ועדת הגבולות שהקים דרעי תתכנס לאישור העברת שטחים מהיישוב קציר לכפר הערבי ערערה - 0404
ועדת הגבולות שהקים דרעי תתכנס לאישור העברת שטחים מהיישוב קציר לכפר הערבי ערערה תנועת רגבים

ועדת הגבולות שהקים דרעי תתכנס לאישור העברת שטחים מהיישוב קציר לכפר הערבי ערערה

תכנית מתאר חדשה למועצה מקומית ערערה עלולה לפגוע באופן קשה ובלתי הפיך ביישוב קציר.

תכנית המתאר שתעלה לדיון בקרוב, מתכננת את הרחבת הכפר מ-23 אלף תושבים עד לכ-50 אלף תושבים (בצפי לשנת 2060), עם תוספת של מעל מיליון מטר למגורים בכ-6,000 יחידות דיור. כמו כן תוספת של כ-400 אלף מ"ר שטחי תעסוקה ומסחר.

התכנית מתכננת הכשרת בניה בדיעבד של אלפי מבנים לא חוקיים שמרביתן הוקמו על קרקעות חקלאיות מוכרזות באופן החורג מהוראות חקיקה ותכניות מתאר רבות.

במקביל לקידום תכנית המתאר הוכרז על תכנית נוספת בגבול הדרומי של הישוב ערערה ובסמוך לישוב הקהילתי קציר.

תכנית הותמ"ל, חורגת באופן משמעותי מגבול השטח המוניציפלי של הישוב ערערה, ומתכננת תוספת של 3,700 יחידות דיור, הלבנה של מאות מבנים בלתי חוקיים, הריסת חורש טבעי ויער הכולל למעלה מ-15,000 עצים, בנייה בסמוך לאתר עתיקות (מתקופת "ההתנחלויות" של שבטי ישראל) בשם אל – אחוואט, הקמת אזור תעשייה מזהם, בניית כביש גישה רחב ושכונה בסמוך לישוב קציר וכך למעשה מבוטל כמעט לחלוטין שטח החיץ בין הישובים, באופן הסותר את תכנית המתאר הקיימת.

תנועת רגבים

לתנועת רגבים נודע כי ביום ראשון צפוי להתקיים דיון בזק בוועדת הגבולות שהקים השר דרעי, לשם העברת שטחים ממועצה אזורית מנשה לטובת ערערה לשם פיתוח ואישור התכנית ושינוי בטווח הזמן המיידי.

בתנועת רגבים מדגישים כי מדובר בתוכניות מרחיקות לכת אשר משפיעות באופן בלתי הפיך על האזור כולו, ופוגעות באופן אנוש במרקם החיים של היישוב קציר.

מתנועת רגבים נמסר: "אסור שתכניות כאלו יאושרו כלאחר יד, תוך חריגה משמעותית מתכניות קיימות וללא התחשבות בתושבי קציר שייפגעו מהתוכנית".

רונן רוזנטל חבר וועד הישוב קציר: "התכנון המוצע הינו אבסורד ופוגע הן ביחסי השכנות והן בערכי הטבע כמו כן התכנון חורג מנורמות תכנוניות מקובלות, כך שלמעשה תכנון הכפר ממשיך כטלאי על טלאי. ועד הישוב קציר השכיל להציע חלופה תכנונית משלו שמטיבה עם שני הצדדים, בעת קבלת החלטות יש לכל הפחות לדון בחלופה זו".

בתנועת רגבים וביישוב ביקשו מהשר דרעי לקיים פגישה משולשת, על מנת להציג לו את הבעיות הרבות בתוכניות הנוכחיות ולהקפיא את קידום התכניות עד להכנסת שינויים שיאפשרו את המשך קיומם של חיים תקינים הן לתושבי קציר והן לתושבי ערערה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com