טיפול בהתקפי חרדה - 0404
טיפול בהתקפי חרדה pixabay

טיפול בהתקפי חרדה

לא כל תחושה של לחץ ומתח, הוא בהכרח התקף חרדה. מדובר בעצם על חוויה מטלטלת של פחד,  אשר מלווה בסימפטומים רגשיים וגופנים אשר מגיעים לשיא תוך מספר דקות. כאשר מדובר בפן הפיזי, ההתקף ילווה בסימפטומים כגון: הזעה, בחילה, רעד, כאבי ראש, מחנק, ערפול וקשיי נשימה. ישנם אנשים שאפילו עשויים להתעלף בזמן התקף חרדה. ישנם אנשים הסובלים מחרדה בעוצמה כזאת שכאשר ההתקף מגיע,הם סורים כי מדובר על התקף לב שהסימפטומים שלו דומים להתקף חרדה.

הבעיה היא שהתסמינים הפיזיים והנפשיים מחמירים יחד את התחושה וגורמים לסובל מהתקפות חרדה לחוש כי הוא עומד להשתגע. הבשורה הטובה היא שקיים טיפול בהתקפי חרדה שהוא ממוקד וקצר מועד הנקרא CBT  טיפול קוגניטיבי התנהגותי  אורי פוקס, שהוא מטפל מוסמך ותרפיסט ידוע, טוען כי מדובר על בסיס תורשתי חזק. למעשה, לגנטיקה קיימת השפעה של 40% ללקות בהפרעת התקפי חרדה. למשל אנשים עם בעיות ביולוגיות\גנטיות, עשויים לפתח הפרעת התקפי חרדה  בסבירות גבוהה יותר.

מי נמצא בסיכון גבוה יותר להתקפי חרדה?

אנשים אשר חוו מקרים מטלטלים בחייהם, חשופים להופעתם של התקפי חרדה. גם אלה שחוו חוויות ילדות קשות, הסיכוי שיחוו התקפי חרדה הינו גבוה יותר. הסיבה היא, שחוויות אלה, מעצבות את האופן אשר בו האדם חווה את עצמו ואת סביבתו. ככל שאדם הסובל מהתקפים אלה, יקדים את טיפול בהתקפי חרדה, כך איכות חייו תשתפר והוא ידע מהם הכלים שעומדים לרשותו, על מנת להפחית התקפים מטלטלים אלה.

אנשים שאינם מתמודדים באמצעות טיפול בהתקפי חרדה, נמנעים להיות בחברה,באירועים משפחתיים וכדומה, היות והם פוחדים כי התקף חרדה יפקוד אותם, מה שגורם להם להתנתק מהסביבה, אומר אורי פוקס. אורי מאמין שבאמצעות טיפול קוגניטיבי והתיידדות עם הסימפטומים וחשיפה אליהם בהדרגתיות, תגרום לכך שיוכלו להתמודד עם התקפים ולהיות בין חברים או בני משפחה מבלי חשש שחלילה יחוו התקף.

כיצד טיפול קוגניטיבי התנהגותי מסייע לסובלים מחרדות?

זה ידוע, כי אנשים אשר היו חשופים לפגיעות, או כאלה שננטשו, חשופים יותר להתקפי חרדה. אחת מהדרכים היעילות ביותר להתמודדות מול התקפי חרדה הינה טיפול בהתקפי חרדה בשיטת CBT. טיפול זה, הינו קצר מועד ובאמצעות כמה מפגשים, המטופל יחזיק בכלים חיוניים להתמודדות במצבו. מדובר על פיתוח של מחשבות בלתי אדפטיביות, אשר מייצרים ומשמרים חרדה, מה שיחמיר את הסימפטומים התפרצות של התקפי חרדה נוספים. המטפל, יסייע למטופל בזיהוי דפוסי החשיבה, אשר הם אלה שמביאים לפריצת ההתקף. פרשניות אישיות של המטופל שלרוב הן הרסניות של תחושות ומצבם שונים, הם אלה שגורמים גם לגוף וגם לנפש לחוות טלטלות מיותרות. 

מומלץ לא להזניח ולדחוק את טיפול בהתקפי חרדה  אומר אורי פוקס, שהוא מטפל מוסמך בטיפול קוגניטיבי התנהגותי מזה שנים רבות. אורי הינו בעל תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית והוא הסב את מקצועו כמטפל מוסמך ב-CBT לאחר שהוא חווה טיפול מסוג זה, אשר שינה את חייו מן הקצה אל הקצה. אורי, חש כשליח ומטפל בהצלחה במקרים רבים של חרדות ודיכאונות על כל סוגיהם. אורי מקבל בשתי מרפאותיו הפרטיות, הנמצאות בהרצליה ובנתניה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]