החלת חובת רכש הגומלין צפויה להחזיר 74 מיליארד שקלים למשק הישראלי - 0404
החלת חובת רכש הגומלין צפויה להחזיר 74 מיליארד שקלים למשק הישראלי אופיר אייבי ויוסי זמיר

החלת חובת רכש הגומלין צפויה להחזיר 74 מיליארד שקלים למשק הישראלי

משרד הכלכלה קורא לממשלה להבהיר כי ייכלל רכש גומלין במכרזי התשתיות במטרה למנף את ההוצאה הממשלתית לחיזוק ופיתוח התעשייה במדינה. החלת חובת רכש הגומלין במכרזי התשתיות צפוים להחזיר 74 מיליארד שקלים למשק הישראלי.

בישיבת הממשלה הוצגו נתוני תרומת רכש הגומלין למשק הישראלי והשפעתו על הגידול בתעסוקה והעליה בתוצר, בייצוא ובהכנסות המדינה. משרד הכלכלה קרא לממשלה לוודא את הכללת רכש גומלין במכרזי התשתיות בתר"ש הנוכחי, על מנת למנף את ההוצאה הממשלתית המשמעותית לחיזוק ופיתוח התעשייה במדינה.

רכש הגומלין בישראל מתבצע מתוקף תקנות חובת המכרזים (חובת שיתוף פעולה תעשייתי), כאשר גוף ממשלתי מבצע עסקה עם ספק זר בסכום העולה על 5 מיליון דולר ועל כן הספק הזר מחויב בביצוע חלק מהרכש בתעשייה הישראלית. נתוני רכש הגומלין שהוצגו מראים כי החברות הזרות מימשו בתעשייה הישראלית פי 2.3 מעבר להתחייבויותיהן בגין הרכש ותרמו כ-2 מיליארד שקלים להכנסות המדינה וכ-14 מיליארד שקלים לתוצר.

הרשות לשיתוף פעולה תעשייתי במשרד הכלכלה והתעשייה, הציגה בישיבת הממשלה שהתקיימה היום (ראשון) את פעילות הרשות בשש השנים האחרונות ואת נתוני תרומת רכש הגומלין למשק בהתאם למטרותיה החברתיות והכלכליות של המדינה. בין הנתונים שהוצגו לממשלה נכלל רכש הגומלין עליו דיווחו החברות הזרות בישראל בשנת 2018 העומד על 4 מיליארד דולר, שהתבצע בשיתוף עם 1,065 חברות ישראליות, כ-236 מהן פועלות בפריפריה וכ-429 מהן מוגדרות כחברות קטניות ובינוניות.

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "השימוש ברכש גומלין נועד לחזק את התעשייה המקומית ולפעול להגברת הייצוא, שהינם בראש סדר העדיפויות של המשרד. החלת חובת רכש גומלין גורפת במכרזי התשתיות צפויים להחזיר למשק הישראלי כ-74 מיליארד שקלים, זאת בנוסף ל-2 מיליארד דולר שמושקעים מדיי שנה בתעשייה המקומית בזכות חובת רכש גומלין.

נמשיך לעמוד על כך שחברות זרות ירכשו בחזרה מהתעשייה הישראלית, גם במכרזי התשתיות, מה שיאפשר את הרחבת התעסוקה, התעשייה והכנסות המדינה".

ראש הראשות לשיתוף פעולה תעשייתי, זיווה איגר: "רכש הגומלין הוא כלי עבור המשק הישראלי לחיזוק התעשייה ולקידומה. החלת חובת הרכש בתר"ש תשתיות באופן גורף תהווה ביטוי למחויבות הממשלה כלפי התעשייה הישראלית ולצורך בחיזוק המשק וזאת תוך יצירת תועלת גם לחברות הזרות".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]