עמדת היועמ"ש: ברוך מרזל ובנצי גופשטיין - לא. עופר כסיף ו"הרשימה המשותפת" - כן - 0404
עמדת היועמ

עמדת היועמ"ש: ברוך מרזל ובנצי גופשטיין – לא. עופר כסיף ו"הרשימה המשותפת" – כן

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, החליט כי יש למנוע מברוך מרזל ובן-ציון גופשטיין להתמודד בבחירות לכנסת ה-22. אם זאת, החליט היועץ שלא לפסול את איתמר בן גביר ורשימת "עוצמה יהודית" כולה. 

בנוסף, דחה מנדלבליט את הבקשה למנוע את התמודדות "הרשימה המשותפת" ועופר כסיף בבחירות. וכן דחה על הסף את בקשת "עוצמה יהודית" למנוע את התמודדותו של ח"כ יאיר לפיד.

מטעם היועמ"ש נמסר: "בהתאם להוראות החוק ולפסיקת בית המשפט העליון, היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה סבורים, שיש למנוע את השתתפותם של מרזל וגופשטיין בבחירות לכנסת ה-22, שכן הצטברה בעניינם מסה קריטית של ראיות – ולמעשה הרבה מעבר לכך – ממנה עולה תמונה ברורה, חמורה וחד-משמעית של הסתה לגזענות מצידם, באופן שיטתי ולאורך שנים.

יובהר בעניין זה, כי התקיימותה של עילת ההסתה לגזענות בעניינם של מרזל וגופשטיין דומה בחומרתה ובהיקפה להתקיימותה של העילה בעניינו של ד"ר מיכאל בן ארי, שמועמדותו לכנסת ה-21 נפסלה על-ידי בית המשפט העליון במסגרת עניינו של ח"כ עופר כסיף. לא זו אף זו, בעוד שעיקר הראיות שהביאו את בית המשפט העליון להורות על פסילת מועמדותו של בן ארי היו החל ממחצית שנת 2018 ואילך, הרי שבעניינם של מרזל וגופשטיין מדובר בראיות מבוססות ביותר על הסתה לגזענות שנמשכת ברציפות שנים ארוכות, כולל בשנה האחרונה.

זאת ועוד, כפי שניתן להתרשם בבירור מהבקשה, הראיות שהצטברו בעניינם של מרזל וגופשטיין הן בהיקף ובמשקל גדול בהרבה – בסדרי גודל שונים לחלוטין – מאלה שהצטברו בעניינו של בן גביר, שגם לגביו צוין כאמור בעניין כסיף כי יש טעם בעמדה לפיה התקרב קירבה מסוכנת לקו האסור, שהחוצה אותו מנוע מלהתמודד בבחירות לכנסת. אם כך צויין לגבי בן-גביר, אין ספק שמרזל וגופשטיין חצו את הקו ונמצאים "בעומקו" של האזור האסור".

על "הרשימה המשותפת" ועופר כסיף: "אחר בחינת הנטען בבקשה ובשים לב לקביעותיו של בית המשפט העליון שניתנו אך לאחרונה בעניינן של רשימות רע"ם-בל"ד וחד"ש-תע"ל בבחירות לכנסת ה-21, במסגרת פסק הדין בא"ב 19/1806 ועדת
הבחירות המרכזית לכנסת ה-21 נגד כסיף – עמדת היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה היא כי חומר הראיות הכולל המובא בבקשה אינו מצדיק את קבלתה (בקשת פסילת הרשימה), שכן לא הצטברה "מסה ראייתית קריטית", המתחייבת לשם פסילת רשימת מועמדים מלהתמודד בבחירות לכנסת. זאת, בשים לב לאמת המידה המחמירה לפסילת רשימה הנובעת מפסיקת בית המשפט העליון בעניין זה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]