מטה המאבק של המחנה הלאומי דורש מעמותת ״מחזקים״ פיצוי כספי בגין פרסום שקרי בטענה שהסעות למחאת הימין מומנו ע״י הליכוד - 0404
מטה המאבק של המחנה הלאומי דורש מעמותת ״מחזקים״ פיצוי כספי בגין פרסום שקרי בטענה שהסעות למחאת הימין מומנו ע״י הליכוד

מטה המאבק של המחנה הלאומי דורש מעמותת ״מחזקים״ פיצוי כספי בגין פרסום שקרי בטענה שהסעות למחאת הימין מומנו ע״י הליכוד

פרסום ראשון | הימין לא שותק. מכתב התראה לפני תביעה נשלח היום (ראשון) לעמותת השמאל ״מחזקים״ ולפעילת השמאל חנה קים בטענה לפרסום שקרי.

עו״ד עדי בן חור המייצג את "מטה המאבק של המחנה הלאומי" שארגן את הפגנת הימין הגדולה אמש בכיכר גורן בפתח תקווה, שלח את מכתבי ההתראה ודרישה לפיצוי כספי בטרם תביעה לאחר שבפוסטים שפורסמו ברשת החברתית פייסבוק נטען כי ההסעות למחאת הימין מומנו ע״י תנועת הליכוד ומכספי ציבור, בעוד שאת ההסעות ארגנו מתנדבים ומכספים פרטיים בלבד.

במכתב תחת הכותרת: ״התראה טרם פתיחת הליכים משפטיים״, כתב עו״ד בן חור: ״אני פונה אליכם בשם מרשיי, קבוצה של אזרחים הדואגים לרווחת מדינת ישראל, החברים בקבוצה בשם "מטה המאבק של המחנה הלאומי" (להלן:"המטה").

ביום 12.10.19 פרסמה עמותת מחזקים בעמוד הפייסבוק של העמותה את הפוסט של חנה קים, פוסט אשר לשונו כדלקמן:

"במשך כ-3 שנים האשימו את מפגיני ככר גורן נגד השחיתות השלטונית ובעד השיוויון בפני החוק, שהם ממומנים ע"י "הקרן החדשה לישראל". שקר ישן שנתניהו ושופריו ממשיכים להשתמש בו גם היום. והנה מתברר כי תנועת הליכוד מממנת אוטובוסים להפגנה בפתח תקווה בעד יו"ר התנועה החשוד בפלילים בכפוף לשימוע, ועוד מכסף ציבורי. מניחה שגם הערב יצייץ הנאשם בפלילים כמה הוא נרגש מעוד "הפגנה ספונטנית", כפי שעשה בשבוע שעבר".

לפוסט הנ"ל צירפה העמותה תמונה של "צעירי הליכוד חיפה" הקורא לצאת להפגנה שהתקיימה ביום 12.10.19. הפרסום זכה ל 100 שיתופים, לערך, וחשיפה גדולה מאוד ברשת הפייסבוק לבדה.
 
יובהר כי דברי העמותה דיבתיים ושקריים. המממן היחידי של האוטובוסים הנ"ל היו חברי המטה והנוסעים באוטובוסים הנ"ל. מועד פרסום הדיבה מצד העמותה לא היה מקרי. הדיבה פורסמה ביום 12.10.19, יום ההפגנה, מתוך מטרה להביא להפחתת מספר המשתתפים בהפגנה לה מתנגדת העמותה, תוך הגדלת מספר המשתתפים בהפגנה הנגדית בה תומכת העמותה.
 
ניסיון העבר מלמד כי העמותה צריכה להיזהר בפרסומים דיבתיים.  יו"ר העמותה, אורי קול, הוא בין מחברי "דו"ח הבוטים" הידוע לשמצה, שהוגש ליו"ר ועדת הבחירות, המשנה לנשיאה חנן מלצר. בדו"ח נטען כי חשבונות פיקטיביים אשר נוצרו על-ידי תנועת הליכוד, מתוך מטרה להטות את הבחירות לטובתה, פועלים ברשת הפייסבוק. התחקיר פורסם בידיעות אחרונות על-ידי רונן ברגמן, והוביל לכך שאזרחים שונים זומנו בפני יו"ר ועדת הבחירות. מספר ימים לאחר פרסום התחקיר התגלה כי פרופילים שונים אשר נטען לגביהם כי הם פרופילים פיקטיביים, מופעלים על-ידי משתמשים בשר ודם, אשר אין להם כל קשר לתנועת הליכוד.
 
כעת מתארגנת קבוצה של נפגעי "דו"ח הבוטים" שבין מחבריו מצוי יו"ר עמותת מחזקים, כאמור לתביעת לשון הרע כנגד ידיעות אחרונות ושותפים אחרים לחיבור דו"ח הבוטים. לא מן הנמנע כי עמותת מחזקים תהיה בין הנתבעות. לאור זאת, היה מצופה מהעמותה להיזהר שבעתיים בפרסומיה. העמותה נמנעה מלפעול כך, והוציאה את דיבת המטה רעה.
 
הדיבה שהוציאה עמותת מחזקים כנגד מרשיי חמורה במיוחד. העמותה קובעת באתר האינטרנט שלה כי "אנחנו מגיעים ללמעלה מ 2 מיליון ישראלים וצוברים יותר מ 2 מיליון צפיות בתוכן מדי חודש". מכאן שהדיבה של העמותה זכתה לתפוצה אדירה.
 
חברי העמותה, ביניהם היו"ר אורי קול, מעולם לא פנו לחברי המטה כדי לברר האם ההסעות מומנו על-ידי תנועת הליכוד. הפרסום הדיבתי פורסם בכוונת מכוון כדי לפגוע באזרחים המשתתפים בהפגנה, תוך הוצאת שם רע ופגיעה במוניטין של עשרות אזרחים.
לאור זאת, העמותה נדרשת להסיר את הפרסום הדיבתי, ולפרסם התנצלות בפני חברי המטה, בעמוד הפייסבוק של העמותה וכל פלטפורמה בה פורסמה הדיבה.
 
בהתאם לכך, העמותה נדרשת לשלם למרשיי סכום פיצוי ע"ס 200,000 ₪ לצרכי פשרה בלבד. אין באמור לעיל כדי לגרוע מכל זכות ו/או טענה ו/או כל סעד שיהיה בידי מרשיי לטעון בכל נקודת זמן, בכפוף לכל דין קיים ו/או כל דין שיחול בעתיד.

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]