פרסום ראשון: צה"ל צפוי לסגור אוגדות מילואים והחל לצמצם משמעותית באימונים - 0404
+
פרסום ראשון: צה"ל צפוי לסגור אוגדות מילואים והחל לצמצם משמעותית באימונים חדשות 0404

פרסום ראשון: צה"ל צפוי לסגור אוגדות מילואים והחל לצמצם משמעותית באימונים

בעקבות קיצוץ של 180 מליון ש"ח בזרוע היבשה בצה"ל, הוחלט על ביטול מרבית האימונים במערך המילואים, עד לסוף השנה הנוכחית. בנוסף לגזירה הקשה, שתי אוגדות מילואים מרכזיות צפויות להפסיק פעילותן ולחדול מלהתקיים.

אין זה סוד שבמרוצת השנים, ישנה ביקורת קשה על התנהלות צה"ל כלפיי מערך המילואים ובפרט הכשרותם ושמירה על כשירותם, ככח לוחם המהווה פקטור משמעותי בזמן לחימה. טראומת מלחמת לבנון השניה ובנוסף לה הלקחים שהופקו במערכות הלחימה השונות בעשור האחרון, גרמו להחלטה כי יש להכשיר את מערך המילואים ולהכין אותו ללחימה בצורה טובה יותר. אך רצונות לחוד ומעשים לחוד.

בדו"ח נציב קבילות החיילים שהתפרסם לאחרונה על ידי האלוף במיל' יצחק בריק, נאמר במפורשות כי מערך המילואים רחוק מלהיות ברמה הנדרשת ובפרט רחוק מלהיות מסוגל לעמוד במשימות והיעדים הנדרשים ממנו בתוכניות האופרטיביות של צה"ל.
כלל הדברים הללו, לנוכח ההחלטות האחרונות של ביטול מרבית האימונים והצפי לסגירות יחידות מרכזיות, לא יכולים שלא לעורר תמיהה ופליאה גדולה, האם אנו עדים לסוף עידן ושינוי משמעותי בשירות המילואים הצה"לי?

משרתי מילואים וכן קצינים בכירים עמם שוחחנו, סיפרו לחדשות 0404, כי שירות מילואים עבורם הוא "חופשת מולדת" – המוטיבציה בשמיים והרצון לסייע ולתרום גדולים, אך בצה"ל לא מאפשרים.

סמג"ד במיל: "אני לוחם ומפקד במערך המילואים למעלה מ-15 שנים, תקופה כזאת אני לא זוכר. מתבטלים לנו אימונים קריטיים להכשרת המפקדים והלוחמים, איש אינו יודע מה יוליד יום. הפגיעה אנושה, אני כראש מסגרת לוחמת לא יכול להעיד עליה שהיא מוכנה במאת האחוזים ואף לא קרוב לכך למשימות שמצפים ממנה לדאבוני הרב".

לזעקתו של הסמג"ד הצטרפו מפקדים בכירים נוספים, הטוענים טענות זהות, על פער גדול בין הציפייה מהם ומיחידותיהם, לבין המשאבים וההכשרות הניתנות והמתקיימות בפועל.

אין ספק כי הקדנציה של הרמטכ"ל הנוכחי כוכבי, מלווה בשינויים הכרחיים ואף מבורכים במרבית הפעמים, אך בסוגיית המילואים הדבר ככל הנראה, אינו עולה בקנה אחד עם המתרחש והמתבקש בשטח.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות הושקעו משאבים רבים בחיזוק מוכנות האוגדות ובהכנתן לחירום. צה"ל ממשיך בהכנת הכוחות לאתגרים השונים בכלל הגזרות. אוגדות המילואים הינן גוף מרכזי בהיערכות צה"ל לחירום ולמלחמה.

בעקבות הערכת מצב משאבית, הוחלט על ידי מפקד זרוע היבשה, לבטל מספר מצומצם של אימונים מסוף תכנית העבודה לשנת 2019. רובו המוחלט של גרף האימונים שתוכנן מתקיים. ראוי לציין, כי במהלך שנת עבודה זו, נוספו במסגרת שיפור המוכנות למערכה ברצועת עזה אימונים שלא תוכננו בתוכנית העבודה השנתית, כמו כן הוקצה סכום כסף נוסף לטובת רכישת יכולות לחימה נוספות ליחידות הקצה.

בצה"ל מתנהל תהליך עבודת מטה סדור לקראת גיבוש התוכנית הרב שנתית "תנופה", אשר בוחן גם את היכולת לחזק את אוגדות המילואים, ובתוכן אף אוגדות שהוזכרו. בשלב זה עדין מוקדם להתייחס לשינויים ארגוניים, לכשיסוכמו יבוצע עדכון סדור בהתאם". (בתמונה: לוחמי מערך המילואים, ארכיון).

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com