חודש משפטו של פעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי. הפרקליטות: "החשדות בדבר מעורבותו בגרימת מותו של אדם היו מוצדקות" - 0404
+
חודש משפטו של פעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי. הפרקליטות: "החשדות בדבר מעורבותו בגרימת מותו של אדם היו מוצדקות" עד כאן

חודש משפטו של פעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי. הפרקליטות: "החשדות בדבר מעורבותו בגרימת מותו של אדם היו מוצדקות"

בבית משפט השלום בירושלים התחדש היום (שלישי) משפטו של פעיל השמאל הקיצוני עזרא נאווי, המואשם בכך שבמספר הזדמנויות מסר מידע אודות ערבים שהיו צדדים לעסקאות החזקת ומכר מקרקעין באזור דרום הר חברון, לידי כוחות הביטחון המסכל ברשות. בדיון הזכיר עו"ד חן בן שלום נציג הפרקליטות כי נאווי נחקר תחילה בחשד למעורבות בגרימת מותו של אדם וכי החשד היה מוצדק, אולם בסופו של דבר החליטה הפרקליטות כי אין ראיות מספיקות להרשעה בעבירה זו ולכן היא לא הגישה כנגדו כתב אישום בעבירה זו.

בדיון טענו עורכי דינו של נאווי, אשר בניהם בולטת עו"ד לאה צמל, אשר מייצגת מחבלים ופעילי שמאל רבים, כי יש לבטל את כתב האישום וזאת מנימוקים שונים. נציג הפרקליטות דחה את הטענות והסביר מדוע יש להמשיך את המשפט ולהרשיע את נאווי.

כזכור, כתב האישום שהגישה פרקליטות מחוז ירושלים לבית משפט השלום בעיר מייחס לנאווי עבירה לפי סעיף 7א(ב) לחוק יישום הסכם הביניים בדבר הגדה המערבית ורצועת עזה (הגבלת פעילות), האוסרת על אזרח או תושב ישראלי, להתגייס או לפעול בשירותם של גורמי המודיעין והביטחון של הרשות.

כתב האישום הוגש על דעת פרקליט המדינה בהתאם לתשתית הראייתית שהתגבשה בתיק, אותה סיפק ארגון 'עד כאן' לרכזי המודיעין במשטרה, כבר לפני כשלוש שנים. מדובר בחומרים שנאספו במסגרת תחקיר שערך הארגון בקרב ארגונו של נאווי, אשר במהלכו נחשפה פעילותו של נאווי בדבר הסגרת ערבים שמכרו קרקעות ליהודים לידי הביטחון המסכל של הרשות.

בחומרים שהועברו למשטרה, תועד נאווי מודה בפני עוזרו א', שיש לו קשר למותו של אבו חליל, ערבי תושב דרום הר חברון. נאווי מספר כי מסר את המידע לביטחון המסכל של הרשות, ש"טיפל" באבו חליל שלאחר מכן חלה ומת. "קיבל סטרוק והיה חולה, ומאשימים קצת אותי בזה.. יש לי יד בזה. העברתי את זה לביטחון המסכל, אין לי פה סנטימנטים", תועד נאווי אומר.

כמו כן, סיפר נאווי לא' כי כבר מספר פעמים שמסר את פרטיהם של מוכרי קרקעות ומתווכים שמתקשרים אליו לידי שירותי הביטחון של הרשות. נאווי מסביר בשיחה כי כדי למנוע מכירת קרקעות ליהודים, הרשות הורגת את מוכרי הקרקעות הערבים ומאלצת בעלי אזרחות ישראלית לעזוב את הארץ. נאווי תועד אומר כי "..(הרשות) תופסת אותם, הורגת אותם. לפני שהיא הורגת אותם היא מרביצה להם הרבה, מענים אותם. קודם זובור אחר-כך גזנגה.."

בדיון השתתף עו"ד צור פלק, מנהל המחלקה המשפטית בארגון 'עד כאן'. השתתפותו בדיון קוממה את עורכי דינו של נאווי שטענו כי 'עד כאן' אינם צד בתיק. מנגד, תמך נציג הפרקליטות במעורבות של 'עד כאן' בהליך כאלו שסיפקו את החומרים והגישו את התלונה.

"אנו סמוכים ובטוחים כי לאחר שבית המשפט ייחשף לראיות בתיק הוא יחליט על הרשעתו של עזרא נאווי. לא ייתכן שאחד מראשי "ארגון זכויות אדם" יעיד על עצמו כמי שמוביל להסגרתם ולמותם של ערבים תמימים שהיו מעוניינים לקיים עסקאות עם יהודים", מסר עו"ד פלק.

שאול גבאי ריכטר, שופט בית משפט השלום בירושלים, דחה את המשך המשפט בכשלושה שבועות, אז יתן החלטה בדבר טענותיהם של עורכי דינו של נאווי.