פרסום ראשון: מחדל במטווח - קצינה שלחה מ"כית לקו האש לפני שהטירונים פרקו את הנשק - 0404
+
פרסום ראשון: מחדל במטווח – קצינה שלחה מ"כית לקו האש לפני שהטירונים פרקו את הנשק

פרסום ראשון: מחדל במטווח – קצינה שלחה מ"כית לקו האש לפני שהטירונים פרקו את הנשק

מחדל חמור שיכול היה להיגמר באסון בבה"ד 11: מפקדת מחלקת טירונים שהיו במטווח, שלחה את אחת ממפקדות הכיתה להרים מטרה שנפלה – לאחר שחדלה את הירי במטווח אך לא פרקה את נשקי הטירונים, כך נודע לראשונה לחדשות 0404. 

האירוע החמור התקיים ביום רביעי שעבר, לאחר שאחת ממטרות הירי עליהן ירו הטירונים, נפלה במהלך המטווח. 

על פי נהלי צה"ל, על מנת שהקצין האחראי על המטווח יוכל לאשר מעבר אל מעבר לקו היורים – עליו לחדול את הירי, לפרוק את נשקי החיילים ולוודא פריקה מלאה של כלל הנשקים. 

הקצינה, שלא פעלה על פי הנהלים, שלחה את מפקדת הכיתה לתוך המטווח לפני פריקת הנשקים – דבר שרק באורח נס, לא גרם לאסון כבד. 

רק לאחר שהעירו המפקדות לקצינה, היא הבינה את שעשתה והורתה למפקדות לוודא פריקת נשקי החיילים. 

לאחר כשבוע, נשפטה הקצינה וקיבלה אזהרה בלבד. חמש מפקדות כיתה נשפטו אף הן על האירוע החמור, למרות שלא הן אשמות במחדל ויותר מכך, הן אלו שעצרו את האירוע. כמו הקצינה, המפקדות קיבלו אזהרה בלבד ולא הודחו מתפקידן.

הורי החיילים, ששמעו על האירוע מילדיהם, פנו לאחד הקצינים הבכירים שהבהיר להם כי הטיפול באירוע עוד לא נגמר וכי נשקלת האופציה להעניש את הקצינה – דבר שלא אפשרי על פי פקודות הצבא, שכן מדובר בענישה כפולה. 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "ביום רביעי שעבר התרחש אירוע בטיחות במסגרת מטווח בבה"ד 11. האירוע דווח למפקדים במיידי וכלל הסבר בדבר התנהלות לא תקינה במהלך מטווח בקורס טירונים כללי.

בעקבות האירוע הנחה מפקד הבה״ד על עוצר אימונים לכלל המסגרות בבה״ד וזאת עד לסיום התחקיר. לאחר תחקיר ראשוני נערך כנס בטיחות לכלל מפקדי הבה"ד ובסיום התחקיר נשפטו המפקדים. (למצולמים אין כל קשר לכתבה).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com