוח לוקחות בחשבון ערך סנטימנטלי? איך מקבלים פיצוי על כבודה שאבדה או נגנבה? ועוד.

 לא מוכרחים לקרוא את האותיות הקטנות
כולנו מכירים את המסמך המכונה "תנאי הפוליסה" – דפים עמוסים לעייפה בסעיפי טקסט המנוסח בלשון משפטית, בהם מתואר כמה תעלה לנו הפוליסה, מה בדיוק היא מכסה, איך מפעילים אותה, גובה דמי השתתפות העצמית במצבים שונים, סכומי פיצוי מקסימאליים, כיצד יועברו אלינו כספי הפיצוי במקרה של הפעלת הפוליסה ועוד.
מעטים מאיתנו רוצים או מסוגלים לקרוא ולהבין את מסמך "תנאי הפוליסה". הבשורה הטובה היא שאין סיבה להשלים עם חוסר הוודאות באשר להיקף הכיסוי ותנאים חשובים נוספים; וניתן וצריך לברר מול נציגי חברת הביטוח את המצב לאשורו.

כדי להימנע מהפתעות לא נעימות הנוגעות לפיצוי במצב של אובדן כבודה יש לדרוש ולקבל תשובות לשאלות כגון, באילו נסיבות נקבל פיצוי על אבדן כבודה (מזוודה שלא הגיעה, תיק יד שנגנב במלון, ציוד שניזוק וכד')? מה הסכום המירבי שנוכל לקבל? האם נצטרך להציג הוכחות כלשהן הנוגעות לערך החפצים שאבדו? האם נידרש להמציא מסמכים המוכיחים שהכבודה אבדה (אישור מחברת התעופה למשל)? האם יש דמי השתתפות עצמית ואם כן מה גובהם? ועוד.

חשוב מאוד לא לרכוש פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל מבלי להבין בדיוק את הכיסוי שהיא מספקת.
כאמור, הנטייה היא לוודא כיסוי מספק בכל הקשור לבעיות רפואיות והקדשת פחות תשומת לב להבנת היקף הכיסוי בכל הקשור לתקלות כגון אבדן כבודה, גניבת ארנק, נזק לציוד, הוצאות בגלל שינויים בתוכניות (ביטול טיסה, איחור טיסה, צורך לחזור מוקדם מן המתוכנן) וכדומה.
מומלץ להכין רשימה של שאלות שאתם רוצים לקבל עליהם מענה, להפנות אותן לנציגי חברת הביטוח ולקבל תשובות ברורות לפני שאתם מחליטים אם פוליסת ביטוח נסיעות מסוימת אכן מספקת מענה הולם לצרכיכם.

וודאו שנלקחים בחשבון צרכים ייחודיים שלכם
לכולנו ברור שייתכנו הבדלים משמעותיים בצרכי ביטוח לחו"ל בין מי שמצבם הבריאותי טוב למי שיוצאים את גבולות הארץ עם רקע של מחלה כרונית, אשפוז לא מכבר, ניתוח וכדומה. באופן דומה, יש לבחור פוליסת ביטוח לחו"ל המתאימה גם לאופי השהייה המתוכננת מחוץ לגבולות הארץ, תוך התחשבות בשאלות כגון – האם אנו מתכננים לעסוק בפעילות ספורט אתגרי? האם נגיע למקומות מרוחקים ומבודדים? האם אנו נוסעים למקום הנחשב מסוכן (מתרחשים בו מקרי שוד רבים, למשל)?
על מנת לבחור פוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל המעניקה כיסוי טוב בכל הקשור לאבדן כבודה, חשוב שניקח בחשבון מאפיינים ייחודיים גם בתחום זה. כך למשל – מה ערך החפצים שאנו אורזים? איך תקבע חברת הביטוח את ערכם של החפצים? האם ניתן לדרוש מראש תוספת בגין ערך סנטימנטלי? האם גובה הפיצוי אכן יאפשר לנו להצטייד מחדש בכל הדרוש לנו? מתי ואיך יועבר לנו הפיצוי?
במיוחד חשוב לוודא כיסוי הולם למצב אובדן כבודה כאשר מדובר בחפצים יקרי ערך, וכן כאשר יש סיכוי גדול מן הרגיל לאבדן כבודה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]