ירי חיזבאללה לעבר חיילים באביבים: נזיפה למג״ד ולסגנו, שיחת הבהרה למח״ט ולקצינים נוספים - 0404

ירי חיזבאללה לעבר חיילים באביבים: נזיפה למג״ד ולסגנו, שיחת הבהרה למח״ט ולקצינים נוספים

מג״ד וסגן מפקד גדוד ננזפו ושיחת הבהרה למח״ט ולקצינים נוספים – אלה תוצאות תחקיר אירוע הירי במהלכו ניסה חיזבאללה לפגוע בחיילי צה״ל באזור אביבים – האירוע בו ביצע צה״ל פציעת דמה ללוחמים, לאחר שחיזבאללה כשל בניסיון הפיגוע.
 
דובר צה"ל מוסר כי בשבוע החולף סוכמו על ידי ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, סדרת תחקירים לכלל אירועי חודש אוגוסט. התחקירים היו יסודיים ומעמיקים ובניהם תחקיר פיקוד הצפון להיערכות "בין המיצרים". הרמטכ"ל קיבל את ממצאי התחקיר הפיקודי ושיבח את אופן התחקור המקצועי והנוקב, המהווה דוגמא לסטנדרט התחקור בצה"ל.

הרמטכ"ל סיכם כי היערכות "בין המיצרים" השיגה את מטרותיה. לצד זאת, קבע הרמטכ"ל כי כניסת הרכב הצבאי לציר שנאסר לנסיעה למול שטח הנשלט בנ"ט על ידי האויב, היא תקלה מבצעית חמורה.

מסקנות התחקיר מעלות ליקויים בתהליכי הפיקוד והשליטה בגדוד במהלך ההיערכות וכן כי אישור הנסיעה לרכב הצבאי בציר ניתן על-ידי סגן מפקד הגדודלמרות הנחיות מפקדיו בנושא. בנוסף, מעלה התחקיר כי החטיבה המרחבית לא ביצעה בקרה ראויה וכי היה פיקוח לקוי על התנועה בצירים.

לצד זאת, עולה בתחקיר כי מאמץ ההגנה המותאם לאיום ופריסת הכוחות במרחב לאורך ההיערכות, לצד חסימות הצירים, הם שהקשו על האויב במציאת מטרות לפגיעה במשך ימים רבים.

בנושא הצעדים הפיקודיים, עמד הרמטכ״ל על אמות המידה הנדרשות לטיפול בשגיאות ובתקלות. הרמטכ"ל הבחין בין שלושה מצבים שונים – שגרה, פעילות מבצעית ופעילות מבצעית תחת אש. הרמטכ״ל הדגיש כי בפעילות מבצעית היחס לטעויות צריך להיות מקל ביחס לשגרה, זאת מהטעם שבפעילות מבצעית בכלל ותחת אש בפרט, יש מקום לשקלל את הלחץ ומאפייני המצב המבצעי.

קבלת ההחלטות בהיערכות להגנה טרם ירי הנ״ט ובעת פינוי מוצב ׳אביבים׳, הוגדרו כפעילות מבצעית, אך לא כפעילות תחת אש. לפיכך, הרמטכ״ל מוצא לנכון להעיר פיקודית למספר מפקדים על קבלת החלטות שגויה, ויחד עם זאת להעניק גיבוי למפקדים שפעלו בשטח.

הרמטכ"ל קבע כי תירשם נזיפה פיקודית לסגן מפקד הגדוד על אישור הנסיעה בציר אסור לתנועה וכן כי תירשם נזיפה פיקודית למפקד הגדוד על אופן פינוי ואבטחת מחנה אביבים, שלא בוצע על פי הנהלים. בנוסף, קבע הרמטכ"ל כי מעורבים נוספים באירוע, ביניהם מפקד החטיבה המרחבית וקצינים בגדוד התותחנים יקראו לשיחות הבהרה אצל מפקדיהם.

בסרטון: תיעוד ירי הנ״ט לעבר המוצב ע״י חיזבאללה

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]