ביחידת החילוץ וההצלה חיפה נערכים לגרוע ומצפים לטוב - 0404
ביחידת החילוץ וההצלה חיפה נערכים לגרוע ומצפים לטוב חדשות 0404

ביחידת החילוץ וההצלה חיפה נערכים לגרוע ומצפים לטוב

מוכנים לחירום: מתנדבי יחידת החילוץ והצלה בעיריית חיפה קיימו אימון חילוץ מתקדם המשלב אלמנטים של חילוץ מורכב מתחת להריסות, עבודת צוות, ויצירת נתיבי מנהור לאיתור וחילוץ לכודים.

האימון הועבר על ידי רז גולדפרב, קצין חילוץ במיל', רכז ההדרכה בחברת מגן ובעל ניסיון של 10 שנים בתחום החילוץ. רז השתתף במסגרת חברת מגן במספר משלחות לנפאל, איטליה ומקסיקו.

חדשות 0404

מדינת ישראל יושבת באזור ססמי פעיל ונמצאת על קו השבר ים המלח (הסורי אפריקני), אזור אשר נמצא ברמת סיכון גבוהה לרעידות אדמה. באזור כבר התרחשו בשנת 1927 ובשנת 1995 רעידות אדמה חזקות ולפי ההערכות צפויה להתרחש שוב רעידת אדמה משמעותית במדינת ישראל בטווח השנים הקרובות.

ההבדל המשמעותי בין אירוע רעידת אדמה לבין אירועים אחרים לדוגמה מלחמה, הוא שרעידת אדמה היא אירוע מקיף אשר טווח הפגיעה שלו הוא גדול מאוד והוא מתרחש ללא שום התראה מוקדמת בזמן השגרה. לכן ההגעה של כוחות החילוץ וההצלה תיקח זמן רב אם בכלל, לכן התגובה המידית בשעות שלאחר האסון תהיה של האוכלוסייה עצמה. במגן ציינו: "אם לא נדאג לעצמנו אף אחד לא ידאג לנו".

מיקי אלון

 

אתר האימון של חברת מגן הוקם על ידי סא"ל (במיל') ערן מגן, שהינו ממפקדי העבר של יחידת החילוץ הארצית של פקע"ר. ערן בעל ניסיון של למעלה מ-25 שנה בחילוץ מהריסות באזורי אסון בארץ ובעולם ופיתח את מודל "הקהילה האקטיבית".

סא"ל (במיל') ערן מגן: "בכל מקום שהגעתי בעולם אחרי אסונות אם זה ביוון, טורקיה, קניה או נפאל המצב נראה דומה. השעות ואפילו בימים הראשונים כוחות החילוץ אינם מספיקים להגיע ולהתארגן ולכן מי שמשפיע בטווח הזמן הזה היא האוכלוסייה המקומית עצמה, שלצערי לרוב אינה מוכנה ושרויה בהלם שלאחר האירוע".

חדשות 0404

 

מודל הקהילה האקטיבית שפיתח ערן מגיע לאחר הפקת לקחים משהייה באזורי אסון בכל העולם ומרכז בתוכו מספר רעיונות מרכזיים:

העלאת מודעות, הכשרה מתאימה והכנה מוקדמת משפרים בצורה משמעותית את תגובת האזרחים לאירוע הרס ותורמים להפיכתם מפסיביים לאקטיביים וזאת עד להגעת כוחות ההצלה.

התגובה המידית והמענה הראשוני של האזרחים לאחר אירוע הרס הם החשובים והאפקטיביים ביותר.

רב פעולות החילוץ ניתנות לביצוע בכלים פשוטים ובעבודת כפיים.

כל אזרח שעבר הכשרה מהווה מכפיל כוח ובעת אירוע הרס אורבני יוכל להפעיל אזרחים אחרים לביצוע פעולות הצלה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]