המשרד להגנת הסביבה: מפעל שמן תעשיות בחיפה אינו עומד בתנאי היתר הרעלים - 0404
+
המשרד להגנת הסביבה: מפעל שמן תעשיות בחיפה אינו עומד בתנאי היתר הרעלים איחוד הצלה

המשרד להגנת הסביבה: מפעל שמן תעשיות בחיפה אינו עומד בתנאי היתר הרעלים

משרד להגנת הסביבה מסר אמש (שלישי) לחברת שמן תעשיות ומנהליה, התראה על עיסוק בחומרים מסוכנים באופן הגורם לסיכונים סביבתיים בלתי סבירים, זאת בעקבות שריפת הענק שהתרחשה לפני כשבוע במחסני המפעל במפרץ חיפה. במהלך שריפה זו נשרפו במשך שעות מאות טונות של תוצרת המכילה שמן מאכל וחומרים דליקים אחרים. באירוע נשרפו גם שטחים נרחבים של גגות מחסנים העשויים מלוחות אסבסט צמנט.

כתוצאה מהשריפה, נגרם במשך מספר שעות זיהום אוויר חזק ובלתי סביר בעשן שחור סמיך שהתפזר בסביבה. שריפת לוחות האסבסט צמנט גרמה לפיזור סיבי אסבסט באוויר, הותירה מצבורי אסבסט פריך במקום וגרמה ל"מפגע אסבסט" כהגדרתו בחוק. שירותי הכבאות שפעלו בצוותים מתוגברים לטיפול בשריפה הודיעו כי בשל השריפה נפגעו מערכות ואמצעי הכיבוי במפעל.

בהתאם להיתר הרעלים של מפעל שמן, במפעל מאוחסנים גם חומרים מסוכנים דליקים. החזקת חומרים דליקים ללא מערכות כיבוי תקינות במפעל, יוצרת סיכון משמעותי לסביבה ולבריאות הציבור, והיא בגדר הפרה של היתר הרעלים. עמידת המפעל המבקש לעסוק ברעלים מקבוצת החומרים המסוכנים הדליקים בדרישות רשות הכבאות היא גם חלק מטופס הבקשה לקבלת היתר רעלים המוגש למשרד.

המשרד להגנת הסביבה הודיע לשמן תעשיות, כי לאור הפגיעה במערכות ואמצעי הכיבוי במפעל בעקבות השריפה וכן הודעת רשות הכבאות על ביטול האישור שניתן מטעמה, הרי המפעל אינו עומד עוד בתנאי היתר הרעלים.

המשרד להגנת הסביבה הזמין את מנהלי "שמן תעשיות" לשימוע שיתקיים ביום ראשון הקרוב, בפני מנהל מחוז חיפה, כדי להשמיע את טענותיהם טרם ביטול היתר רעלים לחומרים מסוכנים דליקים ובטרם הוצאת צו הפסקה מנהלי.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com