ארבעת המינים - מה משמעותם ומה עולה בגורלם לאחר סוכות? - 0404
+
ארבעת המינים – מה משמעותם ומה עולה בגורלם לאחר סוכות? נתנאל אמסלם

ארבעת המינים – מה משמעותם ומה עולה בגורלם לאחר סוכות?

כבר בילדות המוקדמת, אנו כיהודים נחשפים אל ארבעת המינים, אשר למעשה מהווים את אחד מהסמלים המרכזיים של חג הסוכות – כמובן, שבתור ילדים, הסוכה היא זו שמקבלת את המקום המרכזי ביותר כסמל של החג, אך גם 4 המינים נמצאים תמיד ברקע. מה שכן, רבים מאיתנו לא ממש מכירים בצורה מעמיקה את הרבדים המעמיקים יותר של ארבעת המינים (ובחלק מהמקרים גם כשאנחנו מגיעים לגילאים בוגרים) – כאשר כל אחד מהמינים טומן בחובו רובד עמוק ורוחני, שהיכרות עימו, תאפשר לנו להתחבר קצת יותר למשמעות האמיתית והרוחנית של חג הסוכות. 

המאפיינים של כל אחד מארבעת המינים

אז הדבר הראשון שחשוב לדעת על ארבעת המינים, זאת העובדה שהם מסמנים את איחוד עם ישראל, אך כאמור, כל אחד מארבעת המינים נמכר בנפרד ולכל אחד מהם יש את הזהות הייחודית והשונה שלו שחשוב מאוד להכיר, ניתן לרכוש אותם גם בתור סט של ארבעת המינים בסיטונאות הכוללת מכירה של כל ארבעת המינים בסט מהודר שלעיתים מופרד ונמכר בנפרד כך שמוצעים לולבים בסיטונות, אתרוגים בסיטונות במחירים זולים מקנייה יחידנית.

האתרוג הוא פרי וככזה, הוא מתאפיין גם בטעם וגם בריח נעים. האתרוג מזוהה עם אותם יהודים שגם לומדים תורה וגם מקפידים על עשיית מעשים טובים. הלולב נחשב כבעל טעם אך הינו נטול ריח וככזה, הוא משול לאותם היהודים שהינם בעלי תורה אך מאידך לא מקפידים על עשיית מעשים טובים.

ההדס הינו בעל ריח נעים אך הוא נטול טעם ולכן, מזוהה עם יהודים אשר מקפידים לבצע מעשים טובים אך אינם מקפידים על לימודי תורה. הערבה הינה נטולת טעם וריח ולכן, מי שמזוהה עמה, הם  אותם יהודים אשר לא מקפידים על מעשים טובים וגם אינם בעלי תורה.

חשוב לציין כי במדרש אף מדמים את ארבעת המינים לאיברים שונים בגוף האדם: האתרוג הוא הלב, הערבה היא השפתיים, הלולב הוא עמוד השדרה וההדס העיניים. 

ומה עולה בגורלם לאחר החג?

אז אחרי שהכרנו את המשמעות העמוקה של ארבעת המינים כקבוצה ואת זו של כל אחד מהם בנפרד, מגיע הרגע לנסות ולהבין מה עולה בגורלם של כל אחד מארבעת המינים בתום חג הסוכות. אז ובכן, האתרוג הוא פרי ולכן, נהוג להכין ממנו סוג של מאכל מיוחד אותו אוכלים בט"ו בשבט.

את ההדס נוהגים להריח במוצאי שבת. לעומת זאת, גורלם של הלולבים והערבות הוא אולי קצת פחות אופטימי, אותם נהוג לשרוף בערב פסח ביחד עם החמץ. החדשות הטובות הן שלקראת חג הסוכות הבא, ארבעת המינים יחזרו לככב פעם נוספות ויזכו שוב לקבל את המשמעות העמוקה והחשובה שהם טמונים בחובם. 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com