צניחה בלב ים והשתלטות על ספינת אוייב: תיעוד מהתרגיל המיוחד של שייטת 13 והכוחות המיוחדים של ארה"ב - 0404
+
צילום: דובר צה"ל

צניחה בלב ים והשתלטות על ספינת אוייב: תיעוד מהתרגיל המיוחד של שייטת 13 והכוחות המיוחדים של ארה"ב

כוחותינו משייטת 13, סיימו בהצלחה ביום רביעי האחרון (14 באוגוסט 2019) את תרגיל "נובל רוז" בו שיתפו פעולה עם הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית. התרגיל הובל ופוקד בשטח על ידי שייטת 13 ונשלט ממפקדה משותפת של מערך העומק והמיוחדים והפיקוד האמריקאי.

מטרת התרגיל "נובל רוז", במהלכו דומו תרחישים של השתלטות על ספינה וחילוץ כוח משטח האויב, הייתה להעמיק את שיתוף הפעולה והשיח המקצועי בין הכוחות המיוחדים של צה"ל לאלו של ארה"ב ותוכנן כחלק מגרף האימונים השנתי. שיתוף הפעולה עם כוחות הצי האמריקאי החל כבר משלבי התכנון המקדימים ועד קיום התרגיל בהצלחה.

בתרגיל באו לידי ביטוי היכולות הגבוהות והמגוונות של כוחות שייטת 13 וביניהן השתלטות על כלי שיט באמצעות הצנחה ממטוס, טיפוס, גלישה, צליפה ופינוי פצועים. בנוסף, נעשה שימוש באמצעים וכלי שייט מתקדמים.

דובר צה"ל

דובר צה"ל

מדובר צה"ל נמסר: "בשנים האחרונות מתמודיים בזרוע הים עם איומים משתנים המצריכים אימונים במתווים מורכבים ומאתגרים, שבוחנים את מוכנות כוחות הזרוע להתמודד עם מצבי קיצון משתנים ובלתי צפויים. שיתופי פעולה עם צבאות זרים ברחבי העולם ועם צבא ארצות הברית, מביאים ללמידה הדדית ולחיזוק הקשרים המקצועיים אשר מביאים לשיפור רמת הכשירות של שני הצדדים.

תרגיל "נובל רוז" 2019 הוא עדות נוספת לשיתוף הפעולה העמוק בין צה"ל וצבא ארצות הברית גם ברמת המפקדות המטכ"ליות וגם ברמת היחידות הלוחמות".

דובר צה"ל

 

גורם בכיר בשייטת 13 סיפר על התרגיל המיוחד: "התרגיל בוצע במסגרת המאמץ שאנחנו מנהלים לאורך כל השנה. כבר מספר שנים מתקיים שיתוף פעולה בין זרוע הים והשייטת בפרט עם האמריקאים ויחידות מסווגות נוספות. התרחיש העיקרי אותו תרגלו הכוחות היה סביב סוחרת חשודה (ספינה) שהיו עליה אמצעי לחימה וחומרים מסוכנים שעברו מנקודה אחת לאחרת. 

על מנת לבצע תרגול מושלם, כלל השלבים, הכוללים: בניית מודיעין, תכנון מבצע, איתור האונייה וביצוע המשימה, בוצעו ביחד עם הכוחות האמריקאים – תרגלנו כתף אל כתף עם הלוחמים והמפקדים בצי האמריקאי.

במהלך התרגיל תורגלו לא מעט יכולות, כגון: צניחות, שימוש בפלטפורמות, עצירה של האונייה והשתלטות עליה ויכולות רבות נוספות. ראינו שינוי בממשק, שהיה הדוק, לאורך כל השלבים, הרבה יותר מאשר בעבר".

דובר צה"ל

 

על החשיבות האסטרטגית של הים, אמר הגורם הבכיר: "הים הוא לא איום, הוא תווך משמעותי מאוד לישראל. גם בהיבט הכלכלי. תווך שמאפשר לנו לפעול ולכן יש לו חשיבות מאוד גדולה, בטח עבור זרוע הים שהיא זרוע אסטרטגית שנערכת להגיע לכל נקודה שצריכים להגיע אליה".

על מוכנות הכוחות, אמר הגורם: "אנחנו נערכים, מוכנים וערוכים. אין איזושהי עלייה בכוונות של אויב כזה או אחר אבל המטרה שלנו להיות ערוכים, זו המשמעות שלנו וזה חלק מההערכות. כרגע אנחנו מתעסקים בביטחון השותף בעזה, בהברחות ודברים נוספים – עושים מה שאנחנו צריכים לעשות.

אנחנו תמיד רוצים להגיע רחוק יותר, לאפשר יותר והמטרה היא להגדיל את סל הכלים כדי לעמוד מול קשת האיומים בכל זירה שתהיה", סיכם הגורם.

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

דובר צה"ל

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com