פקודת יום של הרמטכ"ל אביב כוכבי, לציון יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל: "להותיר את המחלוקות בחוץ" - 0404
פקודת יום של הרמטכ דובר צה״ל

פקודת יום של הרמטכ"ל אביב כוכבי, לציון יום הזיכרון ליצחק רבין ז"ל: "להותיר את המחלוקות בחוץ"

דובר צה"ל פרסם הבוקר (ראשון) פקודת יום של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, לציון יום הזיכרון ה-24 לראש הממשלה לשעבר, ליצחק רבין ז"ל. 

כוכבי: "חיילי צה"ל, מפקדיו ועובדיו, יש רגעים היסטוריים הנצרבים בתודעה הלאומית, בזיכרון הקולקטיבי של העם; חלקם רגעי שיא, המסיבים לאזרחי המדינה תחושת גאווה ושייכות, חלקם רגעי טלטלה ושפל. כזה היה ערב הארבעה בנובמבר 1995. כשבמהדורות החדשות הדהדה הבׂשורה המרה על רצח ראש הממשלה יצחק רבין זיכרונו לברכה, נדמה היה כי שלוש היריות פגעו בכל בית בישראל.

הן חצו מחלוקות חברתיות, השתיקו ויכוחים סוערים והותירו את העם כולו בתדהמה ּובזעזוע. גם היום, בחלוף 24 שנים, עלינו להמשיך ּולהעמיק במשמעותו של הרצח כתזכורת למחיר הכואב של השנאה, ההסתה והפילוג שבתוכנו, ּולטפח כבוד הדדי, סובלנות, וריבוי דעות לצד אחדות המטרה.

הביטו לימינכם ולשמאלכם, בחיילים ּובמפקדים העומדים לצדכם במסדר. לכל אחד מהם סיפור אישי ייחודי, כל אחד התחנך בבית אחר, מנהל אורח חיים שונה, ּולכל אחד עֲמָדוֹת ודעות משלו – עלינו לכבד זה את זה מתוך ההבנה כי לכולנו מטרה משותפת – הגנה על מדינת ישראל ּושמירה על ביטחונה. לצה"ל יש יעוד ויחוד ּוכדי לעמוד במשימותיו ּולנצח, חובה עליו לשמר ּולטפח את עֶקרון הממלכתיות. עלינו להוקיע התנהגות שאינה מכבדת את הזולת, להותיר את המחלוקות החברתיות מחוץ ליחידה, לכבד זה את זה ולפעול יחד מתוך דבקות במטרה וחתירה לניצחון.

בטקס קבלת תואר דוקטור לשם כבוד, לאחר ניצחון צה"ל במלחמת ששת הימים, אמר רבין: "מוסכם ּומקובל בעולם שצה"ל שונה מצבאות רבים אחרים. אף על פי שמשימתו הראשונה במעלה היא המשימה הצבאית והביטחונית, נוטל הוא על עצמו שורה ארוכה של משימות המכוונות לענייני שלום. לא לחורבן כי אם לבניין ּולהאדרת כוחה התרבותי והמוסרי של האומה.

חיילים ּומפקדים, ייחודו של צה"ל מתבטא בכך שהוא מהווה מרחב המפגיש ומאחד את מרבית חלקי העם. הוא אחד הקטָרים המניע את החברה הישראלית קדימה – תורם להתבגרותם של נערות ּונערים, מחבר בין אוכלוסיות מגוונות, מספק הזדמנויות שוות למשרתיו, מטמיע בכולם נורמות של משימתיות ועבודת צוות ּומטפח מנהיגות. מסיבות אלו הפך צה"ל לסמל של העם וסמל בעיני העם; עלינו לשמור עליו כארגון מופת – ישר, ערכי ּוממלכתי. זה המפתח להיותו צבא העם, זה המפתח לניצחון, וזה המפתח לתרומתו לחברה הוגנת ּומכבדת. יהי זכרו של יצחק רבין ברוך".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]