אבנר הייזלר עושה סדר: האם משתלם להגדיל קצבת נכות?  - 0404
אבנר הייזלר עושה סדר: האם משתלם להגדיל קצבת נכות?  pixabay

אבנר הייזלר עושה סדר: האם משתלם להגדיל קצבת נכות? 

בתור רואה חשבון שבין היתר בא במגע עם אינספור נזקקים (מנהלה של עמותת מזון), אבנר הייזלר מבין לא מעט בכול הנוגע לקצבת נכות. על כן מבקש להבהיר פעם אחת ולתמיד האם זה נכון להגדילה או לחלופין להשאירה כפי שהיא. מכאן שאם גם אתם מתלבטים, אתם מוזמנים להבין במה דברים אמורים ואף להתעדכן בהתפתחויות האחרונות בתחום.

יישור קו

ראשית ניישר קו ונבהיר שקצבת נכות מוענקת לכל מי שעקב נכות מסוימת כושר ההשתכרות שלו נפגע לפחות ב-50% ועל מנת להבין מהו סכום הקצבה המדויק שלו ניתן לצפות. נמליץ להיעזר במחשבון מקוון, כאשר שיעור הקצבה המלא נכון להיום עומד על 3,312 ש"ח. חשוב לדעת שקצבה זו מוענקת גם לעקרות בית והיא מתייחסת הן לנכות גופנית והן לנכות נפשית. בנוסף בכדי לקבוע את דרגת הפגיעה בכושר התפעול צריך לעבור ועדה רפואית ופה נחדד שעד שנקבעת דרגת הנכות ומועברת הקצבה החודשית. מוטב לבחון זכאות להבטחת הכנסה, ופה מוטב להיעזר ב"יד מכוונת" – ייעוץ ללא עלות מטעם הביטוח הלאומי.

דרגות נכות

לצד אנשים שמקבלים 100% קצבת נכות גם קיימים אנשים שמקבלים רק 60%, 65% ו-74%. כידוע, ככול שהקצבה יותר גבוהה כך השתתפות המדינה גם כן יותר גבוהה. כמו כן ראוי לדעת שהסכום הכולל שמתייחס לשכר העבודה ביחד עם הקצבה תמיד יהיה יותר גבוה מסך הקצבה לבדה ועל כן אם רק ניתן. מומלץ לשלב עבודה ואף מי שמחזיק בקצבת נכות בשיעור של 100% מוזמן למצוא הכנסה נוספת. עם זאת, עד לאחרונה היה צריך לשים לב שהמשכורת אינה עוברת את הסכום החודשי 3,837 ש"ח. אחרת גובה הקצבה הייתה נפגעת. פה נוסיף שמומלץ לנסות להעלות את אחוז הקצבה, אם כי לא בכל מחיר.

לא בכל מחיר

ציינו שאין לנסות להעלות את אחוז הנכות בכל המחיר ופה נרחיב שהרבה מהאנשים בוחרים לקבל סיוע של עורכי דין על מנת להגדיל את קצבת הנכות, מתוך מטרה להרוויח הרבה יותר בכל חודש. עם זאת יש לזכור שעבור ייצוג צריך לשלם עמלה ואילו מצד שני המציאות מלמדת שבלא מעט מקרים שבהם אנשים בחרו להיעזר בייצוג מקצועי הם אכן הצליחו לקבל יותר מהקצבה הראשונית, אך רק באופן זעם (רק כמה עשרות שקלים יותר מדי חודש). על כן שכר הטרחה מתגלם לא פעם כהוצאה יקרה שאינה מחזירה את עצמה, למרות שאם תיפנו אל חברות למימוש זכויות הן יטענו ההיפך. מסקנה – ייעוץ מקצועי בהחלט מומלץ וחשוב, אך לפני כן ראוי לבחון מהי העלות ומהן החלופות.

זה קורה – "המלצת לרון"

ממש כפי שכן מומלץ לנסות להגדיל את הקצבה, גם טוב לדעת שממש לאחרונה הכנסת אישרה את "המלצת לרון", זו שנועדה להגדיל את אחוז הנכים שכן עובדים. על כן כיום נכים יוכלו להרוויח עד כ-7,100 ש"ח מדי חודש ובו זמנית ליהנות מקצבה. מכאן שאם כיום קיימים כ-171,228 מקבלי קצבאות נכות ואילו רק כ-18,470 איש מתוכם עובדים, הרי שכעת ישנה תקווה שהנתונים עומדים להשתנות ולו כי עד השינוי המיוחל לנכים לא השתלם לעבוד תחת שכר שמהווה יותר מ-25% מהשכר הממוצע במשק (הוביל להפחתה משמעותית בשיעור הקצבה). כמו כן עתה נמצאות יותר דרגות שמפרידות בין הקצבה לביטולו. ההפחתה מסך הקצבה תחל רק מהכנסה של כ-21% מהשכר הממוצע במשק ויתאפשר לקבל כ-93% מסך השכר הממוצע. כך שללא ספק מדובר בפריצת דרך משמחת עבור מי שמקבל קצבאות נכות.

לבסוף טוען אבנר הייזלר, שכל מה שנותר הוא להבין מהי המשמעות הפרטנית לגביכם ופה נחזור ונפנה לייעוץ מקצועי. בהצלחה!

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]