בן 37 עבר החייאה דרמטית והחלים - 0404
בן 37 עבר החייאה דרמטית והחלים פיוטר פליטר

בן 37 עבר החייאה דרמטית והחלים

כשמשה חיים בן ישי, בן 37 מהקריות, התעורר לפני כשבועיים ברמב"ם הוא לא הבין איך הגיע לשם. הוא לא ידע שימים ספורים לפני כן קיבל שבץ לבבי והתמוטט. בזכות מכשיר האקמו (מכשיר ה"אקמו" הינו סוג של מכונת לב ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך) וצוות התפעול שלו ברמב"ם, בן ישי חזר לחיים וכנגד כל הסיכויים, ללא כל פגע.

בן ישי שהתמוטט בביתו, פונה בתוך דקות ספורות אל רמב"ם, כשבדרך הוא עובר החייאה ומקבל מספר מכות חשמל. כשהגיע אל בית החולים הורגש דופק חלש והוא הוכנס במהירות אל חדר הצנתורים כשנשקפת סכנה לחייו. במהלך הצנתור נראה שאחד העורקים המובילים אל ליבו חסום לחלוטין, אולם למרות שהרופאים הצליחו לפתוח את החסימה, בן ישי לא הצליח להתאושש מהפגיעה ומצבו הוגדר אנוש.

על מנת לתת לו את מירב הסיכויים לשרוד את האירוע, הוחלט לחבר את הגבר הצעיר אל מכשיר האקמו (ECMO), מכשיר ייעודי המחליף את פעילות הלב והריאה לזמן ממושך. במהלך שישה ימים שכב בן ישי ביחידת טיפול מוגבר של מחלקת ניתוחי לב, כשליבו מצליח להתאושש לאט, לאט. בתוך השבוע, הוא נותק מן המכשיר והועבר אל יחידת טיפול נמרץ קרדיולוגי, כשהוא ממשיך שם את תהליך ההחלמה.

ד"ר צבי אדלר, מנתח לב בכיר ברמב"ם: "בתום כשבועיים של אשפוז ביחידות הטיפול השונות, המטופל שלנו התאושש בצורה מדהימה, חולי אקמו רבים שמצליחים להתאושש קלינית, נשארים תשושים ונזקקים לשיקום ארוך. כאן המטופל השתחרר במצב כללי מעולה, כשהוא אינו סובל מנזק כלשהו. כשלוקחים בחשבון את המצב הקשה שבו הוא הגיע אלינו, זה די מדהים.

כשמדובר בחיבור של חולי אקמו במהלך החייאה, הסברות הטובות ביותר מראות כי כ-30% מהמטופלים שורדים את האירועים במצב נוירולוגי סביר. "עם השנים אנו צוברים יותר ויותר ניסיון טיפולי ואיתו גם מגיעים יותר ויותר סיפורי הצלחה".

משה בן ישי, החולה ששרד את ההחייאה: "אני לא זוכר הרבה. בעיקר את הלחץ העצום שהרגשתי בחזה. אני זוכר שהתקשרתי לאשתי, אחר כך אני זוכר במעורפל הרבה אנשים מסביבי ושקיבלתי מכות חשמל. הדבר הבא שאני זוכר הוא שקמתי ברמב"ם. לא הבנתי מה קורה ואיפה אני. סיפרו לי שעברתי דום לב.

אני מבקש להודות לכל הצוותים שחברו להציל אותי, הצוותים שהגיעו במהירות לטפל בי ולפנות אותי, הצוותים המטפלים ברמב"ם והמכשור שקיים בבית החולים ולמעשה הציל אותי. הכל קרה כמו שצריך וכל הנסיבות פעלו לטובתי. אני לא יודע על מה להצביע בדיוק: השגחה עליונה, נס רפואי, טיב הרפואה מודרנית או הכל ביחד. אני שמח שאני אחרי זה ומרגיש טוב. ממליץ לכולם לשמור על אורח חיים בריא ושולח הערכה גדולה לכל מי שטיפל בי והציל אותי".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]