הרמטכ"ל כוכבי החליט: פרויקט "ספרות חובה" למפקדים בצה"ל - 0404
הרמטכ דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי החליט: פרויקט "ספרות חובה" למפקדים בצה"ל

דובר צה"ל מסר הבוקר (רביעי) כי, הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי, החליט שכביטוי "לתפיסת הפיקוד כמקצוע" יחויבו מפקדי צה"ל בקריאת ספרות מקצועית. בבסיס ההחלטה עומדת ההבנה כי מפקד בכלל ומפקד המוביל חיילים לקרב בפרט, הנו איש מקצוע, אשר נדרש ללמוד ולרכוש ידע רלוונטי ובכלל זה לצבור ידע על אירועי עבר צבאיים, מקרי בוחן ודוגמות בהם יוכל להשתמש ברגע האמת.

מדובר צה"ל נמסר: "המקצוע הצבאי הנו ייחודי שכן הוא משלב החלטות תחת אש ויכולת ניתוח מהירה ומקצועית, שבגינן החלטות על חיי אדם. המקצוע הצבאי מחייב ידע בנושאים מגוונים: היסטוריה והיסטוריה צבאית, טקטיקה ואסטרטגיה, מנהיגות, ניהול וכושר קבלת החלטות, פיקוד ושליטה, פסיכולוגיה, לוגיסטיקה, טכנולוגיה ועוד. בשל כך, קבע הרמטכ"ל כי יש הכרח לחזק את הממד המחשבתי-אינטלקטואלי, על ידי קריאת ספרות מקצועית וצפייה בסרטים דוקומנטריים רלוונטיים.

בכל שנה יגדיר הרמטכ״ל ספר, מאמרים ומדיה דיגיטלית חובה לקציני צה״ל מדרגת סגן-אלוף ומעלה וכל מפקד זרוע או אגף יגדיר ספר חובה לכלל הקצינים שתחת פיקודו. הספרות והמדיה יהיו מותאמים למאפייני הגופים השונים.

הספר שנבחר לשנת 2019 על ידי הרמטכ"ל, "השתנות תחת אש" (מאת קולונל דגלס א' מקגרגור), נבחר שכן הוא דוגמה מעשית ומעוררת מחשבה לתהליך ההשתנות של צבא ארצות הברית, דווקא נוכח הצלחותיו בשדה הקרב. כמו כן, נבחרה גם סדרה תיעודית במדיה דיגיטלית "לא תשקוט הארץ" של תאגיד השידור הציבורי, על כל ארבעת  פרקיה, אשר גם עליה תחול חובת הצפייה. לצד ספר החובה השנתי הגדיר צה״ל את "ארון הספרים הצבאי" הכולל מספר ספרים אשר נכון שכל מפקד בצה״ל יקרא במסגרת שירותו הצבאי. חשיבות העמקה והלמידה במקצוע הצבאי תוסבר ותועבר על ידי המפקדים לקצינים ולחיילים כחלק מן העיסוק בתחום".

כוכבי: "קציני צה"ל חייבים להיות אנשי מקצוע, לקרוא ספרות מקצועית בכלל תחומיה, לראות סרטים מקצועיים, לשמוע הרצאות בנושאים הרלוונטיים ולהקדיש זמן אישי וקבוצתי לבירור, חקירה ותרגול של נושאי ליבה. מכאן, שלמידה מתמשכת של אומנות המלחמה, היא שם נרדף למקצועיות, מנהיגות, אחריות ומוסריות. בעולם המשתנה בקצב מהיר, בזירות לחימה הפושטות צורה ולובשות צורות חדשות, למידה והעמקה במקצוע הן ציווי, הכרח ופקודה אשר נובעת מצו המצפון ומרגש האחריות".   

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]