בכירי הרבנים: ״אסור לרכוש לולבים שצה״ל הכניס מעזה״. הרב אליהו: ״אסור לקנות מאנשים שיורים טילים ורקטות״ - 0404
צילום: דוברות מתפ״ש

בכירי הרבנים: ״אסור לרכוש לולבים שצה״ל הכניס מעזה״. הרב אליהו: ״אסור לקנות מאנשים שיורים טילים ורקטות״

הרב הצבאי הראשי, אייל קרים, כנראה שוב נרדם בשמירה. משום מה, דווקא במשמרת שלו צה״ל פוגע פעם אחר פעם בדת, בהלכה ובמסורת ישראל. הפעם מדובר מלולבים שהוכנסו מעזה לטובת עם ישראל שרוכש ארבעת המינים ובכירי הרבנים טוענים כי אסור לרכוש אותם וכי צה״ל ביצע מהלך שמכשיל את הרבים. הרב קרים לא נמצא בהליך הזה, האישור לא עובר דרכו, אך נקולו לא נשמע עד לרגע זה והדבר שוב מעלה תהיות באשר לתפקידו בצה״ל. האם מהלך שהצבא מאשר וקשור בהלכות ומסורת לא אמורים להבדק ע״י הרב הראשי?

אתמול, התגאו במתפ״ש על כך שהכניסו דרך כרם שלום כמות אדירה של אוגדנים להחזקת ארבעת המינים בסוכות. במתפ״ש התגאו לדבר על שילוב העזתים בכלכלה הישראלית, אבל שכחו שם את הרטקות, בלוני התבערה ואת רימוני היד ומטעני החבלה שבכל שבוע זורקים העזתים לעבר חיילינו היקרים בגדר הרצועה. וכך אמר אמש מתאם החקלאות במנהלת התיאום והקישור לעזה: ״בחג הסוכות אנו מאחלים שתיפרש עלינו סוכת שלום. זוהי דוגמא נפלאה לצעדים שאנו מבצעים בכל ימות השנה. צעדים שטובים לחקלאות ומסייעים לשווקים בשני הצדדים, הישראלי והפלסטיני״.

מיותר לציין שהחקלאים בישראל סובלים קשות מכך שצה״ל רוכש עבור החיילים ירקות מעזה ומטול כרם ופוגע כעת גם במכירת האוגדנים (קוישלך) לארבעת המינים.

הרב שמאול אליהו פרסם היום הודעה והבהרה כי האוגדנים שמקורם בלולבים מעזה אינם כשרים: ״לולבים מעזה – מצווה הבאה בעבירה. אני קורא לכל חברי הרבנים לא לתת כשרות ללולבים שמקורם בעזה. יש מספיק לולבים שמקורם בישראל, וחובה עלינו לסייע לחקלאים הישראלים ולא לחקלאים העזתיים שהם או אחיהם או בניהם שורפים את שדות החקלאים היהודים בדרום. מי שמשלם על לולב מעזה – משלם כסף לרשעי עזה. כל שקל שאתה שוקל לידי המוכר היהודי מגיע בחלקו לרשעים הללו.

אסור לקנות מהם מחוט ועד שרוך נעל. אסור לקנות מאנשים שיורים טילים ורקטות על שדרות, אשקלון או באר שבע. אסור לקנות מאלה שחופרים מנהרות שמטרתם לחטוף חילים או לפגוע בגני ילדים״.

הרב אליהו הסביר את מהות המצווה של ארבעת המינים ואגודתם יחד: ״כל העניין של ארבעת המינים הוא אחווה ושותפות בין כל היהודים לסוגיהם השונים. לכן אנחנו אוגדים את ארבעת המינים ומצמידים את האתרוג ללולב להדס ולערבה.

אנחנו לא יכולים לקיים את מצוות הלולב בהתעלמות מאחינו שבדרום. אסור לתת פרנסה לרשעים של עזה על חשבון החקלאים תושבי הדרום שסובלים מהרדיפה שלהם.  זה מאמץ קטן – תעשו אותו במיוחד לקראת חג הסוכות״.

גם בפורום רבנים צבאיים במילואים ציינו כי מדובר בעבירה ואסור לרכוש אוגדנים מעזה. עוד צוין כי מדובר בהכשלת הציבור, שכן הציבור אינו יודע שמקור האוגדן מלולבים של חקלאים בעזה.

בסרטון: הרב אבי שיש אמש בתכנית ״האולפן הפתוח״ עם בועז גולן, קובע כי מדובר בעבירה והזכיר גם את הרמב״ם שפסק כך.

ממתפ״ש נמסר בתגובה: ״מערכת הביטחון, לרבות היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים, אינה אחראית על מתן תעודת כשרות לסחורות הנכנסות מעזה לישראל. הכנסת הסחורה אושרה ע״י משרד החקלאות״.

עד לרגע זה לא התקבלה תגובת דובר צה״ל.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]