חוק המצלמות נפל בקריאה ראשונה - ליברמן והאופוזיציה נעדרו מההצבעה - 0404
חוק המצלמות נפל בקריאה ראשונה – ליברמן והאופוזיציה נעדרו מההצבעה יצחק הררי, דוברות הכנסת

חוק המצלמות נפל בקריאה ראשונה – ליברמן והאופוזיציה נעדרו מההצבעה

מליאת הכנסת “הפילה” היום את “חוק המצלמות”, זאת לאחר ש-58 חברי כנסת (מסיעות הליכוד, הבית היהודי, יהדות התורה, ש”ס) הצביעו בעד אישור החוק בקריאה ראשונה, אולם 62 חברי כנסת (בהם כלל חברי הסיעות כחול לבן, העבודה, מרצ, הרשימה המשותפת, ישראל ביתנו וכן חברי הכנסת רועי פולקמן ואריה דרעי) לא נכחו בהצבעה. בכך לא הושג הרוב הדרוש לאישור הצעת החוק, העומד על 61 תומכים.

בדיון הסוער שקדם להצבעה הוצא ח”כ איימן עודה (הרשימה המשותפת) מהאולם לאחר שבתום נאומו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נצמד אליו ומצלמה סלולרית בידו. עוד כינה ח”כ עודה את נתניהו: “שקרן” וסירב להתנצל.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר מעל הדוכן: “אם ליברמן היה כאן ומביא את הח”כים שלו להצביע ועומד בהתחייבות שנתן לבוחר, אם לא היה מזגזג שוב, היינו מעבירים את החוק הזה ברוב מוחץ, ובוודאות היינו מונעים זיופים וגניבת בחירות”. בהתייחס לפינויו מהכנס אמש, עקב ירי טילים לאשדוד, אמר רה”מ: “שמעתי את צהלות השמחה של לפיד וגנץ, לא ידעתי איפה צהלו יותר, בעזה או אצל לפיד וגנץ? שמחה כזאת זה בושה וחרפה”.

נתניהו התייחס להכרזתו על החלת הריבונות אתמול: “שואלים למה חיכית. שאלה טיפשית כזאת יכולים לשאול רק מי שלא יודע איך פועלים בשדה המדיני. זה תהליך הדרגתי. לכן הודעתי לארה”ב בימים האחרונים על החלטתי. ושימו לב מה היתה התגובה האמריקנית: ההכרזה של רה”מ נתניהו לא מונעת את תכנית השלום שלנו. למקרה שהאוזן של האם 16 לא מבינה, יש פה משמעות עצומה”.

שר המשפטים אמיר אוחנה: היועצים המשפטיים אומרים: אפשר לסגור את האורווה, אבל רק אחרי שהסוסים ברחו ממנה. נבחרי ציבור נכבדים, הפכתם לעדר של בוטים, אתם מכפיפים ראשכם למול ההבל הזה בהכנעה. מקובלת עלינו הטענה כי ברגיל מוטב היה לחוקק בדרך המלך. אבל אנחנו נמצאים בעיצומה של מערכת בחירות חסרת תקדים. מספר קטן של קולות היה עשוי לשנות את חלוקת המנדטים, באופן שהיה מונע בחירות נוספת.

אם אנחנו אומרים שהיועמ”שים הם אלה שיכתיבו, אנחנו מפקיעים את הריבונות שהציבור הפקיד בידינו לדרג בלתי נבחר, שאמור עם כל הכבוד רק לייעץ, ואנחנו מועלים בתפקידנו”.

שר התקשורת דודי אמסלם: “אני לא מבין את טרוניית האופוזיציה. רובינשטיין כיו”ר ועדת הבחירות כתב דו”ח מסכם והמליץ להציב מצלמות ושוטרים בקלפיות. והיועצים המשפטיים מונעים מהכנסת ומהממשלה לחוקק חוק. זה אירוע חריג ביותר. היועמ”ש ענה לי: זה לא אני, מלצר כותב שזה יעשה “ברדק”. בונים את הטיעונים לפי מה שרוצים למשוך. אני מזועזע מהיועץ המשפטי לממשלה ומיועמ”ש הכנסת. בושה וחרפה. שיטענו טענות משפטיות. אין להם כאלה. חוות הדעת האלה אבסורדיות ומביישות אותם. שלא יהיו משרת של מישהו אחר”.

מהליכוד נמסר: “חוק המצלמות נפל בגלל אדם אחד – אביגדור ליברמן – שחבר ללפיד-גנץ ולמפלגות הערביות כדי לאפשר זיופים וגניבת קולות. זאת הממשלה שגנץ ולפיד יקימו: ממשלת שמאל עם ליברמן, אחמד טיבי ואיימן עודה כשרים בממשלה. הדרך היחידה להבטיח ממשלת ימין היא להצביע רק מחל”.

הגב

avatar
  Subscribe  
Notify of
אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com