חכם במים: תרגילי מים המסייעים להתפתחות התינוק - 0404
חכם במים: תרגילי מים המסייעים להתפתחות התינוק pexels

חכם במים: תרגילי מים המסייעים להתפתחות התינוק

כל תינוק ותינוקת מגיעים לעולם מתוך סביבה מימית, הרי היא הרחם. אבל מרגע שאנו יוצאים אל העולם אנו מתחילים להתרגל לסביבת היבשה, ובגיל מאוחר יותר עלינו ללמוד לשחות מחדש.

במקום לתת למיומנויות המים שלנו להיעלם, אפשר לשמר אותם כבר מגיל צעיר מאוד של כשלושה חודשים. לדוגמה, כל התינוקות נולדים עם רפלקס צלילה, המונע מהם לבלוע את מי השפיר הנמצאים ברחם. רפלקס זה נשאר בתינוק עד גיל חצי שנה, ואפשר לנצל זאת כדי ללמד אותו מיומנויות מים נוספות.

לתרגילי שחייה ומים יש יתרונות רבים עבור התינוק: התפתחות מוטורית תקינה הודות למיומנויות מים כגון ציפה, נשימה נכונה, קואורדינציה, חיזוק השרירים וסיבולת לב-ריאה. במקביל התינוק מפעיל את כל חמשת החושים (בהנחה שהמדריך/ה יודע/ת כיצד להפעילו נכון) ולומד להשתמש בהם. יתרון נוסף של פעילויות מים הוא חיזוק הקשר של התינוק עם ההורים, וכן פעילות גופנית מהנה וחשובה לא פחות גם עבורם.

 

הנה כמה תרגילי מים לפעוטות באדיבות שי במים – מרכז הידרותרפיה ולימודי שחייה בכפר סבא.

  1. תרגילי ציפה

בתרגיל הציפה הראשון מניחים מצוף מוארך מתחת לזרועות התינוק, ומניחים לו להתרגל לתחושת הציפה. במקביל מלמדים אותו כיצד להתחיל לנוע במים לכיוון מבוקש, כשהוא ממשיך לצוף. תרגיל ציפה נוסף מתבצע על הגב, תוך כדי ששומרים ומקפידים שראש התינוק יאפשר נשימה סדירה.

  1. תרגילי נשימה

תרגיל זה משלב הן למידה של נשימה נכונה והן פיתוח יכולת ציפה. משכיבים את התינוק על גבו במים, תומכים בו היטב ומשיטים אותו בקצב איטי על פני הבריכה. התינוק לומד להירגע בסביבה מימית ובתוך כך לומד גם לנשום בצורה נכונה.

  1. תרגילי צלילה

אוחזים בתינוק בשני צידי גופו, ובתנועת קשת עדינה ואיטית מכניסים את ראשו וגופו לתוך המים ומוציאים אותו. משך התרגיל לא יותר מכמה שניות, והוא מלמד את התינוק להיות בטוח בתנועותיו במים, ואף מונע טביעות עתידיות.

  1. תרגילים לחיזוק הגוף

לחיזוק ופיתוח הגב וחגורת הכתפיים מניחים את התינוק על מצוף רחב ומשיטים אותו במים. מכיוון שהתינוק מחזיק את ראשו כלפי מעלה ומבצע בעיטות רגליים במים, הוא מפתח שיווי משקל ומחזק את שרירי הצוואר והרגליים.

לחיזוק שרירי הבטן והרגליים משכיבים את גב התינוק על זרוע ההורה / המדריך, ומרימים את רגליו לכיוון הראש. התינוק תופס את כפות רגליו בידיים ומחזק את השרירים הרלוונטיים. לחיזוק שרירי החזה מניחים את העולל על מזרן צף, ומניחים לו להתקדם אל עבר חפצים וצעצועים המונחים לפניו.

  1. תרגילי שיווי משקל

לצורך פיתוח של שיווי משקל, חוזרים על חלק מהתרגילים הקודמים בסעיף 4 – הנחת התינוק על מזרן צף והתקדמות אל עבר חפצים המצויים מולו; בנוסף תרגיל הנחת התינוק על מצוף רחב גם הוא מסייע בזאת.

  1. תרגילי קואורדינציה

משכיבים את בטן התינוק על זרוע ההורה / המדריך, כאשר התינוק מונח על קו המים ולפניו חפצים צבעוניים הצפים מולו. בעת שהתינוק מנסה להניע את עצמו קדימה כדי להגיע אל החפצים, הוא מפתח קואורדינציה ובמקביל גם את חמשת החושים.

 

לקבלת ייעוץ מקצועי נוסף פנו למרכז שי במים בכפר סבא: 072-2364842

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]