מתחנה מובילה לתחנה קורסת: הצרות של משטרת זבולון - 0404
מתחנה מובילה לתחנה קורסת: הצרות של משטרת זבולון 0404

מתחנה מובילה לתחנה קורסת: הצרות של משטרת זבולון

מעולם לא זכורה במשטרת זבולון תקופה כה קשה. אירוע רודף אירוע, נתוני פשיעה בעלייה ויחד איתם פעולות בעייתיות של שוטרים.

אירוע הירי הקשה בסלומון טקה ז״ל היה השיא מבחינת משטרת זבולון, לאחר שהשוטר ירה וגרם למותו. אמון הציבור, בעיקר בקרב הקהילה האתיופית, שרבים ממנה חיים בסביבת התחנה, באזור קריית חיים ובכלל ברחבי הקריות, ירד עוד יותר. ההפגנות והמחאה הקשה הוסיפו גם הן עוד קושי ומועקה של שוטרי התחנה, שהבינו כי המצב היום רחוק מהמצב הטוב של התחנה, עד לאחרונה.

הבוקר, שוב אירוע קשה הקשור בתחנה. מצד אחד שוטרי סיור שעושים עבודתם החשובה ופותחים במרדף אחר רכב חשוד ומצד שני צעירה כבת 25 שנהרגת בהתהפכות הרכב הנמלט. המרדף הסתיים בכשלון עצום. החשודים עצמם נמלטו לאחר מרדף ארוך ונוסעת, שכנראה לא עשתה כל רע, מוצאת את מותה. לחינם.

חודש אחד ושני אירועי מוות הקשורים בתחנת זבולון – מהתחנות הגדולות בישראל.

מי שרוצה לבדוק עד כמה התחנה בבעיה תדמיתית וניהולית קשה, יכול להביט קצת אחורה, לעבר פברואר 2014 – אז זכתה תחנת משטרת זבולון בתואר תחנת המשטרה המצטיינת בישראל. היה אז אילן סרדל מפקד התחנה שקיבל את תעדת ההוקרה. סרדל, הביא את התחנה לשיא כל הזמנים, להורדה אדירה בכמות אירועי הפשיעה ובסה״כ לשלושה פרסי הצטיינות בתקופתו. תחנת זבולון היתה בפריחה וסרדל, כבר סומן למי שיכול להגיע בסוף הדרך לתפקיד המפכ״ל.

דוברות המשטרה

מכבוד רב להתמוטטות. בתמונה: אילן סרדל מקבל עוד תעודה

היה מי שניסה ללכת על ראשו של סרדל כדי למנוע ממנו להתקדם – כך לפחות נראים פני הדברים. הוא הצליח. תלונה אנונימית גרמה לחקירה תמוהה על ״קשרים״ לכאורה של סרדל והדבר הוביל לחקירת מח״ש וכותרות מופרכות. בסופו של דבר התיק נסגר ללא כלום, סרדל לא הסכים להמשיך במשטרה ובמקביל הגיש תביעה בסך של חמישה מיליון ש״ח נגד מח״ש, תוך הצגת סרטונים קשים מחקירתו שם.

מאז, הולכת תחנת זבולון ומתדרדרת. מתחנת המשטרה הטובה בישראל, היא הפכה לתחנה המבוקרת ביותר ולתחנה ששמה נקשר יותר מידי ובמיוחד לאחרונה בסיפורים קשים ורעים.

בתחנת זבולון שוטרים וקצינים מצוינים. התחנה פועלת למען הציבור ומחזיקה חומר אנושי טוב, אלא שהתקופה האחרונה הופכת שם את הקערה על פיה.

קצין בתחנת זבולון מודה שהמצב הנוכחי קשה מאוד: ״מעולם לא היינו במצב כה קשה. מעולם. הפיקוד בקריסה והמצב כבר הפך הזוי לחלוטין. אני וחבריי בתחנה היינו גאים לומר שאנחנו שוטרים בזבולון. כל זה קרה עד לפני 4 שנים, אבל כיום אנחנו ממש מתחבאים ומתביישים. השנה האחרונה היא השיא השלילי – זבולון הפך לשם נדרף לבלאגן. מישהו שם חייב להתעורר״.

מהמשטרה נמסר בתגובה: ״בהמשך לפרסום שגוי ומעוות מציאות שככה"נ מונע מאינטרסים זרים, נבהיר כי תחנת זבולון הינה תחנה מצטיינת בעלת הישגים מרשימים בכלל פעילותיה, החל מהורדת היקפי הפשיעה בגזרתה, לצד השקעה של פיקוד התחנה, המרחב והמחוז בהון האנושי של שוטרים מקצועיים וחדורי שליחות ועד היזוק וחיזוק הקשר עם הקהילה.

צר לנו שהכתב בוחר לנגח את התחנה ומפקדיה המקצועיים, ללא הכרת העובדות ומבלי לבקש תגובה כנדרש, תוך שימוש ב"מקורות אנונימיים" חסרי פרצוף, זהות, אמינות ותוקף משמעותי או תרומה לחברה, וכל דברי הבלע היוצאים לכאורה מפיהם – משוגרים אל חלל האוויר ללא בסיס עובדתי ומכאן שגם חסרי כל ערך עיתונאי״.

הערת המערכת לתגובת המשטרה: הציטוטים שהובאו בטור הדעה הובאו ע״י משרתים בתחנה. הציטוט הראשי משוייך לקצין בכיר בתחנה – קצין המשרת כיום בתוך תחנת זבולון. בטור הדעה אין כלל ביקורת אישית על מפקד תחנת זבולון (קצין מצוין וראוי) וכל מי שמשייך את הדברים אליו – עושה זאת ממניעיו או מחשבותיו האישיים. בטור, הוצגה דעה על מצבה התדמיתי הקשה של התחנה מזווית הראייה של הציבור וזו הרגשת משרתים בתחנה, כפי שהובאה בטור הדעה. תגובת המשטרה פורסמה למרות שמדובר בטור דעה ואין כל צורך עיתונאי בתגובה. חבל שמשטרת ישראל בחרה להגיב באמירה כללית שהפרסום שגוי והנתונים אינם נכונים, אך לא הציגה שום נתון אחר המאשר את טענתה. יתירה מכך, חשוב שיידעו במשטרת ישראל לקבל גם ביקורת, במיוחד אם היא באה מתוך תחנת משטרה ובמיוחד באתר 0404 המקפיד כל הזמן לפרגן ולסייע בידי משטרת ישראל ושוטריה. נסכם ונציין כי לאחר פרסום הטור, קיבל בועז גולן פניות אישיות מכמה קצינים ושוטרים נוספים בתחנת זבולון, אשר ציינו כי בתקופה הנוכחית ההרגשה הכללית אינה טובה״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]