פינוי שדה דב - מי נגד מי ולמה יו"ר ההסתדרות רוצה להשבית את המשק? - 0404
+
פינוי שדה דב – מי נגד מי ולמה יו"ר ההסתדרות רוצה להשבית את המשק?

פינוי שדה דב – מי נגד מי ולמה יו"ר ההסתדרות רוצה להשבית את המשק?

אם לא יהיו שינויים דרמטיים, צפויה המדינה להתפנות משדה התעופה שדה דב ולהחזיר את הקרקעות לבעליהם. על רקע זה בעלי אינטרסים שונים ובינהם יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, פועלים לבטל או לדחות לפחות את הפינוי הממשמש. בין השאר מאיים יו"ר ההסתדרות להשבית את המשק.

סאגת שדה דוב התחילה עוד ב-1980, אז נתבעה המדינה ע"י כמעט 2000 בעלי קרקעות פרטיים על הפקעת קרקעותיהם ושימוש בהם לצורך בניית השדה. מאז המדינה הבטיחה שתתפנה מהקרקעות ותחזיר אותם לבעליהם המקוריים שהסכימו במהלך הדיון המשפטי לוותר על 50% מהקרקעות. המדינה אף אישררה את הפינוי בשתי החלטות ממשלה בתקופת אולמרט ונתניהו, ובחוק ייעודי בו הוחלט לפנות את שדה דוב שנמצא באיזור ביקוש שיא עד לראשון ביולי 2019 (מחר).

בתוך כך, בעלי אינטרסים רבים פועלים כנגד הפינוי. בראש עומד יו"ר ההסתדרות שפינוי השדה עלול לגדוע עבורו מקור לא אכזב לג'ובים למקורבים באיזור קטן, נוח, ובמרכז. השדה שנמצא בשליטת רשות שדות התעופה ובשליטת פינחס עידן – עד לאחרונה יו"ר ועד הרשות והיום מועמד ברשימת הליכוד, משמש גם כמקור הכנסה מפנק עבור עיריית תל אביב שמקבלת תשלומי ארנונה גבוהים ביותר על שטח שדה התעופה שנמצא בצפון תל אביב, זאת כמובן מכספי משלם המיסים, ולא צריכה לספק לשדה שירותים עירוניים. פינוי השדה ובניית אלפי יחידות דיור באיזור הביקוש הנ"ל, יאלץ את עיריית תל אביב לספק לאיזור שירותים עירוניים ויהפוך את השטח כולו מנכס תקציבי לנטל תקציבי.

גורמים נוספים שנהנים משדה התעופה הינם תושבי צפון תל אביב שזוכים לשדה תעופה פרטי ממש מתחת לבית. הטיסה הממוצעת משדה דוב נושאת כ-20 נוסעים, מה שיכול להמחיש לנו שלא מדובר בטיסות ובשדה שהציבור כולו נהנה ממנו, אלא רק אוכלוסייה מאוד מצומצמת ואמידה, וכל זאת על חשבון כל הציבור.

פינוי השדה לעומת זאת עשוי לשחרר שטח עצום לבנייה ודיור באיזור ביקוש שיא ובכך לסייע בהורדת מחירי הדיור ויצירת הכנסה לקופת המדינה שנמצאת בגירעון עמוק. דחייה בפינוי השדה תביא להפסד של כ4 מליארד ש"ח לקופת המדינה, הפרת ההסכם שנחתם עם בעלי הקרקעות וגלגול הנושא לבג"ץ פעם נוספת.

לפי גורמים מקורבים, ראש הממשלה צפוי להודיע על סגירת השדה ובתוך כך להעניק לתושבי אילת פיצוי כספי לטובת שיפור תשתיות התחבורה בעיר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com