הסרטון של השוטר מושך בפיאות החרדי רק מוכיח את טענות החרדים ויוצאי הקהילה האתיופית - 0404
צילום: באדיבות חיים גולדברג, כיכר השבת

הסרטון של השוטר מושך בפיאות החרדי רק מוכיח את טענות החרדים ויוצאי הקהילה האתיופית

הסרטון הקשה המציג את השוטר האלים והמטורף שמשך בפאותיו של חרדי במהלך הפגנה בבית שמש, מבהיר עד כמה המשטרה מתנכלת לחרדים ולאתיופים – כי פשוט… קל לה.

השוטר, אמנם הושעה מתפקידו, בתקווה שיועף לחלוטין ממשטרת ישראל, אך הבעיה הגדולה היא שהמשטרה לא מצאה לנכון להעיף גם את כל יתר השוטרים שנכחו באירוע ולא עשו דבר. שוטרים ושוטרות ראו ושהו לצד השוטר האלים והמטורף. הם לא עשו דבר. המשיכו במעצר כאילו דבר לא קרה. לא עצרו את חברם וגם לא העירו לו. כולם חייבים לעוף מהמשטרה. הם חלק מהטירוף ומהיד הקלה של משטרת ישראל. אסור לעבור על כך בשתיקה.

באותו סרטון נראה היטב גם כיצד שוטרים מכים חרדי תמים שעומד ליד רכבו. הם תוקפים אותו בעוצמה ומעמיסים אותו למעצר כאילו היה אחרון המחבלים. אגב, גם במחבלים לא נוהגים כך במשטרת ישראל. המראה הזה כואב ומטריד וכל החבורה שלקחה בו חלק חייבת לעוף מהמשטרה. בית המשפט שחרר רק השבוע עצור בהפגנה לאחר שהתברר כי השוטרים מסרו עדות, איך אומרים, לא בכיוון של המציאות. התצהיר שלהם שקרי. הסרטון הוכיח שהוא זה שהותקף לאחר שלא עשה דבר. שום דבר!!! והם אלה שתקפו. תקפו בברוטאליות – כזאת שנראית כמו שנאה פנימית לציבור החרדי. כל המעורבים בפרשה חייבים לעוף ממשטרת ישראל. מייד. במקביל, עליהם לעמוד לדין ולשלם, גם כספית על הנזק שעשו לעצורים.

לא קל לחיות במדינת ישראל של היום כאשר אתה משתייך לקהילה החרדית או לקהילת עולי אתיופיה. המציאות קשה, אך אי אפשר להתעלם ממנה. אפשר וחובה להבין את החרדים ואת האתיופים הטוענים לקיפוח ולהתעמרות מצד שוטרים במשטרת ישראל. אלה לא כל השוטרים, זה ברור, אבל מדובר על חלק הזוי שעושה ככל העולה על רוחו ומתנהל, כך נראה, מתוך שנאה. שנאה לאחינו, שנאה למיעוט, שנאה למה שהוא לא.

חבר בן הקהילה האתיופית סיפר לי כיצד הוא מתכנס לתוך עצמו בעת שהוא עובר ליד שוטר. ״אני תמיד חושש שיפנו אליי, יבקשו תעודה, פרטים וישאלו לאן אני הולך״, סיפר לי החבר הקרוב והוסיף: ״אתה חושב שזה לא קרה לי? זה לא יקרה בתוך קניון, זה לא יקרה בתוך קופת חולים או בסופר-מרקט, אבל זה קורה לי ולבני הקהילה באמצע הרחוב, בעיקר בערב ובלילות ואם אתה בסמטה חשוכה, בכלל, אתה מביט שמאלה וימינה כאילו שאתה מראש אשם. תהרוג אותי, אבל זאת ההרגשה שלי, אתם רוצים שלא נדבר על זה״?

גם חברי הקרוב מבהיר כי הוא נגד האלימות במחאה: ״הם לא מייצגים את הקהילה. אלה כמה מטורפים, עשבים שוטים, כמו שיש בכל קהילה, בכל מקום. זה לא מצביע על שוטרים וקצינים מבני העדה, על עורכי דין, על כאלה שפועלים למען נזקקים ורווחה, על מדריכים במתנ״סים, על אנשי עסקים כמוני ועל נוספים וטובים. אף אחד לא יכול להתווכח איתנו על ההרגשה שלנו. זו המציאות והיא כואבת וחייבים לטפל בה מן היסוד״. (באדיבות חיים גולדברג, כיכר השבת).

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]