עם שחקנים, תלבושות ומתקן שנהפך ל"כפר לבנוני חי" - כך נערך צה"ל ללחימה בלבנון | צפו - 0404
+
צילום: דובר צה"ל

עם שחקנים, תלבושות ומתקן שנהפך ל"כפר לבנוני חי" – כך נערך צה"ל ללחימה בלבנון | צפו

היום (חמישי), הסתיימה ההשתלמות המטכ"לית ללחימה בלבנון בהובלת עוצבת "געש" וחטיבת גולני, שארכה כשבוע והתקיימה בבא"פ אליקים. ההשתלמות המטכ"לית הינה אירוע מרכזי וגדול בהיערכות לשיפור הכשירות והמוכנות ללחימה בלבנון, ובמסגרתה אומנו מפקדי הצבא מדרגת סגן-אלוף ומעלה, מזרועות האוויר, הים, היבשה וכלל האגפים והפיקודים.

מטרת ההשתלמות היא להוות בסיס ידע עבור המח"ט והמג"ד לאימון פקודיו באופן מדויק וקטלני יותר לקראת לחימה אפשרית בלבנון. התשתית הטכנולוגית המיוחדת שהוקמה בעבורה מאפשרת המשך העמקה ושיפור הכשירות המבצעית בדרג המ"פ, המ"מ והמ"כ וכמו כן הכרת הכוחות והיערכות האויב, אתגרי התמרון בחזית הצפונית ויצירת שפה משותפת מקצועית סביב הטכניקות הקרביות המותאמות לחזית הצפונית.

להשתלמות נלווה חלק מקדים של כתיבת ספר טכניקות קרביות, וכן העמקה ולימוד מודיעיני על הגזרה שכלל המפקדים המשתתפים בהשתלמות חויבו לעבור. בנוסף, במהלך חודש אוגוסט עברו כלל מפקדי החטיבות הכנה דו יומית להשתלמות, שכללה שיח עם הרמטכ"ל, סקירות מודיעיניות ואג"מיות לצד מורשת קרב ממלחמות לבנון.

דובר צה"ל

דובר צה"ל

 

ההשתלמות המבצעית הורכבה משלוש תחנות אינטראקטיביות, ואחת המשלבת הליכה בכפר אויב מדומה. כלל התחנות שילבו בתוכן אמצעים טכנולוגיים מתקדמים. בכל תחנה המפקדים תרגלו כצק"ח או כצק"ג את יום חמישי, כ"ו באלול התשע"ט 2019 בספטמבר 26 כל מעגל נוהל הקרב – תכנון מראי האויב, תכנון תכנית קרב על מרכיביה (תמרון, אש וכו'), ניהול קרב ותחקיר.

התחנות תופעלו על-ידי מג"ד האחראי על כתיבת התרחישים והזרמת האירועים תוך כדי התרגול יחד עם צוות טכנולוגי של חברות" בגירה מערכות בע"מ" ו"סינדיאנה טכנולוגיות" שסייעו למאמץ המתקדם לבניית תמונת שדה קרב מדויקת וויזואלית.

דובר צה"ל

פירוט התחנות: 

תחנת הכרעת הרכיב ההתקפי.

תחנת התגברות על מעכבי תמרון ונטרול מארב.

תחנת כיבוש מתחם כפרי.

תחנת שטח המדמה כפר לבנוני – הליכה בכפר האויב. לש"בית בא"פ אליקים נהפכה לכפר לבנוני חי באמצעות תפאורה מציאותית, שחקנים ותלבושות, כל זאת על מנת לאפשר למפקד לראות ולהבין דרך הרגליים כיצד יראה שדה הקרב בלבנון.

במהלך התחנה הוצג למפקדים סיפור הכפר על ידי שחקנים – מהשגרה היומיומית של האזרחים שכוללת קניות בשוק, תפילה במסגד, ילדים משחקים ברחוב, תלמידי בית ספר ועד לשגרת כוחות האויב הממוקמים בכפר – מיקומי מחסני האמל"ח, פריסת הלוחמים ועוד.

דובר צה"ל

 

פירוט האמצעים טכנולוגיים:

סרטון מציאות מדומה ב-360 מעלות: כדי להסביר למפקדים מה יהיו הגורמים שיעכבו את התמרון בלחימה הבאה וכיצד יהיה עליהם להתמודד איתם, נעשה שימוש בסרטון מציאות מדומה ב-360 מעלות הנצפה באמצעות משקפי VR וממחיש את התנהלות ארגון חיזבאללה על כל פרטיו.

שולחן חול דיגיטלי: שולחן חול דיגיטלי תלת מימדי, בעל מסך מגע המאפשר למפקד המתרגל בתחנה לנהל את הלחימה בצורה מדויקת יותר של טוואי השטח תוך ראיית כוחות האויב, כוחותינו והאמל"ח. ההשתלמות הלוגיסטית ההשתלמות חולקה לארבע תחנות העוסקות בהיבטים השונים של המענה הלוגיסטי לכל צוות קרב, גדוד וחטיבה, וכן לשטחי הכינוס.

התחנות הורכבו מתצוגות אמל"ח מתקדם וכן מחלקים מעשיים. מטרת התחנה היא לחזק את ההיכרות עם תפיסת ההפעלה הלוגיסטית במתאר הצפוני ואתגרי התמרון בחזית הצפונית בדגש על האיום הנשקף לכוחות הלוגיסטיים ויצירת שפה משותפת מקצועית סביב הטכניקות לביצוע מבצעים לוגיסטיים מורכבים. בהשתלמות באה לידי ביטוי תפיסת הרשת הלוגיסטית שפותחה על מנת לחסוך זמן ונותנת זמינות של אמצעים קבועים לצורך המבצעי.

דובר צה"ל

דובר צה"ל

השתלמות לוגיסטית –

ההשתלמות חולקה לארבע תחנות העוסקות בהיבטים השונים של המענה הלוגיסטי לכל צוות קרב, גדוד וחטיבה, וכן לשטחי הכינוס. התחנות הורכבו מתצוגות אמל״ח מתקדם וכן מחלקים מעשיים. מטרת התחנה היא לחזק את ההיכרות עם תפיסת ההפעלה הלוגיסטית במתאר הצפוני ואתגרי התמרון בחזית הצפונית בדגש על האיום הנשקף לכוחות הלוגיסטיים ויצירת שפה משותפת מקצועית סביב הטכניקות לביצוע מבצעים לוגיסטיים מורכבים.

בהשתלמות באה לידי ביטוי תפיסת הרשת הלוגיסטית שפותחה על מנת לחסוך זמן ונותנת זמינות של אמצעים קבועים לצורך המבצעי.

דובר צה"ל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com