עיריית נשר: "היתר הפליטה של כרמל אולפינים יעלה את מפלס זיהום האוויר" - 0404
עיריית נשר: דוברות עיריית נשר

עיריית נשר: "היתר הפליטה של כרמל אולפינים יעלה את מפלס זיהום האוויר"

עיריית נשר הגישה למשרד להגנת הסביבה את הערותיה לתיקוני היתר הפליטה של כרמל אולפינים. העירייה דורשת לחייב את המפעל לעמוד בתנאי ההיתר שאושר ב-2016 לרבות עמידה בלו"ז המצוין בהיתר להקמת מתקנים מפחיתי פליטות. במכתב ששלח הבוקר למשרד להגנת הסביבה, מזהיר ראש העיר נשר, רועי לוי, כי אישור תיקון ההיתר למפעל יביא לפגיעה בבריאות הציבור.

לוי: "לכל הדעות מגמה זו לא מתיישרת עם התחייבויות המשרד להגנת הסביבה בתוכנית הלאומית של מפרץ חיפה וההתחייבויות הבינלאומיות להפחתת פליטות (אמנת פריז). אנו דורשים לפתוח בהליכי בירור ואכיפה במקרים בהם כרמל אולפינים לא עמדו בהיתר ולבטל לאלתר את ההקלות הניתנות למפעל המזהם.

לא מתפקידו של המשרד להגנת הסביבה לאזן בין אינטרסים סביבתיים לאינטרסים 'זרים' כדוגמת דרישות כרמל אולפינים לרפיון רגולטורי בהיתר, אלא להפך, מתפקידו של המשרד להביא את השיקולים הסביבתיים אל תוך תהליכי התעשייה על ידי ייעול והידוק תהליכי פיקוח ומתוך כוונה לשיפור ההגנה על בריאות האדם והסביבה.

קיימת תחושה קשה כי הגדרות היתר הפליטה משאירות את ההיתר פרוץ לאינטואיציה ומאפשרות דה-רגולציה על מפעל מזהם… אנחנו נוכחים כאן שוב כי תיקוני היתרי הפליטה אותם מבקש המשרד להנפיק לא עומדים בדרישה הבסיסית לטכנולוגיה מיטבית ולא מתיישרים על פי סטנדרטי פליטה המקובלים בעולם. התיקונים להיתר הפליטה שהמשרד מבקש לאשר כוללים "נרטיב תעשייתי" על חשבון איכות האוויר, בריאות האדם והסביבה".

היתר הפליטה ניתן לכרמל אולפינים לפני שלוש שנים ובו דרישות רגולציה להפחתת פליטות והתקנת מתקני טיפול בגזי פליטה. כעבור 3 שנים בתיקוני ההיתר לשנת 2019 מבקשים במפעל לקבל אישור להארכת משך פליטות גבוהות עם פוטנציאל פגיעה בבריאות הציבור: פליטות NOx הגבוהות פי 2 ופליטות TOC גבוהות יותר ופליטות של CO פי 6.25 יותר ממה שהיה אמור להיפלט מאז הראשון לספטמבר 2017. בנוסף, המתקנים הפולטים פורמאלדהידים לא נדרשים לעמוד בהגדרות התקן הסביבתי T.A Luft 2002 לחומרים אורגנים מסוכנים אלא מקלים בהם.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]