סקר חדש: 75% מהציבור בישראל נפגע מאיומים ברשת - 0404
סקר חדש: 75% מהציבור בישראל נפגע מאיומים ברשת pixbay

סקר חדש: 75% מהציבור בישראל נפגע מאיומים ברשת

סקר חדש שערכה חברת אבטחת המידע ESET, חושף נתונים על הפחדים הכי גדולים שלנו ברשת. אילו איומים רשת הם הנפוצים ביותר ומהם הרגלי אבטחת המידע של הישראלים. רוב הציבור בישראל נפגע מאיומים ברשת. הסקר שנערך בחודש יולי האחרון דגם 500 נשאלים בכדי לבחון את הרגלי השימוש והיחס של הישראלים לאמצעי אבטחת מידע.

ממה אנחנו הכי חוששים?

מנתוני הסקר עולה כי רוב הישראלים חוששים מאיומים ברשת (כ-75%), כאשר כמחצית מהם חוששים במידה רבה ובמידה רבה מאד. בנוגע למפגש הישיר עם איומי הרשת, כ-74% מהנשאלים העידו שנפגעו מאיומי רשת, כמחצית מהם נפגעו ממיילים זדוניים ודואר זבל, שיעור גבוה מהנשאלים ציינו כי נפגעו מוירוסים ופרסומות זדוניות. 13% מהנשאלים העידו שנפגעו מהזנת פרטים באתרים מתחזים ו-4% נפגעו מקבצי המחשב שלהם הוצפנו והם נדרשו לשלם סכום כסף על מנת לשחררם.

מה לגבי סיסמאות?

רוב הישראלים משתמשים ביותר מסיסמ אחת לשירותים המקוונים השונים, אולם כשני שליש נוהגים להחליף סיסמאות רק פעם בשנה, או פחות. לגבי תדירות החלפת הסיסמאות, מרבית הנשאלים אינם מחליפים סיסמא באופן יזום ואם כן אז בתדירות נמוכה מאוד, למעשה רק 5% מקפידים להחליף סיסמאות אחת לחודש.

למרות שלעתים קרובות עולה הנושא כי אפליקציות מבקשות הרשאות גישה לנתונים ואפשרויות אשר אינם חיוניים להפעלה שלהם, כשליש מקהל היעד נוהג לאשר לאפליקציות את כל ההרשאות (חלקם מבלי לקרוא אותן).

מה לגבי הגנה?

לרוב גדול מבעלי הסמארטפונים יש מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד כשלפחות משליש מהם מותקנת תוכנת אנטי וירוס (28%). למרות שמחקרים מעידים על עלייה באיומים המכוונים למערכות האנדרואיד עדיין מרבית הישראלים מאמינים כי אין צורך באמצעי הגנה כשלמעשה ל-72% מהנשאלים בעלי מערכת הפעלה אנדרואיד אין או שאינם יודעים אם מתקנת תוכנת אבטחה.

עד כמה אנחנו מגנים על עצמנו?

באשר להרגלי השימוש בתוכנות אבטחת מידע, מרבית הציבור מעידים כי יש ברשותם תוכנת אבטחה במחשב, עם זאת על אף שכמות לא מבוטלת נפגעו מאיומים ברשת, ניכרת מגמת ירידה לאורך השנים האחרונות בשיעור המציינים כך. 

בין הממצאים הנוספים בסקר:

כמחצית מהנשאלים (48%) נפגעו ממיילים זדוניים או דואר זבל.

13% נפגעו מפישינג.

כשני שליש מהנשאלים (62%) אינם מחליפים סיסמאות באופן יזום, ואם כן, אז אחת לשנה.

רק 5% מקפידים להחליף סיסמאות אחת לחודש.

רב בעלי הסמארטפונים הם בעלי מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד ורק ל-28% מהם מותקנת תוכנת אנטי וירוס, כאשר ל-72% אין או שאינם יודעים האם מותקנת להם תוכנת אבטחה. (צילום: ארכיון).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]