תוך שנה: 50 ישראלים נעצרו בחו״ל בחשד להברחת גת - 0404
+
תוך שנה: 50 ישראלים נעצרו בחו״ל בחשד להברחת גת pixabay

תוך שנה: 50 ישראלים נעצרו בחו״ל בחשד להברחת גת

במדינת ישראל צמח הגת נחשב חוקי אך באירופה העונש על החזקת הגת נע בין מספר חודשי מאסר לכמה שנות מאסר. במקרה מסויים, ישראלי נתפס בתורכיה ונשפט ל-10 שנות מאסר.

מאז נובמבר 2018 נעצרו באירופה מעל ל-50 אזרחים ישראלים באשמת ניסיון להברחת גת מישראל. טווח הגילאים נע בין 17 ל-45. כאשר רובם צעירים סביב גיל 20.

המדינות בהן נעצרו הישראלים: גרמניה, צרפת, אנגליה, שבדיה, דנמרק, נורבגיה, אירלנד וכן גם מעצר במעבר בין טיסות בשווייץ ובתורכיה.

את הבלדרים שולח מפעיל ישראלי שנותן לבלדר מזוודה של 30 ק"ג גת ומתדרך אותו להעביר את המזוודה לנציג במדינת היעד. העצורים מתודרכים כך שבמקרה שהם נתפסים, אסור להם לעדכן את המשפחה או את משרד החוץ או השגרירות, אלא לסמוך על המפעיל שייחלץ אותם.

הנתון המדאיג ביותר העולה מן הפרטים, הוא שמרבית העצורים מגיעים משכבות מוחלשות בחברה הישראלית (בעלי רקע נפשי, חוסים במעונות נוער, צעירים ממוצא אתיופי ועוד) שהמפעיל מנצל את מצוקתם ותמימותם.

עקב הנתונים המדאיגים, במשרד החוץ הישראלי יצאו בהודעה חשובה לציבור בישראל: "אנו מזהירים מפני העברת גת מחוץ לגבולות ישראל, מאחר ומדובר בעבירה חמורה במדינות אירופה שעלולה להסתיים במאסר ארוך שנים במדינה זרה".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com