בדיקת חדשות 0404: שוכרים חסרי זכויות - 0404
בדיקת חדשות 0404: שוכרים חסרי זכויות pixabay

בדיקת חדשות 0404: שוכרים חסרי זכויות

כשליש מהדירות בישראל מאוכלסות על ידי שוכרים שמשלמים מדי חודש אלפי שקלים לבעל הדירה ועוד עשרות עד מאות שקלים תשלומי וועד הבית וחברות הניהול, מבלי לדעת שהם חסרי כל זכויות.

לעתים נאלצים שוכרי הדירות לשלם סכומי שכירות מופרזים ולחתום על חוזים מקפחים ללא כל יכולת להתמקח, מתוך כוונה לממש את זכותם לקורת גג. השוכרים שמתגוררים בבניינים משותפים מוצאים את עצמם מתמודדים מול גבייה משמעותית של דמי וועד בית וחברות ניהול, מבלי שניתנת להם הזכות החוקית להתמודד מול אי סדרים, בעיות בטיחות ופניות בכל נושא לוועדי הבתים מכוח חוק המקרקעין.

תשלומי דמי וועד הבית על ידי שוכרי הדירות מקנה להם זכויות וייעוץ משפטי בנושא חוקים, תקנות ומנהל תקין בבניינים משותפים וכן כגורם מפקח על פעילותו תקינה של הוועד הבית (בבתים משותפים החברים באגודה לתרבות הדיור בלבד). למרות זאת, בדיקת חדשות 0404 מצאה כי שוכרי דירות שמשלמים דמי וועד בית כחוק ופונים לאגודה לתרבות הדיור, לא מקבלים כל שירות או ייעוץ מפאת היותם שוכרים ולא בעלי הנכס.

פנייה שהעברנו לאחד מסניפי האגודה לתרבות הדיור בצפון בעניין בדיקת התנהלות לא תקינה של וועד בית ובעיות בטיחות שאותרו, נענינו על ידי הנציגה: "האגודה מספקת שירות לבעלי הנכס". משמע, ששוכרי דירות, המשלמים דמי וועד בית כחוק ומתוכם מופרש רכיב לאגודה לתרבות הדיור, מוצאים את עצמם לעתים קרובות חסרי זכויות בסיסיות. בנוסף לכך עלולים השוכרים למצוא את עצמם חסרי כל הגנה מול בעל הנכס, שדורש מהם לעתים לא לממש את המשך חוזה השכירות, מכיוון שדיירים אלו מסומנים כ"בעייתיים".  

בעקבות בדיקת 0404 ופנייה שהעברנו, בחרה האגודה לתרבות הדיור לחדד את הנהלים בסניפיה השונים ולחזק את זכויותיהם של שוכרי הדירות, כפי שמובא בתגובתם.

תגובת האגודה לתרבות הדיור: "החובה לשלם את דמי וועד הבית חלה על בעל הדירה וזאת מכוח הוראת סעיף 58 לחוק המקרקעין,לכן לעתים דורשת האגודה יפויי כח מבעל הדירה בטרם שתמסור מידע על הדירה,יחד עם זאת דייר שוכר שמשלם זכאי למידע על התנהלות ועד הבית, על מנת למנוע אי הבנות בעניין תחזור האגודה ותחדד ההנחיה לכל הסניפים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]