לוחמי גולני זועמים על הדחת החברים: "רצו לפרוק מהרכב ולחתור למגע - הנהג סרב פקודה וברח" - 0404
+
לוחמי גולני זועמים על הדחת החברים: "רצו לפרוק מהרכב ולחתור למגע – הנהג סרב פקודה וברח" דובר צה"ל

לוחמי גולני זועמים על הדחת החברים: "רצו לפרוק מהרכב ולחתור למגע – הנהג סרב פקודה וברח"

לוחמי גולני, חבריהם של הלוחמים שהודחו באירוע הקשה בגבול הרצועה, לאחר שקצין צה"ל נורה על ידי מחבל ונפצע, זועמים על הדחת חבריהם שלטענתם, נגרם להם עוול גדול. לטענת הלוחמים, חבריהם רצו לחתור למגע מול המחבל אך הנהג, שאינו לוחם, סובב את ההגה וברח ממקום האירוע תוך שהוא מסרב לפקודת הסמל. 

בנוסף, כתבו הלוחמים כי הם מרגישים ש"קיבלו סטירה" מהפיקוד של הגדוד שהחליט להדיח את הלוחמים שהתגייסו על מנת לשרת למען המדינה.

הלוחמים כתבו לחדשות 0404: "דובר צה"ל הוציא הודעה שהתפרסמה בכל הארץ (בעמוד הראשון!) על לוחמים שלא חתרו למגע ולכן הודחו, מה שהוביל לכך שחלק ניכר מהחברה חושבת שהם פחדנים/עלובים או משהו בסגנון ובכללי גם על החטיבה – ואנחנו לא יכולים לשתוק.

ראשית, הלוחמים ש"לא חתרו למגע" לא עשו את זה בגלל שסירבו או פחדו… כשקפצו לאירוע, הנהג (שלא קשור לחטיבת גולני, אפילו לא לוחם) ראה את המחבל ואת השתלשלות האירועים ופשוט פחד (בכל זאת, הוא לא לוחם). הסמל החליט לפרוק מהרכב ולהסתער על המחבל כצפוי, אבל הנהג התחיל לצעוק שקצין לא הצליח ושאין להם סיכוי וסובב את ההגה חזרה אחורה. הסמל פקד עליו לחזור אבל הנהג סירב פקודה וגרם לכך שהכח לא פרק ולא הגיע בזמן לאירוע.

נכון, יש כאן תקלה, אבל התקלה היא לא "פחדנות" ו"אי חתירה למגע". אל תאשימו אותנו בדברים הלא נכונים… אולי הסמל והלוחמים היו צריכים לנהוג אחרת עם אותו נהג, אבל הם בהחלט לא אשמים, ונעשה להם פה עוול גדול, גם על ההדחה מלוחמה, וגם על העליהום התקשורתי סביב המקרה.

זו פשוט בושה שמדיחים את הלוחמים האלה, הם חבר'ה לוחמים מנוסים ומקצועיים ברמה הגבוהה ביותר, וכאן בעזה, אנחנו רק מחכים שיהיה איזה משהו כדי לצאת ולהסתער על המחבלים וכדי לעשות את העבודה שלנו, התגייסנו כדי להיות לוחמים ולא "פחדנים"…

בנוסף, המקרה יכול להעיד על הדרגות הגבוהות, מג"ד שלא מאמין בחייליו, ובמקום לגבות את הלוחמים שלו מחליט להוריד אותם לרצפה, זה לא כבוד שמגיע ללוחמים שנותנים את החיים שלהם בשביל המדינה".

כזכור, עם הדחת הלוחמים והנהג נמסר מצה"ל כי, "בהמשך לתקרית בגבול עזה ביום ה׳, 1 באוגוסט 2019, הושלם התחקיר המבצעי. התחקיר העלה פעולות מבצעיות ראויות לצד פערים בהתנהלות אחד הכוחות. מהתחקיר עולה שמפקד המחלקה, ולוחמי הסיור שהיו עימו וכן סגן מפקד הפלוגה שהגיע לאירוע, חתרו למגע. כמו כן, עלה בתחקיר כי כוח נוסף בפיקוד סמל שהגיע לאירוע, נמנע מלהכנס למרחב הלחימה.

לאחר התחקיר החליט מפקד חטיבת "גולני", אלוף-משנה שי קלפר, על הדחתם מלחימה ומפיקוד של סמל ושני לוחמים (מהכוח הנוסף) אשר לא פעלו כמצופה באירוע מבצעי. בנוסף, מפקד החטיבה הדרומית, אלוף-משנה לירון בטיטו, החליט להדיח את נהג הסיור מתפקידו.

כל אירוע מבצעי בצה"ל מתוחקר לעומק על מנת לייצר למידה והפקת לקחים, וכך בוצע גם באירוע זה". (צילום: ארכיון).

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com