אזהרה חמורה לציבור - הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות - 0404
+
אזהרה חמורה לציבור – הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות pixabay

אזהרה חמורה לציבור – הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית מזהיר את הציבור הרחב מפני ביצוע טיפול הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות באמצעות מכשיר פלזמה מסוכן ופנה למשרד הבריאות בבקשה להתערבות מיידית. מדובר בטיפול פולשני, הכרוך בהחלמה ארוכה, עלול לגרום לסיבוכים ולזיהומים עד כדי סיכון חיים ומגביר את הסיכון לפיגמנטציה והצטלקות. לאחרונה קוסמטיקאיות רבות מפרסמות טיפולים של הרמת עפעפיים ללא ניתוח המתבצעים באמצעות מכשירי פלזמה שונים הידועים גם בשמות כמו פלזמה ג'ט, פיברוג׳ט, עט פלזמה (plasma pen) ואנרגיית פלזמה (Plasma).

האיגוד לכירורגיה פלסטית: "מכשירי פלזמה הם בעלי סכנה פוטנציאלית לפציעה פולשנית, סיבוכים, זיהומים ופגיעה בראיה. אפילו אנחנו הרופאים המומחים ממעיטים מאוד להשתמש במכשיר המסוכן הזה"

ד"ר מאיר כהן, יו"ר האיגוד לכירורגיה פלסטית בהסתדרות הרפואית: "מכשירי פלזמה הם בעלי סכנה פוטנציאלית לפציעה פולשנית, סיבוכים, זיהומים ופגיעה בראיה. אפילו אנחנו הרופאים המומחים ממעיטים מאוד להשתמש במכשיר המסוכן הזה, בשל חסרונותיו, אז קל וחומר שאין לאין להתירו לשימוש קוסמטיקאיות. יש לזכור שעל פי החוק רק רופא מורשה יכול לבצע פציעה פולשנית כזו לצורך טיפול ולכן עמדתנו היא כי שימוש במכשירי פלזמה הוא מסוכן ומותר לרופא מורשה בלבד. לאחרונה גם הופתענו לגלות כי חלק מהקוסמטיקאיות מציינות באופן כוזב בפרסומים את הביטוי – "אישור משרד הבריאות" במטרה ליצור תחושה שהטיפול עובד וכי המכשיר אפקטיבי. הדבר אינו נכון ומדובר בשקר".

באיגוד לכירורגיה פלסטית ואסתטית מודאגים מהשוק השחור והמסוכן של טיפולי הרמת עפעפיים ללא ניתוח אצל קוסמטיקאיות המתבצעים באמצעות מכשירי פלזמה ופנו במכתב למשרד הבריאות שכותרתו: מכשיר מסוכן ל"הרמת עפעפיים". באמצעות עורכי הדין גדי בר און, שמואל ליאור ושי מרקוס ממשרד ליאור ושות' מבקש האיגוד ממשרד הבריאות שמכשיר זה יוגבל לשימוש לרופאים בלבד בגלל העובדה שהוא יוצר כוויות מדרגה שניה ואף דרגה שלישית כחלק מדרך פעולתו לכיווץ העור.

במכתב שנשלח לד"ר נדב שפר, מנהל היחידה למכשירים ואביזרים רפואיים, לד"ר ורד עזרא, ראש מינהל רפואה, לד"ר אסנת לוקסמבורג, מנהלת חטיבת טכנולוגיות רפואיות, מידע ומחקר ולוועדה להטעיית הציבור כתב האיגוד באמצעות עורכי הדין: "למרשנו נודע, כי הותר לשימוש לקוסמטיקאיות מכשיר המשתמש בטכנולוגיית פלסמה לשם "הרמת עפעפיים" וביצוע טיפולים אחרים להידוק העור. בבדיקה שערך מרשנו נמצא, כי מכשיר זה יוצר כוויות מדרגה שניה ואף דרגה שלישית כחלק מדרך פעולתו לכיווץ העור. המסקנה המתבקשת מכך היא אפוא כי יש להתירו לשימוש לרופאים בלבד. יודגש, מכשירים פולטי אנרגיה דוגמת המכשיר האמור, הם בעלי פוטנציאל ממשי לפציעה חמורה וקשה. מדובר במכשירים המבצעים פעולה פולשנית (פגיעה בקרום חיצוני של הגוף), ושימוש בהם עלול לגרום לסיבוכים, שרק רופא מוסמך מסוגל לתת להם מענה מקצועי הולם, כגון דימומים, צלקות, הפרעה תפקודית, זיהום, פגיעה באיברים ובמערכות חיוניות לרבות בראייה. כמו כן, מכשירים אלה מהווים סכנה גם מהטעם שהפעלתם מספר רב של פעמים עלולה לגרום נזק גופני חמור ביותר, אף אם נעשה שימוש בעוצמה נמוכה (שלא לדבר על כך, שלעיתים עוצמת המכשיר שבה נעשה שימוש אינה מבוקרת)".

לאור ריבוי המתחזים והשרלטנים בתחום האסתטיקה הרפואית, הגדיר לאחרונה האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית בהסתדרות הרפואית שני מבחנים מצטברים לקביעת כשירות העוסקים בתחום האסתטית:

הראשון הוא מבחן הפולשנות, שלמות הגוף היא ערך עליון, שימוש במכשיר פלזמה כרוך בהליך פולשני הגורם לכוויה ופציעה ומהווה עבירה פלילית המותרת רק לרופא ולאנשי מקצועות רפואה אחרים בהיתר מיוחד ממשרד הבריאות (למי שהותר לו על פי דין).

המבחן השני הוא מבחן הסיבוכים, טיפול פולשני צריך להיעשות רק על ידי מי שיש לו הסמכה והכשרה לטפל בסיבוכים הקשורים לטיפול ומפורטים בטפסי הסכמה מדעת באתר ההסתדרות הרפואית או באתר האיגוד ושהוגדר בתקנות הרופאים.

האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית הוקם במטרה להוות מסגרת ארגונית מקצועית לכ-300 הרופאים המומחים והמתמחים העוסקים בכירורגיה פלסטית בישראל ולפעול לקידום ופיתוח המקצוע בתחום הטיפול, ההוראה והמחקר. האיגוד המהווה חלק בלתי נפרד מההסתדרות הרפואית בישראל, מטפח קשרים עם ארגונים בינלאומיים העוסקים בניתוחים פלסטיים ומתעדכן בחידושים ומגמות במטרה ליישמם בארץ. כחברי איגוד יכולים להצטרף רופאים ורופאות בעלי תואר מומחה בכירורגיה פלסטית. האיגוד מפעיל עמוד פייסבוק וכן אתר אינטרנט פתוח לציבור הכולל את רשימת המומחים וממליץ להיכנס אליו לפני ההחלטה על ביצוע ניתוח פלסטי או הליך אסתטי:  האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית ואסתטית. (צילום: ארכיון).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com